Copla tecavüz tehditi ve 'Polis battaniyeyle boğmaya çalıştı'

SGDF üyesi Helin Yağmur Uci, polislerin cinsel taciz, tecavüz tehdidi ve işkencesine maruz kaldığını söyleyerek, evde bulunan diğer arkadaşının ise başına battaniye geçirilerek boğulmaya çalışıldığını kaydetti.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Helin Yağmur Uci’nin Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) MYK Üyesi Satiye Ok ve SKM ESP  üyesi Beren Atıcı ile birlikte kaldığı eve 18 Ekim sabah saat 04.00’da polisler baskın düzenlendi. Düzenlenen baskın sırasında polisin kapıyı kırarak içeri girdiğini ve kendi ile birlikte 2 kadını daha defalarca tecavüzle tehdit ettiğini söyleyen SGDF üyesi Helin Yağmur Uci, 2 saat boyunca polisin taciz ve işkencesine maruz kaldığını anlattı.
 
Yüzü maskeli polislerin evin içine girdikleri an işkencenin başladığını “Bizi yere yatırdılar. Postallarıyla sırtımıza çıkıp, 10 dakika durdular” sözleriyle anlatan Uci, polisin telefonunu açmasını istediğini, açmayınca ayrı odalara götürülüp işkenceye burada devam ettiğini söyledi.
 
'BATTANİYEYLE BOĞMAYA ÇALIŞTILAR'
 
Polisin silahın namlusu ile cinsel tacizde bulunduğunu dile getiren Uci, yüzüne aldığı darbeler sonucu yüzüne şişliklerin oluştuğunu ve aynı şekilde diğer 2 kadın arkadaşına da aynı işkencelerin yapıldığını belirterek, “Beren arkadaşımızı ayrı bir odada işkence ediyorlardı. Sesi çok fazla geliyordu. Ben salona çıktığımda Beren’in başında bir battaniye vardı. Başına çarşaf bağlanmıştı. Elleri plastik kelepçelerle sıkılmıştı. Kolları kızarmıştı. Üstünü açıp elle taciz ediyorlardı. Beren nefes alamıyordu. Battaniye ile boğmaya çalışıyorlardı. Gözleri bağlıydı. Yüzünü kapatıp boğmaya çalışıyorlardı” dedi.
 
'COPLA TECAVÜZ TEHTİDİ'
 
Polisin ısrarla cep telefonlarını karıştırmak istediğini ve izin vermediklerinde şiddetin boyutunun arttığını dile getiren Uci, polisin Satiye Ok’un parmağını kırmaya çalıştığını ifade etti. Polisin, "Makas getirin saçlarını keselim" dediğini ifade eden Uci, “Darp ettikleri için başım önümdeydi. Silahını başıma dayamış bir polis maskesini çıkarıp yüzünü gösterdi, ‘Bu yüzü unutma, senin güzel yüzünü dağıtacağım’ dedi. Polislerden biri istediklerini yapmamamız durumunda jopla üçümüze tecavüz edeceğini söyledi” şeklinde konuştu.
 
GÖRDÜĞÜ ŞİDDET KARŞISINDA FENALAŞTI
 
Evde yapılan aramadan sonra kendilerine evde hasarın olmadığına dair bazı kağıtların imzalatılmaya çalışıldığını, imzalamadıkları için şiddet gördüklerini ve cinsiyetçi sözlere maruz kaldıklarını kaydeden Uci,  götürüldükleri hastanede yüzündeki şişlik, kollarındaki morluğa rağmen darp raporu alamadıklarını söyledi. Hakkında gözaltı kararı olmayan Beren’in gördüğü işkence karşısında 2 gündür sürekli kustuğunu ve nefes alma problemi yaşadığını aktaran Uci, “Günde iki tane iğne vurarak ayakta durabiliyor. Aynı şekilde Satiye yoldaşımız boynunda ve başında ağrılardan dolayı uyuyamıyor. Başını çeviremiyor. Kollarında ve bacaklarında morluklar var” diyerek işkencenin gözaltı aracında da devam ettiğini belirtti.
 
ŞİKAYETÇİ OLDULAR
 
Götürüldükleri Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nde de çıplak arama dayatıldığını söyleyen Uci, çıplak aramaya izin vermediğini ve gözaltı boyunca şiddete maruz kaldığını anlatarak, emniyette ifade vermediklerini, savcıya ifade verdiklerini ve polislerden şikayetçi olduklarını kaydetti.
 
ROJAVA’YA YÖNELİK İŞGALİ DİLE GETİRDİK DİYE…
 
Sosyal medya paylaşımlarının gerekçe gösterilerek gözaltına alındığını, ancak sadece parti çalışmalarının hedef alındığını belirten Uci, son olarak şunları söyledi: “Rojava’ya yönelik işgal girişimine karşı söylediklerimizi öne sürdüler. Biz savcıya da söyledik. Partimizin çizgisini her yerde taşırız. Eylem etkinlik düzenleme yönünde hukuki bir hakkımız var. Bunu her yerde taşımaya yükümlüyüz. Rojava’ya yönelik saldırıların işgal olduğunu savunduk. Bunu her yerde de dile getirmeye devam edeceğiz.”
 
MA / Arjin Dilek Öncel

İlişkili İçerik