TAYAD'lı aileler: Cezaevlerinde işkence yapılıyor

TAYAD’lı Aileler, cezaevlerindeki hak gasplarını Galatasaray Meydanı’nda protesto etti. Aileler, siyasi tutsakların maruz kaldığı hak ihlallerini kamuoyu ile paylaştı.

TAYAD’lı Aileler, cezaevlerinde bitmek bilmeyen işkence ve hak ihlallerine dikkat çekmek için Galatasaray Meydanı’nda eylem gerçekleştirildi.

“ Sohbet hakkı uygulansın, hasta tutsaklar serbest bırakılsın, kitap sınırlanması kaldırılsın” yazılı pankartın açıldığı eylemde, “ İşkence yapmak şerefsizliktir”, “ Tecrit işkencedir, tecride son”, “ Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

TAYAD’lı Aileler adına açıklamayı Nuri Cihan okudu. Hapishanelerde hak ihlallerinin, işkenceler ve sürgün sevklerin devam ettiğini aktaran Cihan, en son Kandıra 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde çeşitli bahanelerle hücrelerin basıldığını ve siyasi tutsaklara işkence yapıldığına dikkat çekti. Arama bahanesiyle hücreleri basan gardiyanların tutsakların bağlamalarına el koyduğunu belirtti.

Cihan, yaşananları şöyle anlattı: “Başgardiyanlar kitap aralarına varana dek hücrelerdeki tüm eşyaları tek tek aranmış ve öten her şeyi kontrol etme adı altında tutusakların pantolon fermuarlarını açmasını istemiştir. Bu uygulamanın Adalet Bakanlığı’nın yeni talimatı olduğunu söyleyen başgardiyan tutsakları 'İstersem çıplak ararım' diye tehdit etmiştir.”

Cihan, hapishanelerde evrimci tutsakların büyük bedeller ödeyerek kazandığı sohbet ve kitap haklarının da keyfi bir şekilde gasp edildiğine işaret etti. En ufak bir hak arama girişiminde iletişim ve hücre cezaları verildiğini ifade eden Cihan, Kırıkkale Hapishanesi’nde adliye dönüşü tutsak Gökhan Gündüz’ün kolunun kırıldığını söyledi.

Kandıra 1 No’lu Hapishanesi’ndeki tüm erkeklerin 2 No’lu Kandıra Hapishanesi’ne sürgün edildiğini açıklayan Cihan, Kandıra 1 No’lu Hapishanesi’nde sürgünleri protesto eden iki kadın tutsağın ise hücrelerini yaktığını aktardı.

Kaynak: Birgün Gazetesi

İlişkili İçerik