Mektuplar

Resul Kocatürk'ten mektup var: "“Karanlıkta Kahkaha’ isimli sergimizin açılışı için gönderdiğiniz davetiye, kırk beş gün sonra elime geçti."

 

14/10/2023, Cumartesi   Kırıkkale F Tipi Hapishane

Merhaba Adil Hocam,

                Nasılsınız? Her yönüyle iyi olmanızı temenni ediyorum. Biz de iyiyiz iyi olmasına ya, son zamanlarda daha çok öfkeliyiz! Kişiliksiz duvarlar arasında avaz avaz haykırmanın ötesinde bir şey yapamadan İsrail Siyonist Devleti’nin Filistin ulusuna yönelik vahşetini ekranlardan izlemek zorunda kalmanın acısını derinden yaşıyoruz…

Türkiye koca bir şaka ama buna ne kadar gülebiliriz?

13 yıldır tekli bir hücrede tutulan Nuri Akbulut'tan gelen mektup ve deneme

 

“Nusaybinli bir genç olarak, 29 yıldır cezaevi hayatı yaşayan ve 13 yıldır tekli bir hücrede yaşayan biri olarak özgür ahlakımın vicdan sesini duyarlı kulaklara ulaştırmak istedim.

Nuri AKBULUT 1 Nolu F Tipi Kapalı Hapishane C Tek 54 TEKİRDAĞ

 

 

04.09.2023

Ümüş Eylül Hapishane Dergisi Editörü Hasan Şahingöz'den Mekup Var

4 Eylül 2023

Adil Abi,

                Sevgiyle kucaklıyorum. Dilerim sağlığınız, moraliniz yerindedir. Ben/bizler iyiyiz. Hapishanenin bildik halleri dışında herhangi bir sorunumuz, sıkıntımız yok.

                “Sözlerin İzleri” geldi. Çok teşekkür ediyorum. Elinize, emeğinize sağlık. Ben beğendim. Komşularım okuyor. Onların da beğeneceğini düşünüyorum.

                Tanıtım için dergiye koyacaktım da, elimde dergiye koyacak kapak resmi vb. yoktu. Eskiden gönderirdin:)

Cezası onanan Mine Özerden'den mektup: 'Her kesimden düşünen insanların beni sahiplenmesini dilerim

Yargıtay'ın Gezi davasında aldığı 18 yıl hapis cezasını onadığı isimlerden Mine Özerden, Bakırköy Cezaevi'nden gönderdiği mesajında, her kesimden, her yaştan, düşünen ve bir arada durma derdi olan insanlara seslendi.

***

Artı Gerçek - Gezi davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve bu cezası dünkü Yargıtay kararıyla onanan hak savunucularından Mine Özerden, Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan bir mesaj gönderdi.

Tutsak hekim Tarsus hapishanesinden yazdı: "Eskiden bir zarfta birden fazla arkadaş mektup yazıp yollayabiliyorduk. O da artık yasak"

"Bizim iletişim ve telefon cezaları daha başlamadı. İlk mahkeme yani İnfaz Hakimliği’ne Segbis ile katılacağımız, 19 Eylül. Sonrası peş peşe sıralanıyor. Tabii İnfaz’dan sonra Ağır Ceza’ya başvurma da var. Bu arada ne kadar yazı göndersem kârdır dedim. "

18.09.2023

Kekê Adil Hocam’a,

Tutsak şair Hasan Şeker sürgüne gönderildi

11.09.2023

Sevgili Sibel Hocam,

En kalbi duygularımla seni ve Temel üstadı selamlıyor, sonsuz sevgilerimi yolluyorum.  

Her açıdan iyisinizdir umarım. Ben de iyi sayılırım. Buraya alıştım sayılır, ne de olsa hapis hapistir.  

Daha evvel –buraya Mayıs ayında getirildim- sizlere mektup atmıştım, üç ay oluyor; belki biraz daha fazla. Fakat sizlerden bir cevap alamadım. Muhtemelen, pullu yolladım diye öyle oldu. Ama bu sefer elinize ulaşsın diye, taahhütlü mektup yolluyorum.  

Hasta tutsak Mehdi Boz'dan mektup var: "Hastane sevklerimiz doğru dürüst yapılmıyor ve yapıldığında da aylarca geciktiriliyor."

13.08.2023

Merhaba

Ağustosun kavurucu sıcağında sana ve tüm Aileye kucak dolusu selam ve sevgilerimizi yolluyor her anlamda iyi olmanızı diliyorum. Mektubunuzu belli bir süre önce aldım, teşekkürler. Bizler de faşizmin tüm baskılarına rağmen iyi olmaya çalışıyoruz.

Tutsak çizer Barış İnan'dan mektup var: "Pek çok arkadaşı başka hapishanelere yolladık. Bu hapishanede türümüz tükenmek üzere."

