Politik Tutsaklar A. Selam Baran ile İsmet Taş’ın kitapları yayınlandı

Aryen Yayınları’ndan 2 yeni öykü kitabı raflardaki yerini aldı. Kürtçe ve Türkçe olan öyküler, bu topraklardaki insanların yaşamlarına eğiliyor.

Aryen Yayınları tarafından 2 yeni öykü kitabı okuyucularla buluştu. A. Selam Baran’ın “Kaniya Xezalan” ile İsmet Taş’ın “Yaşamın Kıyısından Umuda” isimli kitapları raflardaki yerini aldı. 
 
YAŞAMIN KIYISINDAN UMUDA
 
Siyasi tutuklu İsmet Taş, cezaevinde başladığı yazıma “Yaşamın Kıyısından Umuda” kitabıyla devam ediyor. “Kalıp Korkmaktansa Gitmektir Yaşam” isimli şiir kitabı ile “Arîn Mirxan” isimli kitaplarıyla ismini duyurmuştu. Kitapta, “On Dört Yıl Sonra”, “Günahkar”, “Uçurumun Kıyısı”, “Yeter ki Bana Dokunmasın”, “Beklentilerini Yükselt”, “Elde Var Umut”, “Acı Dolu Anlar”, “Dilbirîn”, “Yol Hikayemde Sen” başlıklı öyküler yer alıyor. Dağ edebiyatı öykülerinin vazgeçilmezlerinden olan yolculuk öykülerini de konu edinen yazar, bölge kentlerinde yaşananları, insanların yaşamlarına ve manevi dünyalarına etkilerini de konu alıyor. 
 
KANIYA XEZALAN
 
24 yıldır cezaevinde olan ve Kürt edebiyatına buradan katkılar sağlayan A. Selam Baran da, “Kaniya Xezalan” isimli Kürtçe öykülerini okuyucuyla buluşturuyor. Daha önce Azadiya Welat gazetesi ve W dergisinde öyküleri yayınlanan yazar, kitabını Serhat'ta yaşamını yitiren yol arkadaşlarına adıyor. Öykülerinde geleneksel halk hikayelerinden izler barındıran yazarın kaleme aldığı öykülerin isimleri şu şekilde: “Pîra Sînemê”, “Xewna Salan”, “Kaniya Xezalan”, “Kevok”, “Mîrê Mîran”, “Bêbextî”, “Gola Xezalan”, “Hevdîtin”, “Elî Ciwan”, “Sonda Seyitxan”, “Di Dara Kevotê De Evîneke Nexşkirî”, “Sînorê Bêdengiyê”, “Megirî Delala Min”, “Zilamê Serbilind”, “Hêviyeke Nû”, “Çalakiya Lastîkan”.
 
Kaynak: Mezopotamya Ajansı