Demirtaş: ‘Vereceğiniz karar ne olursa olsun yol arkadaşımla yemek keyfimi bozamayacaktır’

Hakkında yeniden tutuklama kararı verilen Demirtaş, siyasi rehine olarak tutulduğunu, tahliye talep etmeyeceğini ve kendisini yargılayanların bir gün mutlaka hesap vereceğini söyledi.

 Tahliye edilmesi beklenirken hakkında yeniden tutuklama kararı verilen HDP’nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş SEGBİS ile bağlandığı duruşmada yaptığı savunmada siyasi rehine olduğunu ve tahliye talep etmediğini bir kez daha yineledi.Demirtaş Ankara’daki duruşmalarda da benzer bir savunma yapmış ve “tahliye talebinde bulunmuyorum” demişti. Bugünkü duruşmada ise Demirtaş “Eğer tahliye talep edeceksem de halkından ederim” dedi.

 

Kendisi hakkında haksız yere yargılama faaliyeti yürütenlerin bir gün mutlaka hakim huzuruna çıkacağını ifade eden Demirtaş’ın savunmasının bir kısmı şöyle:

“Yargıyı ağır suçlar işlemeye zorlayanlar Usul Kanununu, Anayasayı, Ceza Kanununu hiçe sayarak yargılama faaliyeti yürütenler mutlaka ve mutlaka yakın dönem demokratik Türkiyesi’nde bağımsız ve tarafsız hakimler huzurunda hesap verecektir.

Tarihe not düşsün diye tutanağa geçiriyorum. Ben de müdahil sıralarında olacağım ve bana yapılanları ve kimlerin yaptığını isim isim tarih tarih tarafsız bir yargıç heyetine mutlaka anlatacağım. Ben şu anda hapisteyim eşime ve kızlarıma tüm aileme 1700 kilometre uzaktayım ama beni Mars’ta yapılacak özel bir cezaevine de koysanız benim ruhum önümüzdeki sandıktan çıkacaktır. Ben bugüne kadar kimseden tahliye istemedim çünkü suçsuz olduğuma yürekten inanıyorum. Siyasi rehine olduğumu da biliyorum. Şu anda bir alt katımda bulunan hücre arkadaşım ve eski Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan yemek hazırlığı yaptı, beni beklemektedir. Vereceğiniz karar ne olursa olsun yol arkadaşımla yemek keyfimi bozamayacaktır. Zaten hapishanedeyim, haklıyım, suçsuzum, adaletin gerçekleşeceği günü sabırla bekliyorum. Bir gün tahliye talep etmem gerektiğinde de halkımdan tahliye talep edeceğim ve eminim ki onlar kurulacak ilk sandıkta benim gibi on binlerce siyasi tutsağın tahliyesine karar verecektir. Söyleyeceklerin bundan ibarettir.”

Kaynak :Direnişteyiz

İlişkili İçerik