Açlık grevleri hakkında- 'Hapishanelerde her ölüm, vicdanın ölümüdür'

'Hapishanelerde her ölüm, vicdanın ölümüdür'

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu’nun Taksim’de gerçekleştirdiği F tipi eylemlerinde bugün cezaevlerinde büyüyen açlık grevlerine dikkat çekildi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Ekim 2012 Cumartesi, 20:48

İSTANBUL- İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu tarafından Taksim’de  her hafta yapılan F tipi oturmalarının 32. haftasında, cezaevlerindeki açlık grevleri gündeme getirildi.

“Açlık grevleri 33. gününde, hapishanelerde ölüm istemiyoruz, sesimize ses katın” pankartı açılan eylemde Gönül Sonbahar, kısa bir konuşma yaptı. Sonbahar, 40 hapishanede  yaklaşık 400 tutuklunun katıldığı açlık grevinin 33. güne ulaştığını hatırlatarak, bundan sonra yapılacak F tipi oturmalarında sadece açlık grevlerinin gündeme getirileceğini ve sessiz eylem yapacaklarını duyurdu.

“Yetkililerin cezaevlerinden yükselen sesi dikkate alıp açlık grevleri sona erinceye kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz” diyen Sonbahar, “Devlet yetkilileri sıcak yataklarında yatarken yüzlerce mahpus soğuk taş hücrelerde bedenlerini ölüme yatırıyor, yetkililer bu durumu görmezden gelirken malum medya da konuyu gündemine asla taşımıyor. Kamuoyuna sesleniyoruz; bu duruma sessiz kalmak, tüm toplumu sorumlu kılar, bir kişinin ölümü bile vicdanların ölümü demektir” şeklinde konuştu.

Sessiz devam eden oturma eylemi  haftaya yapılacak eyleme çağrıyla  sona erdi.

İlişkili İçerik