"Nereye kadar, ne kadar insanlarımızı tutuklayacaklar? Tutuklansalar bile yol ve yolculuk utkuya işaret ediyor"

Keke Adil Heval'e

Uzunca bir sürenin ardından haber almanın sevinciyle selam, sevgi ve saygılarımla merhaba. Değerli Kekemin şahsında başta Tülin arkadaş olmak üzere oradaki tüm canlara – dostlara buradan selamlarımı, saygılarımı sunarım.

Ben de kaç vakittir cevap gelmeyince, acaba yazdığım nameyi almadınız mı diye ikircikliğe kapılmıştım. Elbette bu günler her yerde yoğun geçiyor. Kitap çalışması da olunca yoğunluk daha bir artar. Gazetelerde İHD Mersin şube başkanı Ali Tanrıverdi arkadaşın da tutuklandığını öğrendim. İHD camiasına geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Bu demlerde kimin ne zaman tutuklanacağını kestirmek zor. Rutine binmiş uygulamalara dönerek genelde kanıksanan bir hale de dönüştüğü kanısındayım. Zaten bu topraklarda muhalif olanların ilk uğrak yeri zindanlar olduğundan; olağan uygulama diye “ne menem demokrasi havarisiyiz” diyen muktedirlerin kirli yüzünü açığa çıkarıyor. Nereye kadar, ne kadar insanlarımızı tutuklayacaklar? Tutuklansalar bile yol ve yolculuk utkuya işaret ediyor. Sanırım 12 Eylül tutuklamalarını kat kat geçen (fişlemeler de var) tutuklu sayılarına ulaşıldı. İstatistikler bunu ortaya koyuyor.

Daha önceden Hacer Koçak arkadaşın bir sergide Değerli Kekem Ali Tanrıverdi ve Haver Koçak arkadaşın birlikte çektirdiği fotoğrafını yollamıştı. Kendisine de yazdım. Selamlarımı iletirsen sevinirim.

Değerli Keke, zindan deyip geçilebilir ama bu kez 26 güne ulaşan ve ne kadar süreceği bilinmez sag devam ediyor. Daha çok katılımlarla yaygınlaştı bile. Serencamında temel insan haklarından olan demokratik taleplerin dahi yerine getirilmediği zulmetin zulmüne karşı bedenlerini erimeye yatıran canların direngenliği var.

Bu arada kitap çalışması için de başarılar dilerken, eminim ki çok güzel bir eser olacaktır. Bir an önce okumak için sabırsızlanıyorum. Zindanlarda yatan ana – baba ve çocuklarının yaşadıklarını işlemek yakıcı bir konu. Ben tam anlamadım aslında. Bu konuda gerekli bilgileri toplamış mısın yoksa var olan hedef canlardan bilgi mi istiyorsun? Çevremde öyle çocuklu tutuklu – hükümlü arkadaşlar var elbet. Bir çoğu son uygulamalar eşliğinde tespih taneleri misali batıdaki hapishanelerin cümlesine zorunlu ikamete gönderildiler. Yanımda, yöremdeki konumu uygun arkadaşlara söyler, ayrıca yazıştıklarımı da yönlendirebilirim. Artık Kekem'den gelen habere göre girişimde bulunurum. Şayet geç olur dersen ve sınırlı kalır kaygısına kapılırsan, herkesin ortak okuma köşesi olan Gündem'deki Hüseyin Aykol'un sayfasında bu yönlü açıklama da yaptırılabilir. Böyle olduğunda bilgi akışı da hızlı olur ve herkese ulaşılmış olur kanısındayım.

Değerli Keke, benim tedavilerim halen devam etmekte. Diş tedavisinin yanında astım kontrollerine de gidiyorum. Serencamında eski mekanım Siirt'e gideceğim ama ne zaman tedavi biter bilinmez. Orada da yüz ellinin üzerindeki arkadaşı şakran ellerine uçurdular.

Sonlandırmadan önce Öykü Can'a da bir kart yazıyorum. Tekrardan selami sevgi ve saygılarımla, başarı ve esenlik dilerim.

Ayhan Kavak

D Tipi Ceza Evi I 4 / 1

Diyarbakır