İleri Haber

Yargı çıplak aramayı yargılamamak için direniyor

Haziran Direnişi’nde bir kadının karakolda çıplak aramaya maruz kalması üzerine bir hukuk savaşı başladı. M.P.B. isimli kadının avukatı Adalet için Hukukçular üyesi Özgür Urfa, polislerin yargılanması için mücadele ederken, savcılık ve hakimler polisler yargılamamak için çaba sarfediyor. Savcı ve mahkemenin polisler hakkında verdiği her ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararına Avukat Urfa itiraz ediyor.

Sami Menteş - İleri Haber

2014'te 40 hasta tutsak hayatını kaybetti

228’i ağır 578 hasta tutsağın olduğu hapishanelerde, 2014 yılı içerisinde 40 hasta tutsak hayatını kaybetti. İleri Haber’e konuşan İHD Genel Merkez Yöneticisi Necla Şengül, hasta tutsakların durumuna karar verme konusunda ‘tekel’ olduğunu söylediği Adli Tıp Kurumu’nun siyasi iktidarın etkisinde olduğunu ifade ederek “Resmi bilirkişilikten çıkarılmalıdır” dedi.

Meryem Yıldırım - İleri Haber

Cezaevinde çıplak arama ve şiddet sürüyor

HDP Diyarbarkır Milletvekili Nursel Aydoğan İzmir Şakran Cezaevi'nde mahkumlara kötü muamele uygulandığını belirterek koşulların kabul edilemez olduğunu belirtti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, İzmir Şakran Cezaevi'nde 24 Aralık aramasında kadınların çıplak aramaya tabii tutulduklarını, uygulamaya karşı çıkan Meryem Söylemez ve Şirin Paksoy'un saldırıya uğrayarak darp edildiklerini söyledi.

T24'ün haberine göre, Nursel Aydoğan İzmir Şakran Cezaevinde 25 Aralık günü gerçekleştirdiği görüşmedeki tespitlerini paylaştı. 

Çocuk ve gençlere uygulanan işkence arttı

İngiliz Tabipler Birliği (BMA) “Parmaklıklar Ardındaki Genç Hayatlar” adlı bir rapor yayınlayarak, tutuklu bulunan çocuk ve gençlerin sağlık ve insan hakları ihlallerini ortaya koydu.
(İleri - Haber Merkezi) İngiliz Tabipler Birliği (BMA) bugün yayınladığı “Parmaklıklar Ardındaki Genç Hayatlar” adlı raporu ile İngiltere’de tutuklu bulunan çocuk ve genç mahkumların sağlık ve insan hakları ihlallerini gözler önüne serdi.

Kolu koparılan Veli Saçılık 725 bin TL ödeyecek

Danıştay, devletin cezaevi operasyonunda kolunu kopardığı Veli Saçılık’a ödediği tazminatın faiziyle geri ödenmesi karar verdi.

(İleri - Haber Merkezi) Danıştay 10. Dairesi, 5 Temmuz 2000 günü Burdur Cezaevi’ne yapılan operasyon sırasında kolu kopan Veli Saçılık’ın kusurlu bulunduğu ve devlete 725 bin TL tazminat ödemesine ilişkin kararı onadı.