Özel yetkili mahkemelerin mirası

Hatırlarsınız, özel mahkemelerin kaldırılmasıyla dosyalar, kişinin bulunduğu yerel mahkemelere devredildi. Söz konusu yerel mahkemeler, kendisine devredilen dosyaları -bakalım bu durum nereye evrilecek anlayışıyla olsa gerek- ya zamana yayıyor ya da benden uzak dursun, anlayışı ile “benimle ilgisi yok” diyerek başka yerlere göndermeye çalışıyorlar.

Nitekim hala Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan Rojhat Özkan’ın da içinde bulunduğu dosya, önce Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Onlar da bu dosyanın Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi gerekir diyerek, dosyayı Hakkari’ye sevk etti. Her iki mahkeme, dosyayı birbirine tekrar tekrar gönderirken, hiçbir yerel mahkeme hiç olmazsa bu sorun çözülünceye kadar tutukluları tahliye etmeyi de reddediyor.

Bu arada Hakkari ve Yüksekova Ağır Ceza Mahkemeleri, bu konuda anlaşamadığı için dosyanın Yargıtay’a gittiği söyleniyor. Yargıtay’da dosyaların kaç ayda, hatta kaç yılda karara bağlandığı malum. Oysa örneğin Rojhat Özhan, en son 14 Ocak 2014 günü duruşmaya çıkmıştı. Yani tam bir yıldır, hakkında herhangi bir karar verilmeden, tutuklu tutuluyor. Aile, dosyanın peşinde ama bulmaları kolay değil. Bu konuda yardımcı olması istenilen kişiler de henüz bir yardımda bulunamadılar. Okurumuz, en sonunda Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımı kullanacağım diyor ama bilmiyorum orası da konuyla ne kadar ilgilenir?

* * *

Ekrem Şaşmaz, Ceyhan M Tipi Cezaevi’nden Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmişti. Ağır hastalıkları bulunan birinin ailesinin bulunduğu bir yerden uzaklara gönderilmesi ne kadar insani bir davranış olabilir. Günde birkaç kez kriz geçiren Ekrem Şaşmaz, tedavi için geçenlerde Bakırköy Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne götürülmüş. Orada buz gibi bir hücrede günler geçirdikten sonra, Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne geri getirilen Ekrem Şaşmaz’ın durumu için bulunduğu cezaevindekiler çok endişeli. Umarız, birileri bu çığlığı duyar da hareket geçer.

* * *

Dersimli bir Kürt olan Cafer Avcıoğlu, adli bir vakadan 12 yıldır cezaevinde bulunuyor. Ancak içeride okuyarak haklarına ve ulusal kimliğine sahip çıkan biri haline gelmiş. Bunun üzerine bulunduğu her cezaevinde idarenin baskısına maruz kalmış. Tokat T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmesinden önce kaldığı Erzurum E Tipi Cezaevi’nde kendisine kurulan bir komplo ile yargılandı ve gasp isnadıyla 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Oysa gasp edildiği iddia edilen kişiler, daha sonra ifadelerini geri almışlar. Yani ortada gasp falan olmadığı halde 30 yıl hapis cezası şimdi Yargıtay’da. Avukat tutamayacak kadar yoksul olan Cafer Avcıoğlu’na Ankara’dan bir avukat, Yargıtay aşamasında yardımcı olabilir mi?

* * *

Mardin E Tipi Cezaevi’nden Hayrettin Alkan, hasta tutsakların durumuna değindikten sonra, birlikte bulundukları Çölyak hastası Nesimi Kalkan’ın hastalığının ağırlaşmakta olduğunu belirtiyor. Nesimi Kalkan, defalarca hükümete sunulan İHD’nin hasta tutsak listesinde bulunuyor. Ancak kendisiyle ilgili her hangi bir adım atılamadı malesef.

Yaptıkları açlık grevi sonunda talepleri kabul edilen Hatay E Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızın çoğu istedikleri yerlere değil, başka yerlere sevk edildiler. Geçen haftalarda, kimi nereye sevk edildilerini burada yazmıştım.

Hapis cezaları bir yılın altına düşen İzzet Ablak ve Metin Aslan, ilçe cezaevine sevk edildiler. Her iki okurumuz, artık Cizre K2 Tipi Cezaevi’ndeler. Arkadaşlarına duyurulur.

Midyat M Tipi Cezaevi’nde bulunan Selami Songülalp ve Sinan Karaca, Sayın Öcalan için başlatılan özgürlük kampanyasına katıldıklarını gösteren dilekçeleri, ilgili kurumlara gönderdiler.

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde Ropêri isimli bir dergi çıkarılıyor. Bunlardan iki sayısını görüp, inceleme şansına eriştim. Gerçekten güzel olmuş!

Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ferhan Ay’ın göndermiş olduğu 6 çizimi aldık. Teşekkürler...

Nevşehir E Tipi Cezaevi’nde bulunan Kadri Sönmez, Şengal için yapılacak olan sergiye 14 resim göndermiş; ancak oraya ulaşıp-ulaşmadığına dair bilgiyi bir türlü alamamış. Başta Şilan Yüksekkaya olmak üzere, ilgili kişiler bu konuda okurumuza bilgi verebilir mi?

ÇOK SEVİNDİM: Enver Özkartal isimli arkadaşımız, ismini Bêjdar Ro Amed olarak resmen değiştirmiş bulunuyor. Arkadaşları artık kendisine mektup yazdıklarında yeni ve gerçek ismini yani Bêjdar Ro Amed’i kullansınlar!

MEKTUBU GELENLER:

Türkan İpek - Gebze M Tipi Cezaevi
Denis Cristina Moiceanu - Bakırköy Kadın Cezaevi
Süleyman Kızmaz - Amasya E Tipi Cezaevi
Bêjdar Ro Amed - Bafra T Tipi Cezaevi
Ahmet Karayaluk - Bayburt M Tipi Cezaevi
Nimet Değiş - Bolu F Tipi Cezaevi
İzzet Ablak - Cizre K2 Tipi Cezaevi
Metin Aslan - Cizre K2 Tipi Cezaevi
Cemil Yavuz - Çanakkale E Tipi Cezaevi
M. Masum Bilgiç - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Mehmet Mutlu - Elazığ E Tipi Cezaevi
İlhan Bayar - Erzurum H Tipi Cezaevi
A. Kadir Ercan - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Hayrettin Alkan - Mardin E Tipi Cezaevi
Selami Songülalp - Midyat M Tipi Cezaevi
Özgür Yıldırım - Nazilli E Tipi Cezaevi
Kadri Sönmez - Nevşehir E Tipi Cezaevi
Zülküf Gezen - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Yaşar Aslan - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Hüseyin Güçlü - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ferhan Ay - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Murat Şimşek - Şırnak T Tipi Cezaevi
Cemil Akın - Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
Cafer Avcıoğlu - Tokat T Tipi Cezaevi
Rojhat Özkan - Van F Tipi Cezaevi

İbrahim Şen - Van F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com