İLK DEFA MEKTUP YAZACAKLARIN DİKKATİNE VE BİZE SIKÇA SORULAN SORULARA YANIT

Sık sorulan sorular

  • Yasal yayınlanan her türlü kitap PTT aracılığıyla sorunsuz gönderilebilir. Gramaj - sayı kısıtlaması yoktur. Özel kargo kabul edilmez. PTT kargo ile yollamalısınız. Keza para yollamak isteyenler de PTT den havale yapmalıdır. Aynı kural yurt dışında yaşayanlar için de geçerlidir.
  • Mektuba kendi adresimizi yazmazsak ulaşır mı, verilir mi sorusu geliyor. Tabi ki ulaşır ama Tutsaklar her gelen mektuba cevap vermek ister. Sağlam bir adres yazmanızda yarar var. İsim ve adresinizi hem zarfın üzerine hem yollayacağınız mektuba yazınız.
  • Yiyecek içecek hediyelik eşya yollayabilir miyiz diyenler var. Sadece giysi ve kitap yollayabilirsiniz. Bazı hapishaneler kırtasiye malzemesi kabul ediyordu. Ama o da rizkli. Gerekçe olarak: "Cezaevi kantininde satılan araç gereçler dışarıdan kabul edilemez." deniliyor. Bu nedenle tutsakların kullanması için mektupların içine koyduğumuz boş kartpostalların arkasına kurşun kalemler "selamlar sevgiler" yazıyoruz.
  • "Mektupların içine destek için bir, iki pul koyabilir miyiz" diye soruyorsunuz. Evet ama sadece T.C. pulu koyabilirsiniz. Yurt dışından yazacak arkadaşlar "pul yollamazsak onlara yük olur muyuz" diyorlar. Hayır arkadaşlar, tersine onlara moral vermiş olursunuz. Bazen PTT şubelerinde pul bulunmuyor. Pul yok diye mektubunuzu göndermezlik yapmayın. Ancak bazı hapishaneler pul kabul etmiyor. 
  • Adreslerini paylaştığınız Tutsaklar "siyasi mi" diyenler oluyor. Evet tümü politik tutsaktır (sol-sosyalist ve yurtsever), onlar arasında ayrım yapmıyoruz. Biz "görülmüştür ekibi"nin yapısı da öyledir. Ortak noktamız daha güzel bir dünya için mücadele ederken esir düşen insanlarla dayanışmaktır. Bizim özgünlüğümüz ağırlıkla "mektup ağı" kurarak dayanışmadır.
  • Bu açıklamalar ışığında tutsak yakınlarına hatırlatmak istediğimiz iki konu daha var: Tutsakların Avukat ihtiyacını bizim karşılama imkanımız yok.Eğer ailenin imkanı yoksa İHD başta olmak üzere belli kurumlara başvurmalarını öneriririz. İkincisi tutsakların kitap çalışmalarını yayınlama imkanımız yok. Bunun için yayınevlerine başvurmalısınız.
  • son olarak "Neden facebook sayfanızda, grubunuzda biz de paylaşım yapamıyoruz, yolladığımız duyurulara yer vermiyorsunuz" diyen takipçilerimize not:  Çalışmanın ciddiyeti açısından sadece "hapishane temalı" haberleri, etkinlik duyurularını, yazıları -güncel ise- yayınlıyoruz. Ekipten kendi arkadaşlarımızın değerli bulduğumuz çalışmalarını, üretimlerini, makalelerini bile (eğer hapishane temalı değilse) sayfalarımızda yayınlamıyoruz. E-posta ile bize yayınlanmasını istediğiniz SADECE HAPİSHANE TEMALI VE GÜNCEL haber, mektup, mesaj, vb. yollayabilirsiniz. Soru sorabilirsiniz. E posta adresimiz: [email protected] 

*Son not: Görülmüştür ekibi olarak bize gelen her tutsak mektubuna yanıt veriyoruz. Gelen mektupların bazılarını bilgisayara geçiyoruz. Yayınlıyoruz. Basınla paylaşıyoruz. Devletten veya AB fonlarından veya tekellerden destek almıyoruz. Ancak biz Görülmüştür Grubu olarak desteğe tabi ki ihtiyaç duyuyoruz. Sergilerimizi dolaştırmak için hem ülke içinde, hem dışarıda kurumlardan davet bekliyoruz. Okurlardan teknik destek istiyoruz. Kuruluş manifestomuzda yazdığımız gibi devletten ve/veya AB Fonlarından ve/veya sermayeden destek almıyoruz. İstemiyoruz. Okurlardan da para kabul etmiyoruz. Ama pul, kitap, çeşitli ebatlarda zarf, boş kartpostal, kırtasiye malzemesi kabul ediyoruz. Bunun için okurlar [email protected] - [email protected] veya [email protected] e posta adreslerimize yazıp posta adresimizi isteyebilirler.Web sitemizi  www.gorulmustur.org tanıtabilirler.  Web sitemizi ve sosyal paylaşım ağlarındaki sayfalarımızı tanıtmak, orada yayınlanan haberleri, mektupları paylaşmak tutsakların seslerinin daha çok insana ulaşması demektir.

GÖRÜLMÜŞTÜR EKİBİ