Tutsaklara kelepçeli röntgen işkencesi

Şakran Cezaevi’nde kalan Viyan Hevjin Morkuzu, tedavi olmak için götürüldüğü hastanede kelepçeyle röntgen çektirilmek istendiğini söyledi

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan Viyan Hevjin Morkuzu, Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini gönderdiği mektupla kamuoyuyla paylaştı. Morkuzu, cezaevinde yaşanan hak ihlallerinin başında sağlık hakkının engellendiğine dikkat çekerek kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Bunu da yaptılar…

Cezaevlerinde tedavi olmayı bekleyen hasta tutukluların durumunun acil ve risk taşıdığını belirten Morkuzu, şunları aktardı: “OHAL ile birlikte cezaevleri üzerindeki baskılar artarken her gün yeni yöntemlerle ve ihlallerle karşılaşıyoruz. Son olarak da yıllardır diş hastaneleriyle yapılmayan protokol yapıldı ve yıllardır bekleyen hasta tutsaklar uygun olmayan koşullarda hastanelere götürülüyor. Ancak, sağlık hakkımız çeşitli şekillerde engellendiği için tedavi olmadan geri getiriliyoruz. Ben de 6 aydır yarım kalmış implant tedavisi için arkadaşlarımla birlikte hastaneye gittim. Röntgen çekimi için saçlarımızdaki tokalar bile çıkartılması gerekirken, elimizdeki kelepçelerin çıkarılmasına gerek olmadığı söylendi. Bunun insani ve kabul edilir hiçbir mantıki tarafı olmadığını söyledik ve kabul etmedik. Askerler, yetkinin memur ve doktorda olduğunu, doktor ve memurlar ise yetkinin askerde olduğunu söyledi. Hiçbiri sorumluluk almadı ve keyfi muameleyle karşılaştık. Bu uygulamaları kabul etmediğimiz için tedavi olamıyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ

İlişkili İçerik