Duyuru/Açıklama

TGC 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı: “Gazeteciler bedel ödeseler de halkı aydınlatmaya devam edecekler”

2 Mayıs 2020

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü için bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu “Haberin özgürce dolaşabildiği bir toplum olmalıyız. Ülke barışının sağlanabilmesi adına cezaevinde tutuklu bulunan gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması gereğine inanıyoruz” dedi. Açıklamada şu görüşler yer aldı.

Basına ve Kamuoyuna: 15 Temmuz’dan Bu Güne Kadar Hapishanelerde Neler Oldu?

15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasından hemen sonra AKP Hükümetinin ilan ettiği OHAL’in yasakları ilk önce hapishaneleri vurdu. Politik tutsakları hedefleyen hak ihlalleri, sürgünler ve işkence yaygınlaşmaya başladı. Kısa bir süre önce yaptığımız basın açıklamasında bu konuda kamuoyunu uyarmıştık.

"Politik Tutsakları Yalnız Bırakmayalım - Hapishanelerde Darbeye Karşı Ses Çıkaralım"

HAPİSHANEDE DARBEYE, AKP ADALET BAKANLIĞININ YENİ YASAKLARINA KARŞI SES ÇIKARALIM.

15 TEMMUZ'DAN SONRA HAPİSHANELERDE 12 EYLÜL AÇIK FAŞİZM DÖNEMİNİN UYGULAMALARI BAŞLADI. BİRÇOK CEZAEVİNDE TELEFON HAKKI, AVUKATLA GÖRÜŞME HAKKI, YAKINLARIN ZİYARETLERİ ASKIYA ALINDI. BAZILARINDA İSE KISITLANDI.

BU GELİŞMELER EĞER SES ÇIKARMAZSAK DAHA VAHİM GELİŞMELERE YOL AÇARAK YENİ KATLİAMLARA DAVETİYE ÇIKARABİLİR.

Hasta Tutsak Yakını Tanık Olduğu İşkenceyi Anlatıyor

Sincan 1 No'lu F Tipi Hapishanesi'nden Bandırma Hapishanesi'ne sürgün edilen hasta tutsaklardan Ali Şimşek'in ablası, kardeşinin gördüğü işkence konusunda kamuoyuna açıklama yaptı. Açıklamayı paylaşıyoruz...

Kardeşimin 28 Mart'ta Bandırma'ya sürgününden sonra kıyafetlerini gidip Sincan Hapishanesi'nden aldık, kendi evi, yani annemlerin evine getirdik.

Tutsaklara Yılbaşı Kartı Yollayalım

Görülmüştür Ekibi olarak tutsaklara yılbaşı kartlarımızı hazırladık. Yılbaşı kartları yanısıra Redfotoğraf Grubu ile beraber aylardır hazırlığını yaptığımız 15 Ocak "İçeriden dışarıya, dışarıdan içeriye Fotoğraf Köprüsü" sergi davetiyesini zarfların içine koyduk. Sergi duyurusunu takipçilerimizle daha sonra paylaşacağız. Neden bu kadar erken denilebilir. Zira hapishanelerde devletin savaş konsepti uygulamaya sokulduğu için, her alanda olduğu gibi, mektupların ulaşmasında da gecikmeler yaşanmaya başladı.