13.08.2023

Sevgili Adil Arkadaş Merhaba,

Umarım daha iyisindir. Bizler iyiyiz, bildiğin hapis halleri…

Pek çok arkadaşı başka hapishanelere yolladık. Bu hapishanede türümüz tükenmek üzere. Eskisi gibi bir ring dolusu götürmüyorlar. 2-3 kişi. Sayı az olunca fazla “gürültü” de olmuyor. Hatta götürdükleri 3 kişiyi 3 ayrı hapishaneye götürüyorlar. Kalanlar niye kaldı, daha ne kadar kalacak bilmiyoruz; nasip, kısmet. Hayırlısı neyse o olsun:)

Dr. Ayhan Kavak'tan mektup var: Tarsus hapishanesinde neler oluyor

14.08.2023

Selam, sevgi ve saygılarımla merhaba…  

Epeydir haber almasam da dolaylı olarak yoğun bir tempoyla sergilere koşuşturduğunu biliyorum. Bu kavurucu sıcaklarda başarılar dilerim…

Henüz kesinleşmiş bir durum olmasa da yakında peş peşe altı-yedi iletişim ve telefon cezamız olabilir. Önümüzdeki günlerde İnfaz Hakimliği’ne çıktığımızda dananın kuyruğu kopacak.

Hâl böyleyken ne olur ne olmaz diye elimdeki yazıları ulaştırayım dedim.

Nuriye Gülmen: Aklım gönlüm direnenlerde

Silivri 9 No'lu Cezaevi’nden bianet’e mektup gönderen Gülmen, yeni yapılan cezaevlerini, açlık grevindeki iki mahpus Nurettin Kaya ve Nedim Öztürk’ü anlattı: "Yaşamak nefes alıp vermek değildir diyorlar"

“Ne zaman hapishane koşullarını anlatmak istesem, mektupla ya da yüz yüze, tecridin nasıl bir şey olduğunu asala anlatamayacağım hissine kapılırım. Size yazarken de aynı his peşimi bırakmıyor.”

Ereğli Kadın hapishanesinden mektup var: "Adımıza yollamış olduğunuz kitapları aldık"

Merhaba Saygıdeğer Adil OKAY…

 Her manada iyi-sağlıklı ve de moralli olmanızı diliyoruz.

Adımıza yollamış olduğunuz kitapları aldık. Bunun için teşekkür etmeye geldik. Sizler de biliyorsunuzdur cezaevinde kısıtlı imkanlarla kitap alıyoruz. Ve bundan dolayı kitaplarımızı hâlâ yanımıza alamadık. Ama bayram tatilinden sonra kitapları alacağız okumak için. Lakin kitap isimlerini yanımıza aldık.

Tutsak yazar Orhan Çaçan'dan mektup var: "acınıza ortak olduğumu bilmenizi istiyorum"

17.07.2023

Merhaba  Heval,

Öncelikle senin, ailenin ve tüm duyarlı insanların başı sağ olsun diyor, acınızı yürekten paylaştığımı bilmeni istiyorum.

Değerli heval bu coğrafyada yüz yıllardır bir şekilde ölüyor, öldürülüyoruz zaten. Buna bir nevi alıştırıldık ve yazık ki kader belledik. Ama kader olmadığını biliyoruz, ziyadesiyle zihniyet ve insana değer vermekle doğrudan ilgili olduğunu adımız gibi biliyoruz. Tüm bunları geride bırakacağımız günlerin yakın olmasını diliyorum.

YARIM KALMAYAN VOLTA... 16 Mayıs 2023’te yaşamını hapishanede yitiren Kamil Turanlıoğlu’na ithafen

Haziran 2023

YARIM KALMAYAN VOLTA

-16 Mayıs 2023’te yaşamını hapishanede yitiren Kamil Turanlıoğlu’na ithafen-

                Göçmenlerin çok olduğu Bursa-İnegöl’de Gürcü milliyetinden biri olarak doğdu.

                Kol gücüyle yapabilecek çok iş yaptı, mobilyacılıktan tamirciliğe kadar ki o kol gücü meşe odunu gibi yaptı zamanla o kollarını da…

                Okul dönemlerinde tanıştı sosyalist fikirlerle, yaşatılan cehennem hayatlara karşıt olarak…

Tutsak yazar Ergin Doğru hapishanede hayat pahalılığını yazdı:

Merhaba Hocam,

                İyi olmanızı diliyorum. Göndermiş olduğunuz tebliğ ve kartı aldım, teşekkür ederim. Dışarıda süren sessizlik ve durağanlık içerisinde gösterdiğiniz çaba ve çalışmalar oldukça anlamlı ve değerli.

TUTSAK YAZAR MURAT TÜRK NASIL SÜRGÜNE GÖTÜRÜLDÜĞÜNÜ YAZIYOR

 

“gece, saat 02:00 civarı kapımız açıldı, biz uyuyorduk. Adımı çağırdılar. Kapıya geldim. “Naklin var” dediler. Yani yolcuyum. Üç saat sonra da yola çıkacağım. Eşyalarımı, kitap, yazı, elbise vb. toplayarak hazırlandım ve sabah saat 05.00’te arkadaşlarla vedalaşarak odadan çıktım. Nereye “tayin” olduğumu söylemiyorlar.”

