Yüzde 100 engelli raporuna rağmen tahliye yerine sürgün edildi

Cumartesi, 25 Kasım, 2017

VAN - İki hastaneden aldığı yüzde 100 engelli raporuna rağmen hala cezaevinde tutulan Metin Deniz adlı tutuklu, Van T Tipi Kapalı Cezaevi'nden Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlik Kapalı Cezaevi'ne sevk edildi. 

Van T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve bir hafta önce Elazığ Yüksek Güvenlikli Cezaevine sevk edilen tutuklu Metin Deniz, yüzde 100 engelli raporu olmasına rağmen tahliye edilmiyor. 5 ay önce “Örgüt Üyeliği” iddiası ile tutuklanan Deniz’in hem Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi hem de Erzurum Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından aldığı raporlar bulunuyor. Deniz’e X-RAY cihazından geçmemesi için verilen kart ise cezaevi yönetimleri tarafından kabul edilmezken, defalarca ameliyat olan Deniz raporlarına ve kalbinde bulunan pile rağmen başka cezaevine sevk edildi.
 
‘İLAÇLARIMI ALMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUM’
 
Deniz, gönderdiği mektupta defalarca ameliyat olduğuna değinerek, “Ben 3 kez kalp krizi geçirdim, 8 kez anjiyo oldum ve son olarak kalbime stent takıldı. Bu ameliyatlardan dolayı günde 8 ayrı ilaç kullanıyorum. Cezaevinde ilaçları almakta zorluk çekiyorum. Beni burada kontrole götürdüklerinde pil kartım olmasına rağmen defalarca X-RAY cihazından geçmek zorunda kalıyorum. Benim kesinlikle X-RAY cihazından geçmemem gerekiyor. Bu uygulamadan sonra hastaneye gidemiyorum” ifadelerini kullandı. Gözaltına alındığında polisler tarafından dişlerinin kırıldığını belirten Deniz, diş ağrısından dolayı çok acı çektiğini yazdı.
 
'METİN'İMİN O KADAR RAHATSIZLIĞI VAR NASIL TUTSAK EDERLER?'
 
Anne Necmiye Deniz ise, Türkiye'de bulunan cezaevlerinde yüzlerce hasta tutuklunun olduğunu hatırlatarak, "Tüm hasta tutsakların bırakılması gerekiyor. Metin'imin o kadar hastalığı var, nasıl tutsak ederler? Metin'imi bıraksınlar, gerekirse beni tutuklasınlar" dedi.

İlişkili İçerik