Tutsaklardan Zazaki dilinde yeni bir dergi: Ver Bi Roc

Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde bulunan siyasi tutsaklar, kaybolmaya yüz tutmuş Kürtçenin Zazaki lehçesinin yaşatılması için "Ver Bi Roc" adlı edebiyat dergisi çıkarıyor.

Türkiye'de, ulus-devlet zihniyetinin asimilasyon uygulamalarıyla birlikte yok olmaya yüz tutmuş, binlerce yıllık tarihi olan Kürtçenin Zazaki lehçesinin, yaşatılması için bir destek de Kırıklar F Tipi Cezaevi'ndeki siyasi tutsaklardan geldi. Kırıklar Cezaevi'nde tutulan tutsaklar, Zazaki dergi, kitap ve gazete gibi yayınların azlığına dikkat çekerek, "Ver Bi Roc (Güneşe Doğru)" adıyla çıkardıkları edebiyat dergisiyle Zazaki lehçesine somut bir katkı sunacaklarını belirtiyor.

Tutsakların el yazısıyla hazırlanan ve dışarıda çoğaltılan "Ver Bi Roc" dergisini ilk sayısının kapak fotoğrafında, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın tutsak Mehmet Yıldırım tarafından çizilmiş karakalem gençlik portresine yer verildi. Derginin arka kapağında ise, Şex Said'in yine karakalem çizimi portresi ve şiiri yer alıyor. Dergide, küçük bir Zazaki-Türkçe sözlük de dikkat çekiyor.

'Her mevsim bir dergi' için yazı bekleniyor

40 sayfadan oluşan ve 3 ayda bir çıkacak olan "Ver Bi Roc" için tutsaklar, cezaevlerinde tutulan tutsaklar ve Zazakiyle ilgili olan herkesten siyasi, edebi ve kültürel yazılar beklediklerini ifade ediyor. Derginin 3 ayda bir çıkmasını ise, "Her mevsim bir dergi" diyerek nitelendiren tutsaklar, "Ver Bi Roc"un Sonbahar sayısına gönderilecek yazılarda herhangi bir sınırlama olmadığını, herkesin makale, öykü, masal, şiir, anı ve mizah alanlarında yazılar gönderebileceğini belirtiyor.

Ayrıca, tutsaklar, "Ver Bi Roc"un Sonbahar sayısına yazılarını göndermek isteyenlerin, Mehmet Yıldırım veya Yoldaş Fırat adına, "Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi-İzmir" adresine yazılarını gönderebileceklerini kaydetti.

Kaynak: www.ozgur-gundem.com