Murat TÜRK S Tipi Hapishane A-34 Döşemealtı/ANTALYA

 

22.05.2023

Değerli Barbara, Değerli Willi,

Tutsak avukat Barkın Timtik yazdı: "Y TİPİ HAPİSHANELERİ DUYDUNUZ MU?"

 

Y TİPİ HAPİSHANELERİ DUYDUNUZ MU?

Buralarda havalandırma yok, güneş yok, gökyüzünü görmek yok, ikinci bir insan yüzüne hasretsin.

Tek kişilik hücreler, kameralar, pencerelerde kum eleği sıklığında demir teller…

Kamerayla izlenmeye ya da kırmaya/kapatmaya (yeni bir ceza ve disiplin hapsi) razıysan, üç kişilik hücrelerde de tutulma sağlanabiliyor.

İstisna olsa da güzel haberler var: " kadın tutsaklar da kendilerine Atölye açma imkanı buldular."

“Bilge” adlı arkadaş sizin çağrınız üzerine boyalar ve fırçalar göndermişti. Görülmüştür ekibi o zaman büyük katkı sunmuşlardı. Bizimle birlikte kadın tutsaklar da kendilerine Atölye açma imkanı buldular. Resimde oldukça yol kat ettiler.

Melih GÜRLER S Tipi Hapishane A-10 IĞDIR

***

15.07.2023

Merhaba Adil Abi;

                Buradan kucak dolusu saygı ve sevgilerimi gönderiyor, hepinizi dostlukla kucaklıyorum. Bu enflasyon şartlarında umarım hepiniz iyisinizdir.

Tutsak Ressam Aynur Epli'den Depremzedelere Mesaj

14.06.2023

Merhaba

                Mektup yazmıştım, aldın mı bilmiyorum. Birçok insanımız gibi sen de siz de zor zamanlardan geçiyorsunuz. Buna ‘geçti’ demek de zor tabii.

Aslında birimizin hikayesi hepimizin hikayesidir. Coğrafyamızın yaşadığı ve ona yaşatılan trajedilerden hepimiz bir şekilde nasibimizi alıyoruz. Bir o kadar da sevgi paylaşmada ve dayanışmayla yaralarımızı sarma gücümüz var değil mi?

Sürgüne Gönderilen Esat Naci YILDIRIM'dan mektup var

“Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’ne sürgün gönderildim. Birlikte kaldığım Haydar Sönmez’i de İzmir 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’ne gönderdiler.”

Esat Naci YILDIRIM

1 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishane ELAZIĞ

 

16 Temmuz 2023

Merhaba Adil Okay;

"Bizim durumumuz ülkenin durumuyla paralel gidiyor"

18.03.2023

Merhaba Adil Ağabey,

İyi olman umuduyla size şahsınızda aileniz başta olmak üzere, “Görülmüştür Kolektifi “ne, “Karşı Sanat” a gönül veren bütün dostlara ve emek veren herkese sonsuz selam, sevgi ve minnet duygularımı paylaşıyorum. Sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum.

“Acı duyuyorsan canlısın, başkalarının acısını duyuyorsan insansın”

08.05.2023

Yağmurlar zamanı

Sevgili Adil Hocam Merhaba,

Selamlarımı gönderiyor dostlukla kucaklıyorum.

Öncelikle tüm kalbimle taziye dileklerimi sunuyorum. Gönderdiğin kartı aldım. Kız kardeşini ve akrabalarından pek çoğunu depremde kaybettiğini öğrendim. Acılarla nakışlı heybemizde ağır anılar artıyor.

Tutsak Deniz Tepeli yazdı: "Büyük bir umutsuzluk ortaya çıktı"

“Seçimlerin gölgesinde bırakılan deprem felaketi, kadın katliamları, yoksulluk seçim sorasında oluşan tablo nedeniyle yok sayılıyor medya marifetiyle. Ayrıca büyük bir umutsuzluk da ortaya çıktı. Tabii, zaten umudun seçim endeksli olması başlı başına bir problem; fakat, bu halkın, ezilenlerin değil bizim problemimiz asıl olarak.”

Deniz TEPELİ. 1 Nolu F Tipi Hapishane A-6-16. PTT Cezaevi şubesi/KOCAELİ

14 Haziran 2023

Değerli Adil Arkadaş, Merhaba

Sevgi ve saygıyla selamlıyoruz seni

SİYASİ MAHPUSLARDAN GELEN BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI DEPREMZEDELERE MEKTUPLAR

“6 Şubat günü yaşanan trajedi büyük canlar aldı, can yaktı. Biz geride kalanları yarım yamalak bıraktı... Biliyoruz; ölenler, canlarımız kötü, çirkin bir zihniyetin enkazı altında öldüler... Bu daha fazla acı veriyor, öfkelendiriyor. Acının paylaşarak hafiflemediğini bilsem de acınızı yürekten paylaşıyorum. Bir kardeşiniz, arkadaşınız olarak yanınızdayım.

Aynur EPLİ. Kadın Kapalı Hapishanesi A-8 . Aliağa/İZMİR

***