'Kanser Hastası Tutuklu Taylan Çintay'a İşkence Yapıldı'

Kanser hastası Taylan Çintay'ın hastaneden cezaevine sevk sırasında işkenceye maruz kaldığına dikkat çeken BDP Milletvekili Zozani, Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde yaşanan bu saldırı nedeniyle sorumlu tüm personel hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmasını istedi.

 BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, hasta tutuklu Taylan Çintay ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Özellikle ölüm sınırında olan kanser hastası tutuklu ve hükümlülerin biran önce tahliye olmaları gerekirken, aksine Adli Tıp Kurumu ve savcıların keyfi tutumları nedeniyle her geçen gün daha da ağırlaştığına dikkat çeken Zozani, bu hasta tutuklulardan birinin de 15 yıldır cezaevinde kalan ve 5 kez ameliyat geçiren kanser hastası Taylan Çintay olduğunu hatırlattı.

Ameliyat olmak üzere Diyarbakır Cezaevi'nden Ankara 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne nakledilen ve daha sonra Ankara Numune Hastanesi'nde 19 Mayıs'ta ağır bir ameliyat geçiren Çintay'ın 20 Mayıs'ta taburcu edilerek cezaevine gönderildiğini anlatan Zozani, şunları kaydetti:

"Burada cezaevi personelinin kendisini çıplak arama yapmak istemesi üzerine Çintay, 'Yeni hastaneden geliyorum ve ağır bir ameliyat geçirdim. Bu insan haklarına aykırıdır' diyerek bunu reddetmiştir. Bunun üzerine 4-5 infaz memuru Çintay'ı zor kullanmak suretiyle elbiselerini çıkartmışlardır. Bu arada Çintay çeşitli yerlerinden darp edilerek, işkenceye maruz kalmıştır. Daha sonra geçirdiği ameliyat ve aldığı darbeler sonrasında yara yerinde kanama olması üzerine cezaevi hastanesi acil servisine kaldırılan Çintay, gördüğü kaba işkence nedeniyle doktor raporu almıştır. Cezaevi idaresinden ve görevli personel hakkında suç duyurusunda bulunan Çintay, bu kez de cezaevi müdürünün baskısıyla karşı karşıya kalmıştır. Cezaevi müdürü Çintay'ın kendisini yaralamak için kollarını duvara bilerek çarptığını öne sürerek hakkında disiplin soruşturması başlatmıştır. Ağır hasta ve yeni ameliyat geçirmiş olmasına karşın Çintay iki gün boyunca tek kişilik ve de döşek olmayan hücrede tutulmuştur."

"İnsanlık dışı uygulamalarla karşı karşıya kalan Taylan Çintay'ın, durumu aslında tüm cezaevlerinde yaşanan hukuksuzlukların bir yansımasıdır" diyen Çintay, Türkiye'deki cezaevlerinde yaşanan insan hakları ihlalleri ve hukuk dışı keyfi uygulamaların artık kabul edilemez bir aşamaya geldiğine dikkat çekti.

Hükümetin bir an önce hasta tutuklu ve hükümlüler için harekete geçmesi gerektiğini kaydeden Zozani, "Bir gün bile geç kalınması halinde ölümlerin yaşanabileceği gerçeği unutulmamalıdır" dedi.

BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, "Taylan Çintay'a yapılan bu onur kırıcı uygulamaları kınıyoruz. Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm yetkili organlardan, Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde yaşanan insanlık dışı uygulamalar nedeniyle, sorumlu tüm personel hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz. Konunun takipçi olacağımızı belirtiyoruz" diye belirtti.

Kaynak: (etha/Başka Haber)

İlişkili İçerik