Açlık Grevinden "Diyalog" Diyerek Çıktı

Hapisteki 68 günlük açlık grevinin ardından hastanede tedavi altına alınan Temel, ölümlerin sonlanması için çözümün diyalogda olduğunu söyledi.     

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ercan İpekçi ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu Üyesi Recep Yaşar, açlık grevini bitiren gazeteci Tayyip Temel ile görüştü.

bianet'e konuşan İpekçi, Temel'in Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gördüğünü, sağlığının yerinde olduğunu söyledi.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve 68 gün açlık grevi yapan Temel'de halsizlik, sese duyarlılık, yürümede, okumada ve konuşmada zorluk şikayetleri vardı.

Diyarbakır D ve E Tipi cezaevlerinden açlık grevini bitirmelerinin ardından hastaneye sevk edilenler yaklaşık 10 gün kadar serumla tedavi görecek.

"Açlık grevi son çareydi"

Temel'in kalıcı hasar tehlikesi bulunmadığını söyleyen İpekçi, kendisinin şu mesajları ilettiğini anlattı:

"Açlık grevine son çare olarak başvurduk, davamız tıkanmıştı, savunma yapamıyorduk. Şimdi medyada ve yetkililerde duyarlılık oluştu. Ölümlerin önlenmesi, çözüme ulaşılması için diyalog yolunu işaret ediyorduk, bu amacımıza ulaştık."

Diyarbakır'da hapishanede açlık grevi yapan ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla grevi sonlandıran 49 mahpus hastanede tedavi görüyor. Mahpuslara serum ve vitamin veriliyor.

Durumu kötü olanlar hastaneye sevk edildi

Kamu Hastaneleri Birliği Batman Genel Sekreteri Faruk Günak da Batman M Tipi Kapalı Cezaevinden, Batman Bölge Devlet Hastanesi'ne 14 tutuklu ve hükümlünün getirildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığıyla koordineli olarak tedavilerin sürdüğünü ifade eden Günak, ''İlk tetkik sonuçlarına göre tedaviler uygulanıyor, herhangi bir sıkıntı yok. Genel durumları normal, hayati tehlike arz eden bir durum söz konusu değil" dedi.

95 tutuklu ve hükümlünün açlık grevine son verdiği Van'dan da 17 kişi hastaneye kaldırıldı. Van F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan mahpuslar dün sabah saatlerinde açlık grevine son vermelerinin ardından, sağlık kontrolünden geçirildi.

Durumu kötü olan tutuklu ve hükümlülerden 17 Kasım'da cezaevine ait zırhlı araçlarla Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü.

İpekçi ve Yaşar, TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş ile birlikte yarın da Bakırköy Kadın Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve açlık grevini sonlandıran DİHA Yazıişleri Müdürü Fatma Koçak ve Özgür Gündem Editörü Ayşe Oyman'ı ziyaret edecek. (AS)

 

İlişkili İçerik