Ölümden dönen hastayı alelacele tutukladılar!

Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gören İbrahim Koçer, savcılığın hastane yönetimine baskısı sonucu taburcu edilerek tutuklandı.

Batman’daki sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için 12 Aralık 2015’te Batman’da düzenlenen basın açıklamasına katılan İbrahim Koçer, “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” iddiasıyla 4 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararı onamasından bir ay önce trafik kazası geçiren ve tedavisi Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde sürdürülen Koçer’in bir an evvel ilgili birimlere teslim edilmesi için savcılık tarafından hastane yönetimine baskı yapıldı. Baskı sonucu Koçer taburcu edilerek tutuklandı.

Evrensel gazetesinden Cansu Pişkin’in haberine göre, Batman’da 12 Aralık 2015’te bölgede yaşanan sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için düzenlenen basın açıklamasına katılan İbrahim Koçer, gözaltına alındı. 13 günlük gözaltı sürecinden sonra savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan Koçer hakkında “örgüt propagandası yapmak, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme, görevi yaptırmamak için direnme, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silah veya aletlerle katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” iddialarıyla dava açıldı. Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 1 Nisan 2016’daki karar duruşmasında mahkeme Koçer’e “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemekten” 4 yıl 7 ay hapis cezası verdi.

İnşaat işçisi olan Koçer 15 Mart’ta Çorlu’da trafik kazası geçirdi. Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan Koçer, beyin kanaması sebebiyle 49 gün boyunca uyutuldu. Toplamda 8 ameliyat geçiren Koçer’in boğazında açılan delik 15 gün önce geçirdiği son ameliyatla kapatıldı. Koçer’in ailesi ve avukatları da kararı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi 11 Nisan 2018’de verdiği kararında, “İncelenen dosyaya göre verilen hükümlerde bir isabetsizlik görülmemiş olduğundan, sanığın yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddiyle” hükmü onadı ve cezanın infazı için yakalama kararı çıkardı. Öte yandan yapılan GBT kontrolünde Koçer’in araması olduğunun anlaşılması üzerine hastaneye Terörle Mücadele Polisleri gönderildi. Koçer’in ailesi, polislerin hastane odasının kapısında beklediğini, kapıdan sürekli kontrol ettiklerini ve başhekime tedavinin hızlandırılması için baskı yaptıklarını söyledi. Yapılan baskı sonucu Koçer, hastaneden taburcu edildi ve tutuklanmak üzere Bakırköy Adliyesi’ne götürüldü. Koçer tutuklanarak  Metris 1 No’lu T tipi Cezaevi’ne gönderildi.

İlişkili İçerik