Görülmüştür Ekibi

Tek Tip Elbise Yeni KHK'de

Olağanüstü hâl (OHAL) uygulaması kapsamında çıkarılan iki yeni kanun hükmünde kararname (KHK) Resmi Gazete'de yayımlandı. 695 ve 696 sayılı KHK'lar ile, "anayasal düzene bu düzenin işleyişine karşı suçlar" nedeniyle cezaevinde tutuklu bulunanların duruşmalara badem kurusu ve gri renginde tulum giyerek getirilmesi zorunlu kılındı. 

5275 sayılı "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun"a eklenen maddeyle, siyasi tutsakların duruşmaya sevk nedeniyle hapishane dışına çıkarılmaları durumunda, hapishane idaresince verilen giysileri giyme zorunluluğu getirildi.

SEGBİS ile ifade vermek istemeyen tutkulu milletvekili Selma Irmak'a zor kullanıldı

Etkin Haber Ajansı / 27 Kasım 2017

DİYARBAKIR- Tutuklu HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın 2015'deki DTK Genel Kurulu'na ilişkin MED NUÇE televizyonuna bağlanarak yaptığı konuşma nedeniyle yargılandığı davaya devam edildi.

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama" iddiasıyla 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın 3. duruşması Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishanesi'nde tutuklu bulunan Irmak, mahkemeye götürülmedi, SEGBİS ile ifadesi alınmak istendi.

BANDIRMA 1 NOLU T TİPİ HAPİSHANESİ'NDE AÇLIK GREVİ'NDEKİ TUTSAKLARA İŞKENCE DEVAM EDİYOR

Bandırma 1 nolu T Tipi hapishanesi'nde 3 Ekim 2017 saat 21.00'de 20'ye yakın gardiyan tarafından keyfi bir şekilde tutsakların bulunduğu koğuşlara arama gerçekleşti. Bu aramayla açlık grevi'nde olan tutsakların politik direniş tutumunu yıkmaya çalışmışlardır. Banyo musluklarının kırılması, tutsaklara ait karavanların alınması şeklinde sonlandırmışlardır.  Hapishane yönetimi baskılarını arttırmış, 24 saat geçmeden ikinci bir arama gerçekleştirmiştir. Koğuşlarda tutsaklara ait bulunan eşyalar dağıtılmıştır.

55 Tutsak ile 55 Fotoğrafçı'yı Mannheim'da Buluşturuyoruz

“İÇERİDEN DIŞARI, DIŞARIDAN İÇERİ FOTOĞRAF KÖPRÜSÜ” MANNHEIM’DA
Türkiye’nin çeşitli kentlerinde sergilediğimiz Fotoğraf Köprüsü, Viyana'dan sonra Mannheim Cafè Filsbach'da sergilenecek...
Görülmüştür Ekibi ve redfotoğraf grubu olarak, 55 fotoğraf sanatçısı ve 55 mahpusu, 26 ayrı hapishanede buluşturarak gerçekleştirdiğimiz bu projede amacımız:
Tutsaklarla birlikte kolektif bir fotoğraf projesi gerçekleştirmek
Dışarıda olan bizlerin, tutsaklarla iletişim halinde olmalarını sağlamak

Aram Kitabevi’nden Tutsaklar İçin ‘Askıda Kitap’ kampanyası…

Aram Kitabevi, cezaevlerindeki tutsaklarla dayanışmak amacıyla “Askıda Kitap” kampanyası başlattı. Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte giderek artan hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla başlatılan kampanyanın bir diğer amacı ise, tutsaklarla kitaplar aracılığıyla dayanışma köprüsü kurmak. Bu temelde kitap almak için Beyoğlu’da bulunan Aram Kitabevi’ne gelen okurlar, ya evden getirdikleri ya da satın aldıkları kitapları hediye ederek kampanyaya katkıda bulunuyor.

Tarsus Cezaevi'nde 'hoş geldin' işkencesi.

Gaziantep H Tipi Kapalı Cezaevi'nden Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edilen 14 erkek tutuklunun cezaevi girişinde, asker ve gardiyanlar tarafından feci şekilde darp edildiği belirtildi.

Gaziantep H Tipi Kapalı Cezaevi'nden 20 Ağustos günü Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevine sevk edilen 14 erkek tutuklu cezaevi gardiyanları ve askerler tarafından feci şekilde darp edilirken tutuklulardan Nurettin Erdemci, İsa Gültekin ve Ömer Yiğit'in ise tek kişilik hücrelere konulduğu öğrenildi.

Sayfalar