Görülmüştür Ekibi

Meclis komisyonunda kabul edilen Silivri Raporu’nda hak ihlalleri sıralandı

Raporda, 1 Numaralı L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na ilişkin yapılan değerlendirmede, “Kapasite üzerinde hükümlü ve tutuklu barındırılmasının beraberinde birçok soruna neden olduğu açık bir biçimde görülmüştür” dedi. Hükümlü ve tutukluların şikâyetlerinin de yer aldığı raporda, “Kendilerine verilen yemeklerin yeterli ve besleyici olmadığı, sağlık hizmeti konusunda ciddi sorun yaşandığı, görüş günlerinde kurum personeli tarafından görüşe gelen ziyaretçilere zorluklar çıkarıldığı, görüş süresinin tam kullandırılmadığı” bildirildi. 

Fotoğraflarda 3 Kişiden Fazlasının Görülmesi Yasak ve Çıplak arama, fiziki işkence haberleri

 yaşanan hak ihlalleri artarak devam ediyor. Çıplak arama, görüş yasağı gibi yasakların yanına şimdi de cezaevine gönderilen fotoğraflarda 3 kişiden fazla kişinin görünmesi yasaklandı.

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi yönetimi, tutuklulara yakınları ve arkadaşları tarafından gönderilen fotoğraflarda kişi sayısı 3’ten fazla olduğu gerekçesiyle el koydu.

‘Cezaevlerinde kadın yazarlara ait 500 eser kaybedildi’

 

DTK’nın düzenlediği “Kadın ve yazarlık” konulu Çalıştayda konuşan TJA aktivisti Xece Şen, cezaevlerinde kadın yazarlara ait 500 eserin kaybedildiğini ve kitap taslaklarının bulunması için bir komisyon kurulması gerektiğini ifade etti.

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) “Kadın ve yazarlık” başlıklı düzenlediği Çalıştay, Cevahir Sadak Düzgün’ün moderatörlüğünde “Kürtçe yayınlarda cinsiyetçilik” konusuyla devam etti.

HDP’li başkanlara kelepçeleri çıkarılmadan, molasız 10 saat sevk

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, görevden alınıp yerlerine kayyım atanarak tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’yı sevk edildiği Kayseri Bünyan T2 Cezaevi’nde, Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Keziban Yılmaz ve Kocaköy Belediyesi Eş Başkanı Rojda Nazlıer’le ise sevk edildikleri Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde görüştü.

 

Cezaevinde kitap sınırlamasının gerekçesi: Ya kitapları yakarlarsa

 

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, cezaevlerinde kitap sınırlamasına gerekçe olarak “oda yakma olaylarında kullanılabilecek olmasını” gösterdi.

 


Derya OKATAN


ARTI GERÇEK- Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ‘oda yakma olaylarında kitaplar kullanılarak yangının daha tehlikeli hale getirilmesinin önlenmesi’ gerekçesiyle cezaevlerinde kitap sınırlaması gidilebildiğini söyledi.

İşten atma, gözaltı ve davaların gölgesinde tahliyeler

Hak ihlallerinin hedefindeki basın çalışanları, Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’deki operasyonuyla birlikte bir kez daha baskıyı yoğun şekilde yaşadı. Çok sayıda gazeteci işten atıldı, gözaltına alındı, tutuklandı, hapis ve para cezalarına çarptırıldı. Tutuklu dokuz gazetecinin tahliyesi ise Ekim ayında öne çıkan gelişmeydi.

 


Hazırlayan: Hasan Özhan Ünal


Basın ve basın çalışanları, Ekim ayında doğrudan ve dolaylı olarak hak ihlallerinin hedefindeydi.

Grup Yorum İçin Adalet Nöbeti

Süresiz açlık grevinin 133. gününde olan Grup Yorum Üyesi Helin Bölek’in annesi Aygül Bilgi, İstanbul Adliyesi önünde açtığı pankartla “adalet” istedi.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

01 Kasım 2019, Cuma 15:27

Grup Yorum Üyesi Helin Bölek’in annesi Aygül Bilgi, bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde, üzerinde “Grup Yorum Açlık Grevinde 133. Gün” yazılı bir pankart ile “adalet nöbeti” tuttu.

Eren Erdem : Türkiye’de çok sayıda insan haksız ve hukuksuz yere cezaevinde.

“Türkiye’de çok sayıda insan haksız ve hukuksuz yere cezaevinde. Her biriyle de bu süreçte dayanışma içinde oldum. Selahattin Demirtaş da cezaevinde. Sürecimiz birbirine benziyor. Osman Kavala ile yan koğuşlardaydık. Birbirimizi küçük bir camdan görürdük. Gün içinde bağırarak sohbet ederdik. Selçuk Kozağaçlı ile aynı bölümdeydik."

 

Tahliye edildikten sonra bir basın toplantısı düzenleyen Eren Erdem "Türkiye’de çok sayıda insan haksız ve hukuksuz yere cezaevinde. Teröre dünyanın en entelektüel elbisesini giydirirsiniz. Türkiye'de yaşanan budur" diye konuştu.

AMASYA, BOLU, KAYSERİ AÇIK, KAYSERİ KADIN, KIRIKKALE, TOKAT HAPİSHANELERİNDE HAK İHLALLERİ

İHD Ankara Şube’nin İç Anadolu Bölgesi’ndeki cezaevlerine dair açıkladığı “3 Aylık Hak İhlalleri Raporu”nda, cezaevlerinde temiz su sıkıntısı olduğu, sağlık hakkının çeşitli gerekçelerle engellendiği, tutukluların şiddete maruz kaldığı ve keyfi aramaların olduğu kaydedildi.

Sayfalar