Birgün Gazetesi

Cezaevlerinde kapasitenin üstünde 27 bin mahkum var

CHP milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye'deki cezaevi kapasitesinin üzerinde yaklaşık 27 bin tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu söyledi. Cezaevlerinde 845 mahpusa bir doktor düşüyor.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun bugünkü toplantısına katılan CHP İstanbul milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün komisyonla paylaştığı verileri Twitter hesabından duyurdu.

İlgezdi şunları yazdı:

Mazlumder: Tek tip kıyafet uygulaması insan hakkı ihlali

Mazlum- Der Kayseri Şube Başkan Yardımcısı Ahmet Taş, KHK'lar ile, 'anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar' nedeniyle cezaevinde tutuklu bulunanların duruşmalara tek tip kıyafet ile çıkarılması uygulamasının insan hakkı ihlali olduğunu bildirdi.

Mazlumder Kayseri Şube Başkan Yardımcısı Ahmet Taş dernek binasında düzenlediği basın toplantısı ile 2017 yılını değerlendirdi.

Taş, geçen yıl dünyada sürgün, katliam ve acı dolu olaylar yaşandığını söyledi.

Demirtaş'ın da tutulduğu Edirne Cezaevi'ndeki işkence iddiaları Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi Muş Milletvekili Burcu Çelik tarafından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması üzerine soru önergesi verildi.

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın cevaplaması istemiyle verilen soru önergesinde Çelik işkence iddialarının yanı sıra Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ile Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'ın da tutulduğu söz konusu cezaevinde güvenliğin yeterli şekilde sağlanıp sağlanmadığını da sordu.

HDP'li Çelik'in Meclis'e sunduğu soru önergesi şu şekilde:

Sayfalar