Görülmüştür Ekibi

"Burası Mahkeme" adlı kitap hakkında

İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabın sunumunu “İçinden Mitoloji Geçen Davalar” yazısıyla avukat Fikret İlkiz yaptı. Canan Coşkun kitabında takip ettiği pek çok davayı kaleme aldı. Cumhuriyet gazetesi davaları… Sözcü gazetesi davası… Ahmet ve Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak davası… Murat Aksoy/Atilla Taş davası… Barış Akademisyenleri davaları… Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu davaları… İstinaf mahkemeleri tecrübesi…

Tahliye olan hasta tutsaklardan Sibel Çapraz hapishanelerdeki hasta mahpusları yazdı

Cezaevi hasta tutsakları iki kere cezalandırıyor

Cezaevinin hasta tutsaklar için iki kere cezalandırma olarak anlaşıldığını ve bu anlayışın yaşam hakkını alenen gasp ettiğini görüyoruz. Doktor takibi altında olması gereken hasta tutsakların ne ilaçlarını düzenli alabilme şansı var ne de doktora kontrol için zamanında gidebilme şansı. Tüm bu şanslar tamamen idarenin veya kolluk kuvvetlerinin inisiyatifi altında.

*** 

Sırrı Süreyya Önder ile Musa Karta ziyaret

Eski CHP’li vekil Atilla Kart, cezaevindeki Musa Kart ve Sırrı Süreyya Önder’i ziyaret etti.

Eski CHP milletvekili Atilla Kart, Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan gazetemiz eski çalışanlarından karikatürist Musa Kart ve HDP’li Sırrı Süreyya Önder’i ziyaret etti. Cezaevi önünde açıklama yapmasına izin verilmeyen Atilla Kart, kapalı görüşteki izlenimlerini anlattı.

Tülay Hatimoğulları: İşkence sistematik biçimde artıyor

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Meclis Genel Kurulundaki konuşmasında İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü’ne ilişkin olarak, “Bu ülkede özellikle son birkaç senedir sistematik bir biçimde artan işkenceleri bizim her daim Meclisin gündemine taşıma sorumluluğumuz vardır” dedi.

‘İşkence sistematik biçimde artıyor’

Konuşmasında, Türkiye’de son birkaç yıldır işkencenin sistematik bir biçimde arttığını belirten Hatimoğulları, Antakyalı Ayten Öztürk’ün, yaşadığı işkenceyi anlattığı 12 sayfalık mektuptan bahsetti.

Bir işkence haberi de Diyarbakır’dan: Depoda başladı, karakolda devam etti

haberlerine bir yenisi eklendi. Bu kez Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bir polis tarafından alıkonulan Yasin Aktay önce götürüldüğü depoda, ardından götürüldüğü karakolda işkenceden geçirildi.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İşkenceye sıfır tolerans” sözleriyle “Yargı Reformu” paketini duyursa da öncesinde olduğu gibi bu duyurunun sonrasında da yurttan işkence haberleri gelmeye devam ediyor.

Bu kez Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bir polisin Yasin Aktay isimli yurttaşa işkence yaptığı ortaya çıktı.

28 yıl geç gelen adalet : Serhat Tuğan tahliye oldu

Serhat Tuğan, Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden çıktı. Cezaevinin önüne giden ailesi Tuğan'ı karşıladı.

Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından “PKK üyeliği” iddiasıyla 22 Temmuz 1991’de tutuklanarak cezaevine konulan Serhat Tuğan, 28 yıl sonra tahliye edildi.

“Türkiye'nin en uzun süreli mahkumu olarak" tanınan Tuğan'ın ailesini arayan cezaevi yetkilileri, bu akşam tahliye edileceğini belirtti. Verilen bu bilgi üzerine ailesi, Tuğan’ın kaldığı Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi önüne gitti. Tuğan gece saatlerinde cezaevinden çıktı.

Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishaneden İşkence Haberleri Geliyor

Görülmüştür Ekibine gerek tutsakların yollladıkları mektuplarda, gerekse tutsak aileleri aracılığıyla sıklıkla hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine ve işkenceye dair haberler geliyor. Bunlardan Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishanede tutsaklara yaşatılan zulme dair haberleri ve tutsak mektuplarını yayınlamıştık.

Sayfalar