Siyasi Haber

AKP’li vekilden Ağrılılara garip müjde: ‘Cezaevimiz olacak!’

AKP’den seçilen Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, dün seçmenlerine gönderdiği bir mesajla Ağrı’ya bir cezaevi yapılacağını “müjdeledi” ve “İlimize hayırlı olsun” dedi.

Çelebi’nin SMS mesajı şöyle: “Ağrı Merkez Yolluyazı Köyünde bulunan 1430 dönümlük arsaya, Cezaevi yapılmak üzere Adalet Bakanlığına bugün (02/11/2018) itibariyle tahsis gerçekleştirilmiştir. İlimize hayırlı olsun. Ekrem ÇELEBİ AK Parti Ağrı Milletvekili.”

Daha önce Başbakanlığı döneminde AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da Diyarbakırlılara “yeni cezaevi yapma” müjdesi vermişti!

‘Hapishanelerde bulunan 3 bin 85 çocuktan 17’si hapishanede yaşamını yitirdi, 9’u intihar etti’

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) Hapiste Çocuk Ağı Temsilcisi Avukat Cansu Şekerci, milletvekillerinin bilgi edinme önergelerine Adalet Bakanlığı’nın verdiği yanıtlara göre, şu anda 82’si kız çocuğu olmak üzere 3 bin 85 çocuğun cezaevlerinde bulunduğunu söyledi.

Bakırköy Cezaevi’nde verem tehdidi

Bakırköy Cezaevi’nden tahliye olan Fatma Akaltuğ ve Şengül Yüksel, cezaevinin bulaşıcı hastalık tehdidi altında olduğunu ifade ederek, acil olarak kapsamlı bir sağlık taraması yapılması gerektiğini belirttiler.

İstanbul Kadıköy’de 21 Ocak’ta düzenlenen “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” eyleminde gözaltına alınarak tutuklanan ve geçtiğimiz günlerde Bakırköy L Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nden tahliye edilen Şengül Yüksel ve Fatma Akaltun, cezaevlerindeki hak ihlallerini anlattı.

Soncan Gedik isimli tutsak işkence nedeniyle iki kolunu da kullanamıyor.

Tarsus 2 Nolu Cezaevi’nde 1 aydır gardiyanların askeri düzende sayımı kabul etmedikleri gerekçesiyle mahpuslara işkence yaptığı, cezaevine sürgünle getirilen Soncan Gedik isimli mahpusun işkence nedeniyle iki kolunu da kullanamadığı öğrenildi.

SiyasiHaber

Tarsus 2 Nolu Cezaevi’nde mahpuslara 1 aydır askeri düzende sayım dayatıldığı, dayatmayı kabul etmeyen mahpusların işkenceye uğratıldığı bilgisi alındı. Soncan Gedik isimli mahpusun ise yaklaşık 10 gündür hücrede tutulduğu ve sürekli işkence gördüğü bilgisi alındı.

Cezaevindeki kitap yasağına karşı, tüm kitabı elle yazıp cezaevine gönderdi!

Dilara Çelik, Antalya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan beş arkadaşına kitap göndermesi yasaklanınca, Birhan Keskin’in yaklaşık 200 sayfalık “Kim Bağışlayacak Beni?” isimli şiir kitabını baştan sona eliyle yazıp mektup olarak yolladı.

Gazete Karınca’dan Ezgi Gül’e konuşan Çelik, “Eğer isterlerse gocunmam kocaman romanları da yazarım. Şu anda Ahmed Arif ve Hasan Hüseyin Korkmazgil yazıyorum parça parça. Radyo, televizyon hiçbir şeyleri yok; canları sıkılmasın diye tabii ki devam edeceğim” dedi.