Birgün Gazetesi

Mazlumder: Tek tip kıyafet uygulaması insan hakkı ihlali

Mazlum- Der Kayseri Şube Başkan Yardımcısı Ahmet Taş, KHK'lar ile, 'anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar' nedeniyle cezaevinde tutuklu bulunanların duruşmalara tek tip kıyafet ile çıkarılması uygulamasının insan hakkı ihlali olduğunu bildirdi.

Mazlumder Kayseri Şube Başkan Yardımcısı Ahmet Taş dernek binasında düzenlediği basın toplantısı ile 2017 yılını değerlendirdi.

Taş, geçen yıl dünyada sürgün, katliam ve acı dolu olaylar yaşandığını söyledi.

Demirtaş'ın da tutulduğu Edirne Cezaevi'ndeki işkence iddiaları Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi Muş Milletvekili Burcu Çelik tarafından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması üzerine soru önergesi verildi.

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın cevaplaması istemiyle verilen soru önergesinde Çelik işkence iddialarının yanı sıra Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ile Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'ın da tutulduğu söz konusu cezaevinde güvenliğin yeterli şekilde sağlanıp sağlanmadığını da sordu.

HDP'li Çelik'in Meclis'e sunduğu soru önergesi şu şekilde:

Hasta tutuklu Kemal Avcı tahliye edildi

Mide kanseri olan hasta tutuklu Kemal Avcı, tutuklu bulunduğu Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nden 2013 yılında savcılık kararı ile tahliye edildikten sonra Nisan 2016 tarihinde “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla aldığı 12 yıllık cezası Yargıtay’ca onanan mide kanseri tutuklu Kemal Avcı, kaldığı Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.

Sayfalar