Rapor

2023 Ceza İstatistikleri Raporu: Avrupa'da en fazla mahkum ve tutuklu Türkiye'de

6 Haziran 2024

Türkiye, Avrupa Konseyi’ne üye ülkeler arasında 31 Ocak 2023 itibarıyla yaklaşık 350 bin kişi ile mahkum ve tutuklu sayısının en yüksek olduğu ülke oldu.

Lozan Üniversitesi tarafından hazırlanan 2023 yılı cezaevi raporuna göre, Türkiye’de 31 Ocak 2023 itibarıyla 348 bin 265 mahkum ve tutuklu bulunuyor. Türkiye’yi, İngiltere (90 bin 964), Fransa (72 bin 294) ve Polonya (71 bin 228) takip etti.

Rapor, Avrupa Konseyi üyesi ülkeler arasında cezaevlerinde mevcut kapasitelerin giderek arttığı sonucuna vardı.

9 aylık cezaevi raporu yayınlandı: En az 22 tutsak hayatını kaybetti

ÖHD, Amed Barosu ve TUAY-DER’in, hapishane raporunda 2023’te en az 22 tutsağın yaşamını yitirdiği belirtildi ve başvuruların çoğunlukla, ‘sağlık hakkı, tahliyelerin, işkence, kötü muamele ve ayrımcılık’ haklarının ihlalleri alanında yoğunlaştığı belirtildi 

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) ve Amed Barosu, cezaevlerine ilişkin hazırlanan 9 aylık (Ocak 2023-Eylül 2023) raporu kamuoyu ile paylaştı.

2022 Ceza İstatistikleri Raporu: Avrupa'da en çok tutuklu ve hükümlü Türkiye'de

27 Haziran 2023

Avrupa Konseyi'nin Lozan Üniversitesi tarafından hazırlanan 2022 Ceza İstatistikleri Raporu; cezaevi nüfusu, hapsedilme oranları ve aşırı kalabalık, hapishane bütçeleri, ölüm ve kaçış oranları dahil, 48 Avrupa Konseyi üyesi ülkedeki cezaevlerinden verileri ortaya koydu.

31 Ocak 2022 itibariyle Avrupa Konseyi üyesi 48 ülkede 981 bin 575 mahkum bulunduğu belirtilen raporda Türkiye'nin Avrupa'da cezaevlerinde en çok tutuklu ve hükümlü bulunan ülkesi olduğu ortaya çıktı.

ÇHD’den Y ve S tipi hapishaneler raporu

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Hapishane Komisyonu, Y tipi, S tipi ve yeni tip Yüksek Güvenlikli hapishanelerle ilgili değerlendirme raporunu açıkladı.

Dernek, Mart ayında Marmara (Silivri), Tekirdağ F Tipi ve Edirne F Tipi hapishanelerinden pek çok tutuklu ve hükümlünün yeni açılan bu tip hapishanelere istekleri dışında sevk edildiklerini belirtti: “Bu yeni hücre tipi hapishaneler hakkında Adalet Bakanlığı kamuoyunu bilgilendirmediğinden hapishanelerin yapısı hakkında uzun süre belirsiz yaşandı.”

MAYIS - AĞUSTOS 2021 TARİHLERİ ARASINDA KIRIKKALE F TİPİ HAPİSHANESİNDE MARUZ KALDIĞIMIZ HAK İHLALLERİ RAPORU

Resul Kocatürk'ün kolektifimize gönderdiği, Kırıkkale F-Tipi Hapishanesi’nde kalan tutsakların hazırladığı son dört ayın hak ihlallleri raporu:

Tutulmakta olduğumuz Kırıkkale F-Tipi Hapishanesi’nde maruz kaldığımız hak ihlallerini şöyle sıralayabiliriz: