Silivri'de kadın tutsaklar 24 saat boyunca izleniyor

Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan Silivri Cezaevi'ne sürgün edilen Resmiye Vatansever ve Deniz Tepeli isimli kadın tutsaklar, tek kişilik hücrelere konuldu.

Gönderdikleri mektup ile sürgün sırasında karşılaştıkları muameleyi anlatan iki kadın tutsak, konuldukları hücrelerde havalandırmanın ve banyonun erkek gardiyanlar tarafından izlendiğini belirtti.

Tutuklu bulundukları Ankara Kadın Kapalı Cezaevi'nden 14 Ağustos'ta arkadaşı Deniz Tepeli ile birlikte Silivri Cezaevi'ne sürgün edilen Resmiye Vatansever, yazar-şair Adil Okay'a gönderdiği mektup ile sürgün esnasında yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Silivri Cezaevi girişinde ince aramaya tabi tutulduklarını ve arama sırasında erkek gardiyanların da müdahale ettiğini aktaran Tepeli, "Burası esasta erkek hapishanesi ve erkek gardiyanlarında müdahalesine 'temasına' maruz kaldık" dedi.

Sevk esnasında birçok eşyalarının verilmediğini de dile getiren Tepeli, mektubunda tek hücreli odalarda kaldıklarını, kimseyle göz teması dahi yaptırılmadığına yer verdi.

'Yatarken dahi izleniyoruz'

Cezaevine götürdükleri kitapların dahi sınırlama getirilerek ancak iki hafta sonra kendilerine verildiğini paylaşan Tepeli, hücrelerinde yapılan arama esnasında da eşyalarının, elbiselerinin hatta deterjanlarının dahi dağıtıldığını aktardı. Tüm bunların yanı sıra 24 saat izlendiklerini belirten Tepeli, "Banyo dâhil, hücrenin içini gardiyanların göreceği şekilde, havalandırmadan içeriyi izleyen pencereler var. Ayrıca hücre kadar havalandırması var ve kameralı. Kadın olduğumuz halde havalandırmada da, banyoda da hatta yatarken dahi izleniyoruz" dedi.

'Direniş kazanacak'

Tepeli, yaşadıkları bu sıkıntıları haftalık telefon görüşmelerinde ailelerine bildirmek istediklerinde ise konuşmalarının kesildiğini de anlattığı mektubu "Daha pek çok şey var. Sevkimize dair sizleri bilgilendirmek istedik. Elbette direniş kazanacak, dayanışma kazanacak" cümleleri ile noktaladı.

Aktarılan bu sıkıntılar karşısında telefonla ulaştığımız bir cezaevi yetkilisi, dile getirilen sıkıntıları "Ortak yaşam alanlarında sadece kamera var. Odalarda düzenli aramalar yapılıyor. Aramalar sırasında kesinlikle eşyalar dağıtılmıyor. Aramalar tutsakların güvenliği için yapılıyor" diyerek yalandı.