Ayhan Kavak

Ay Portakalı ve Ümran Düşünsel

Hapishanelere yeni yayınlanan kitaplarından yüzlerce yollayan duyarlı yazarlardan Ümran Düşünsel'in öykü kitabı hakkında tutsak doktor Ayhan Kavak'ın yazdığı değerlendirme yazısını paylaşıyoruz.

Ayhan Kavak                                             

                        AY PORTAKALI

“Kırık patika “ öykü kitabıyla edebiyat dünyasına giriş yaptığım Ümran Düşünsel’in yeni verimi olan “Ay Portakalı“ Mayıs 2017 tarihinde Ütopya Yayınlarından çıktı. Kapak tasarımında sayfa düzenine kadar itinayla kotarılan bir ese var karşımızda.

Tutsak Doktordan Bir şiir: KENTLER

KENTLER

Sana ne demek bilemem

 Bana tükenmiş soluk

 Üstüme üstüme yığılan

Çirkin duvarları anlatır kentler…

Sanrı belleme sakın

Boy veren garabette belli mi ola

Ölüm kapaksız logarda pusuda

Ah düştü düşer!

Kendi pisliğinde boğulur insan.

Hani betonun erişmediği doğa korunaklığında

Öter ya cırcır böceği

Gamsızlıktaki ötüş geceye nazire

Deruni bakışla kaldırıp da başını semaya

Lȃl olur dil

Zamansızlıkta ışıltılı yıldız raksı

İşte o ȃn benliğin evren.

Tutsak Doktor 10 Aralık İnsan Hakları Haftası İçin Yazdı

10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ
II. Dünya Savaşının bitiminden sonra kurulmuş olan Birleşmiş Milletler (BM), 10 Aralık 1948'de "İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi"ni imzalayacaktı. (Bu antlaşmayı Türkiye de Bakanlar Kurulu onayıyla 1949'da kabul etmiştir.)
 
O günden beridir her 10 Aralık'ta "Dünya İnsan Hakları Günü" kutlanmaya başlanır. 
Hatırlatmak babında da olsa, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin ilk üç maddesi şöyledir:
 

Kitaplara Kıymak Üzerine

"Kişisel öykümde, serde müebbette yazgılatılmak varken, kitapların zindanda karşılaştığı uygulamalara değinmeden geçmek olmazdı. Tutsaklık koşullarında iktidarın görünür kılındığı ve kristalleştiği (kötülüğün kristalleşmesi!) mekanlarda akıllara durgunluk verecek düzeydeki yöntemleri tüm çıplaklığıyla yürürlüktedir. Baskı, işkence ve şiddetin yol açtığı yasaklamaların dönemsel ve mekânsal farklılıklar barındırsa da sayısız kısıtlama, hak ihlalleri ve mesleksiz yasaklamaların yanında kitaba karşı tahammülsüzlük adeta spontane bir hal almıştır. "

Tutsak Dr. Ayhan Kavak, Yaşar Kemal'e Saldıran Akademisyenleri Yazdı

21 Şubat 2016

YAŞAR KEMAL HAKKINDA

28 Şubat, büyük usta Yaşar Kemal’in ölüm yıl dönümü. Bir yıl oldu. Her ne kadar fiziksel olarak aramızdan ayrılmışsa da tikel ve evrensel kültüre yaratılarıyla silinmez izler bıraktı. Yaşarken bile klasikleşmiş kült romanları dışında da yazdığı her şeyin merakla beklendiği yazarlardandı. Gerçek ve düş dünyasının armonik ahengi Çukurova’ya, Anavarza’ya sığmaz olmuştu. Nitekim İnce Memet bir çırpıda klasik roman haline gelecekti. Roman uluslararası ölçekte bir çok dile çevrilmesinin yanı sıra filme çekilecekti.

Sayfalar