Tokat T Tipi Cezaevi’ndeki inanılmaz koşullar ve Yeni Tutsak mektupları

Tokat T Tipi Cezaevi’nde dışarıdan gelen kitap ve dergiler içeriye verilmiyor. Kantinden alınabileceği söylenen dergilerden hiçbiri şimdiye kadar verilmedi. Başka cezaevlerinden gelen kişilere ait defter, kitap, çalışma dosyaları içeri alınmıyor. Aynı şekilde başka cezaevinden getirilen Kürtçe-Türkçe sözlük tercüme edilmeden içeriye alınmıyor ve bu konuda tutulacak tercümanın parası, mahpustan istenmekte. Haftada 10 saat olarak uygulanması gereken sosyal-kültürel etkinlik süresi 2 saate indirilmiş durumda. Tahliyesine az süre kalan mahpuslara, ilgisi olmadıkları konularla ilgili disiplin cezaları verilerek, tahliyeleri geciktirilmekte. Hastaneye gidişlerde kelepçeli muayene dayatılmak istenmekte. Cezaevi girişinde dayatılan çıplak aramaya karşı çıkanlara disiplin soruşturması açılmakta. Gelen giysiler, renk ve başka hususlar gerekçe gösterilerek içeriye verilmemekte. Telefon konuşmaları, kimi gerekçelerle kesilmekte ve kişi hakkında disiplin soruşturması açılmakta. Sürgüne gönderilen kişilerin eşyaları yanına verilmemekte ve daha sonra gönderilirken ise, 700 lira gibi yüksek bir meblağ kargo parası istenmekte.

Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Fesih Yavaş’ın kalp rahatsızlığı var ama ilacı verilmiyor. Yaklaşık iki yıldır süren kalp rahatsızlığının tedavisi ve gerekli ilacının verilmesi için başka cezaevlerinden birine sevk için 8 Ocak 2018 gününden itibaren süresiz açlık grevine başlamış bulunuyor. Okurumuz bu arada, cezaevi ikinci müdürünün sözlü hakaretleri ve kurum psikologunun tehditleri olduğunu; Adalet Bakanlığı’na gönderilen dilekçelerinin iletilmediğini ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazdıkları suç duyurularının ulaştırılmadığını belirtiyor.

Gazetemiz diğer günlük gazeteler hangi yasalara bağlı olarak yayınlanıyorsa, öyle yayınlamakta ve diğer gazetelerle birlikte bayilerde satılmaktadır. Buna rağmen, bazı cezaevi idareleri keyfi olarak gazetemizi içeriye almamaya çabalamakta. Oysa böylesi tutumlar onlar için bilahire yargılanma sebebi olabilir.

Gazetemize el koyma kararı veren Edirne F Tipi Cezaevi’ne dava açıldı. Okurlarımız, verilen bu karara her aşamasında itiraz etti ve sonunda kazandı. Nitekim 2017/2504 Esas Dosya No, 2017/2502 Karar Nolu’lu Edirne 1. İnfaz Hakimliği, idarenin gazeteye el koymasını usül ve yasalara aykırı olduğunu, haber alma hürriyetini engellendiğine karar verip, kararın kaldırılmasına hükmetmiştir. Ardından 18 Aralık 2017 tarihli, 2017/998 D. İş Değişliği İş No’lu karar ile Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi de Edirne 1. İnfaz Hakimliği’nin vermiş olduğu kararı onaylamış bulunuyor.

Edirne F Tipi Cezaevi’nden Kasım ayı içinde iki ayrı grup halinde Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilenlerin isimleri şöyle: Serdar Arslan, Bülent Öztürk, Ali Kurt, M. Sait Kulu, Hüseyin Bilecan, Gökhan Polat, Yavuz Kardaşlar, Mesut Pehlivan, Şemsettin Çetiner, İmam Çelikdemir, Sami Geylan, Ferhat Önder, Necdet Ayna, Ramazan Sabuktekin, Hamza Bayram, Selahattin Sarıkamış, A.Latif Sönmez, Mustafa Çelik, Yücel Çelik, Serhat Yaşar, İbrahim Nilüfer, Erhan Kaya, İsa Kaya, Nevzat Bahadır, Cemil Akın, Ali Ozan Ertürk, Ş. Davut Başkan, Murat Çayır, İbrahim Filiz, Mehmet Çelik, H. Baran Akbaş, Cengiz Öner…

Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi’nde bulunan Çetin Arkaş’ın 9 Ekim konulu yazısının bulunduğu mektup 24 Eylül 2017 günü idareye verilmesine rağmen, geçen hafta postaneye verilmiş. Bize de birkaç gün sonra ulaştı. Ancak mektup, öylesine sansüre uğramış ki, yazılanlardan bir şey anlamak mümkün değil.

Van T Tipi Cezaevi’nde bulunan İhsan Bulut, Ayhan Yıldız, Seyithan Telak, Ömer Koç, Jehat Geylani, Selman Yelboğa, A.Gaffar Anlı, A. Menaf İgus, Fırat Bor, Uğur Kalkan, Van Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edildiler. Peki niçin?
Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Bişar Bilen, “Koğuşumuzda çektiğimiz halay için soruşturma açıldı,” demiş ve cezaevi idaresinin bu konudaki tebliğini bana göndermek istemiş ama zarftan söz konusu belge çıkmadı. İdare de yapılan işin arkasında değil galiba.
İskenderun T Tipi Cezaevi’ndeyken bulunduğu hücrede ağır fiziki saldırılara uğrayan Aydın Kurğa, 20 Aralık 2017 günü Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine…

Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan Veysel Avcı ve Ali Ejder Elyakut’un sevk talebi kabul edildi. Onların bir ay içinde Patnos L Tipi Cezaevi’ne gönderilmeleri bekleniyor. Bu arada, Ordu E Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Tatvan Belediye Başkanı Abdullah Ok ile Ödemiş T Tipi Cezaevi’nden Yılmaz Çelik, Karabük T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş bulunuyor.
Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Rıdvan Akbaş, “Şehitlerimizden aldığımız güçle direnecek, teslim olmayacak ve TTE paçavralarını giymeyeceğiz,” diyor.

Yaklaşık bir ay önce Mersin E Tipi Cezaevi’nden Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Ümit Tamur, iletişiminin koptuğu arkadaşlarından mektup bekliyor.
Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Emrah Gültekin ve Sinan Çelik, yıldızlaşan Yusuf Dalkılıç’ın ailesine başsağlığı dileklerini iletiyorlar.
ANONS: Yıldızlaşan Mustafa Malçok ve Evrim Demir hakkında kitap çalışması başlatılmış. Onlar hakkında her türlü bilgi, tanıklık ve anıların gönderilebileceği adresler şöyle: Hediye Yayık / M Tipi Cezaevi / Gebze – KOCAELİ … Mustafa Pamuk / L Tipi Cezaevi / Kalkandere – RİZE

MEKTUBU GELENLER:

Hediye Yayık – Gebze M Tipi Cezaevi
Rahmetullah Kaplan – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
M. Sait Kulu – Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi
Mesut Bağcık – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Rıdvan Akbaş – Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Veysel Avcı – Karabük T Tipi Cezaevi
Çetin Arkaş – Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi
Fesih Yavaş – Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Bişar Bilen – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi
Ümit Tamur – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi
Emre Gültekin – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Sinan Çelik – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
M. Emin Oğur – Tokat T Tipi Cezaevi
İhsan Bulut – Van Yüksek Güvenlikli CİK

Posta Kutusu: 253
Yenişehir – ANKARA

 

İlişkili İçerik