İHD, 65 yaşındaki hasta mahpus Koçer Özdal için ülke genelinde eylem yaptı

Çarşamba, 1 Ağustos, 2018

İnsan Hakları Derneği (İHD), ağır hasta mahpus Koçer Özdal’ın serbest bırakılması için tüm şube ve temsilciliklerinde basın açıklaması yaptı.

İHD İstanbul Şubesinin Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiği açıklamada, “Ağır hasta mahpus Koçer Özdal serbest bırakılsın” pankartı açıldı. İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonundan Hatice Onaran’ın okuduğu basın açıklamasında, mesane kanseri nedeniyle halen Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinin mahkum koğuşunda yatmakta olan 65 yaşındaki Koçer Özdal’ın serbest bırakılması talep edildi.

‘MERHAMET DEĞİL YAŞAM HAKKI’

Onaran, Koçer Özdal’ın 2014’te Muş’ta tutuklandığını ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının onaylanması sonucunda 2016’da tek kişilik hücrede kalmaya başladığını hatırlattı. Özdal’ın tutuklanmadan önce herhangi bir sağlık sorunu olmadığını belirten Onaran, “Koçer Özdal tutukluluğunun 4. yılında Bafra T Tipi Cezaevinde yaşadığı şiddetli ağrılardan dolayı hastaneye gitmiş ve mesane kanseri teşhisi konmuştur. Aynı süreçte tansiyon rahatsızlıkları ortaya çıktığından böbrekleri de iflas etmiş ve düzenli olarak diyalize girerek hayatını sürdürmek durumunda kalmıştır”dedi.

Özdal’ın 2 yıldır tutulduğu hücrede yaşından ve ağır hastalığından dolayı ihtiyaçlarını karşılayamadığını ve ilaçları zamanında verilmediği için tedavisinin aksadığını kaydeden Onaran, “Merhamet değil, vicdan değil, insaf değil, lütuf değil, 401 ağır hasta mahpus için yaşam hakkı istiyoruz” dedi. Açıklamanın ardından postaneye giden hak savunucuları Özdal’a dayanışma amaçlı kart gönderdi. (İstanbul/EVRENSEL)

İlişkili İçerik