ÖĞRENCİLERE 417 YIL HAPİS CEZASI İSTENİYOR

417 Yıl Hapis İstenen Öğrenci Davası Gergin Başladı

Sekizi tutuklu 13 öğrencinin 417 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı dava bugün başladı. Duruşmaya çağırılan iki tanığın arkadaşları ile sanık yakınları arasında gerginlik yaşandı.

 
İstanbul - BİA Haber Merkezi
27 Aralık 2012, Perşembe
 
 
 
 

Sekizi tutuklu toplam 13 öğrencinin yargılandığı dava bugün Çağlayan Adliyesi'nde başladı. Sekizi tutuklu 13 öğrencinin 417 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı dava bugün başladı. İki tanığın arkadaşları ile sanık yakınları arasında gerginlik yaşandı.

Öğrenciler İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) ülkücü öğrencilerle yaşanan kavga ve üniversitenin tuvaletinde yaşanan patlama nedeniyle tutuklu bulunuyor.

Dava öncesi Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Gençlik Meclisi bir basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Yıldız Tar yaptı. Açıklamaya yargılana öğrencilerin arkadaşları ve aileleri katıldı.

Tar, açıklamasında hukuksuz şekilde tutuklanan arkadaşlarının 417 yıl hapis istemiyle yargılandığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Arkadaşlarımız Roboski anmasına katılmak ve tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın açıklamalarında yer aldıkları için tutuklu.

"Arkadaşlarımız hakkında hazırlanan iddianame HDK'yı hedef almakta ve devlet HDK'yı kriminalize etmeye çalışmaktadır. Ve yine aynı iddianame Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi'ni (TODİ) de hedef göstermektedir.

"Özgür, eşit ve adil bir dünyayı birlikte kurmak isteyen devrimci, demokrat, yurtsever öğrenciler olarak bu cadı avlarına ve karalama kampanyalarına karşı sessiz kalmıyoruz."

Açıklamada Roboski'de yaşamını yitirenleri anan Tar sözlerine şöyle devam etti:

"Tutarlı bir iddianame hazırlamaya dahi tenezzül etmeyen yargı, açıkça Kürt halkına savaş açmıştır. Kürt halkının direnişi hukuk yoluyla sindirilmeye çalışılmaktadır. Bütün bu baskı ve imha politikalarına karşı halkların eşitliğini savunanlar olarak haykırıyoruz. Devletin tutuklama terörüne karşı tüm devrimci, demokrat ve yurtseverleri direnişe çağırıyoruz."

Adliyede gerginlik

Duruşmaya çağırılan iki tanığın arkadaşları ile sanık yakınları arasında gerginlik yaşandı. Tanıklarla beraber adliyeye gelen yirmi kişilik erkek grubu duruşma salonu önünde "Alparslan Türkeş'in Askerleriyiz" "Ya Allah Bismillah, Allah-u Ekber" sloganları attı. Sanık yakınları da "Biji Serok Apo" sloganıyla karşılık verdi. Çıkan gerilimde taraflar birbirine su şişesi ve ampül fırlattı.

Adliye güvenlk görevlileri, adliye polisi duruşmanın görüldüğü koridoru boşalttı. Gözaltına alınan olmadı.  (AS/EKN/EA)

İlişkili İçerik