Sergimiz 30 Haziran'da İzmir'de açılacak

BASINA VE KAMUOYUNA / 30 Haziran 2018

 

İzmir’de Açılacak  “Düşler Tutsak Edilemez” Sergisi hakkında,

 

 “Görülmüştür Ekibi” ile “redfotoğraf grubu” olarak, politik mahpuslarla dayanışmak, onların sesini, düşünce üretimlerini dışarı duyurmak amacıyla başladığımız yeni bir projeyi daha tamamlamış bulunuyoruz.

 

"İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez" adını verdiğimiz bu çalışma, basında daha önce "Fotoğraf Köprüsü" olarak tanınan ve 55 Mahpus ile 55 Fotoğrafçıyı buluşturduğumuz serginin ikinci aşamasıdır. "Fotoğraf Köprüsü" geçtiğimiz iki yıl boyunca Türkiye'nin birçok yerinde ve akabinde 3 Avrupa ülkesinde sergilenmişti.

 

Projemizin bu ikinci aşamasında - iki yıl süren meşakkatli bir yolculuktan sonra 30'a yakın cezaevine yeniden girerek 68 Mahpus ile 60 Fotoğrafçı'nın buluşmasını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu buluşmaların amacı:

 

  • Politik Mahpuslarla birlikte kolektif bir fotoğraf projesi gerçekleştirmek
  • Dışarıda olan bizlerin, içeridekilerle iletişim halinde olmalarını sağlamak
  • Yaratıcı olmanın yalnızca zanaat olmadığını, düşüncenin soyutlama aracı olarak nasıl kullanılabileceğini göstermek
  • İçerinin sesini fotoğrafların diliyle dışarıdaki insanlara göstermek
  • 2018 Yılı itibariyle hapishanelerde sayıları her geçen gün artan 230.000 tutuklu ve hükümlünün varlığını dışarıdakilere yeniden anımsatmaktı.

 

"İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez" adlı bu yeni sergimiz yüzlerce insanın, şairin, yazarın, ressamın, fotoğrafçının destek olduğu kolektif bir çalışmanın ürünüdür. Mahpusların düşleri, onların betimlemeleri üzerine fotoğraflara yansımıştır. Sergide hem betimlemeleri hem de fotoğrafları görecek, böylelikle içeridekilerin seslerini duyabileceksiniz.

 

İşte bu projede amacın hasıl olması size bağlıdır. Zira sanat eseri, ancak seyirciyle, okuyucuyla, izleyiciyle tamamlanır. Bu bağlamda sizden tek beklentimiz: Davetimize icap etmeniz, gelip binbir emekle ördüğümüz bu görsel - edebi şöleni izlemeniz, tutsakların düşlerini görünür kılmamıza destek olmanızdır.

 

Açılış : 30 Haziran 2018 saat: 18:00 - Sergi süresi: 30 Haziran / 08 Temmuz 2018 

İzmir Sanat Merkezi Galerisi, Mimar Sinan Mah. İzmir Fuarı, 26 Ağustos Kapısı - Alsancak / İZMİR

iletişim.

[email protected]

[email protected]

Tel.+90 (232) 293 40 49

İlişkili İçerik