Koğuşlarımızda askeri, MİT’i, gardiyanı vb. kalabalık bir ekiple talan bir arama yaptılar.

" 6 Aralık’ta koğuşlarımızda askeri, MİT’i, gardiyanı vb. kalabalık bir ekiple talan bir arama yaptılar. Gerçekten de her şeyimizi; özel eşyalarımızdan mutfak eşyalarımıza, dergilerimize, kitaplarımıza, defterlerimize, yazılı çalışma ve mektuplarımıza kadar birçok şeyimizi talan ettiler. Hala daha bu talanda götürdüklerini ve alamadığımız eşyalarımız; kitaplarımız, dergilerimiz vs. var. Az uz bir talan da değil, 100-150 kadar kitabımızı götürmüşler, gerisini siz düşünün. (…) Haliyle bizim karşı direniş de buna paraleldi. Belli bir yol almaya başlanmıştı ki bu pandemi meselesi başladı. Her şey yasağa dönüştü. Biz de eylemlerimize geçici bir ara verdik, daha doğrusu azalttık."

Fadime Özkan
Kadın Kapalı Hapishanesi. Gebze/Kocaeli

***

17.08.2020
Merhaba Sevgili Adil Hocam,
Değerli Dost,

Öncelikle sizleri sıkıca kucaklıyorum. İyi olduğunuzu umuyorum. Ben,bizler de iyiyiz.Tabi Covid’le birlikte daha da ağırlaşan koşullarımızı,artan tecriti saymazsak.Genel olarak hapishanelerden haberler aldığınız için burayı da tahmin edeceğinizi umuyorum.Diğer hapishanelerde olduğu gibi burada da tüm haklar gasp edilmiş durumda.Haftalık 20 dakika telefon hakkı ve ayda bir o da tek kişiyle yapılan kapalı görüş hakkı dışında tüm ziyaret haklarımız hastane,revir vb. ve içerideki tüm sohbet,ortak alan vb. haklarımız gasp edilmiş durumda.Dergi,gazete vb. süreli yayınlar verilmiyor.Kitap konusu da epey sorunlu.Uzun süre kitap da verilmiyordu.Şimdi de sınırlı ve içerideki ile değiştirme dayatılıyor.Ancak değiştirerek alabiliyoruz.Aslında buna da Aralık 2019’dan bu yana epey sorun var ve idareyle cenk halindeyiz.

6 Aralık’ta koğuşlarımızda askeri, MİT’i, gardiyanı vb. kalabalık bir ekiple talan bir arama yaptılar. Gerçekten de her şeyimizi; özel eşyalarımızdan mutfak eşyalarımıza, dergilerimize, kitaplarımıza, defterlerimize, yazılı çalışma ve mektuplarımıza kadar birçok şeyimizi talan ettiler. Hala daha bu talanda götürdüklerini ve alamadığımız eşyalarımız; kitaplarımız, dergilerimiz vs. var. Az uz bir talan da değil, 100-150 kadar kitabımızı götürmüşler, gerisini siz düşünün.

Bu talanın devamı ise topyekûn saldırılarla geldi. Önce kitap vb.ye sınır getirdiler, sonra dışarıdan almayı yasaklama çıktı, devamında dergi-gazete yasakları geldi. Bir de asker araması dayatarak hastane ve mahkemeye gidişlerimiz engellenmeye başlanmıştı… Haliyle bizim karşı direniş de buna paralel topyekûndu. Belli bir yol almaya başlanmıştı ki bu pandemi meselesi başladı. Her şey yasağa dönüştü. Biz de eylemlerimize geçici bir ara verdik,daha doğrusu azalttık.

Şimdi elimizde kalan kitaplarımızdan okuyup yazmaya çalışıyoruz. Bir süredir benim de elimde bir kitap çalışmam var (feminizm üzerine).Aslında önceden bitirmiştim, ek bir bölüm yapıp sonunu değiştirmek istedim. Planladığım çerçeveye ilişkin de (postmodernizmin kadın hareketine etkileri üzerine) pek kaynak temin edemedim. Biriktirdiğim arşivlerimi de talan aramada götürdükleri için resmen sürüne sürüne tamamladım sayılır. Son düzeltmelerini yapıyorum.16 yıldır hapishanedeyim, birçok çalışma yaptım, yazı vs yazdım (düzenli yazıyorum) ama hiç bu kadar elimde sürünmemişti yazılarım.

Sevgili Adil Hocam, benden şimdilik bu kadar olsun. Hazır Zeliha posta çıkarmışken kısa da olsa ben de ses vereyim istedim. Epeydir sizleri de ihmal ediyordum. Kusura bakmayın. Kendinize iyi bakın. Tekrar sıkıca kucaklıyorum.

Fadime ÖZKAN

İlişkili İçerik