Van M Tipi Cezaevi’nde çocuklara insanlık dışı muamele sürüyor

Van M Tipi Cezaevi’nde çocuklara yönelik işkence sürüyor. Hapishane yönetimi, gözaltında işkence ve taciz gören G.K’yi “akli dengesi yerinde değil” gerekçesiyle hastaneye sevk etti

Daha önce de sık sık hak ihlalleri ile gündeme gelen Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde çocuklara yönelik insanlık dışı uygulamaların sürdüğü İHD ve TUYAD-DER’in raporuyla ortaya çıktı. Özgür Gündem’de yer alan rapora göre, “akli dengesi yerinde değil” gerekçesi ile Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen G.K. adlı çocuk tutuklunun gözaltında olduğu sürede fiziki şiddete maruz kaldığı, makatına cam şişe sokulmaya çalışıldığı, taciz edildiği ve küfre maruz kaldığı belirtildi.

Avukatlara bilgi veren G.K’nin arkadaşları, G.K’nin yaşadığı travmadan dolayı sürekli altını ıslattığını ve hapishane yönetiminin kendisine akli dengesi yerinde değil muamelesi yaptığını aktardı.

Raporda tutsak kız çocuklarının da “yer yok” gerekçesiyle adli tutsakların arasında tutulduğuna da dikkat çekildi.

Hapishane yönetimi ilgilenmedi, yalanladı

Hapishanede çocuklarla da görüşebilen avukatlardan Cihan Yaman, G.K’nin gözaltında yaşadığı işkence ve tacizden kaynaklı travma yaşadığını ve hapishane yönetiminin bu konuda olumlu bir adım atmadığını söyledi.

Van TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün ise hapishane idaresi ile yaptıkları görüşmelerde çocukların aktarımlarının yalanlandığını ancak ellerindeki verilere baktıklarında iddiaların doğrulandığını dile getirdi.

Kaynak: sendika.org