Osmaniye Cezaevinde hak ihlallerine karşı açlık grevi başladı

 

 

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi yapan mahpuslar, yasal haklarının ellerinden alındığını, ayakta sayım dayatmasına maruz kaldıklarını ve kabul etmeyenlerin darp edilip haklarında disiplin soruşturmaları açıldığını açıkladı.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

18 Kasım 2019, Pazartesi 10:54

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklular, kötü muamele ve hak ihlallerine karşın 12 Kasım’dan bu yana açlık grevinde.

Tutuklular hak ihlalleri son bulana dek açlık grevine devam edeceklerini aileleri aracılığıyla duyurdu.

Mahpuslar, yasal haklarının ellerinden alındığını, ayakta sayım dayatmasına maruz kaldıklarını ve bunu kabul etmeyenlerin darp edilip haklarında disiplin soruşturmalarının açıldığını açıkladı.

“Önce kamerayla sayım, sonra kamerasız darp”

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, tutuklulardan Mehmet İpek, ağabeyi Ömer İpek’le yaptığı görüşmede şunları iletti:

“Zorla ayakta sayım dayatıyorlar. Önce kamerayla sayım yapıyorlar. Daha sonra ise kamerasız gelip bizi darp ediyorlar. Hastaneye sevklerimizde kelepçeli muayene dayatılıp, darp ediliyoruz. Gazetelerimiz verilmiyor.

“Gardiyanlar aile fotoğraflarımıza bakıp, bize hakaret ediyorlar. Keyfi olarak disiplin cezaları veriliyor. Şu anda 3 ay görüş yasağı aldım.

“Bir arkadaşımızın kolu kırılmıştı. Hastaneye sevki yapılmadı. Keyfi uygulamalarla karşı karşıyayız. Açlık grevine başladık.”

Ağabey Ömer İpek, tutuklular gibi kendilerinin de haklarının ihlal edildiğini söyledi. Bir saat olan görüşün 45 dakika yapıldığını, yoğun aramalardan geçirildiklerini aktaran İpek, hak ihlallerine ilişkin savcılıkla yapmak istedikleri görüşme taleplerine yanıt verilmediğini belirtti.

12 Kasım’da ağabeyi Mahmut Amaç’ı arayan tutuklu Adem Amaç da keyfi disiplin soruşturmaları açıldığını, kendisine bir yıllık kapalı ve açık görüş cezası verildiğini aktararak, “Bundan kaynaklı 12 Kasım’dan itibaren açlık grevine girdik. Bu hak ihlallerinin son bulmasını istiyoruz” dedi. (AS)

 

İlişkili İçerik