Felemez Erdem'den Öykü'ye mektup

  Merhaba Sevgili Yeğenim Öykü!

 

Göndermiş olduğunuz değerli kartınızı aldım. Oldukça sevindim. Bu sevinci yeni yılda sizinle paylaşmak, karşılıklı düşünce alış verişinde bulunmak benim için oldukça önemlidir. Sanırım aynı duyguyu sizler de taşıyorsunuz.

 

Her zamanki gibi öncelikle en içten selam, sevgi ve saygılarımı gönderiyor, yeni yılda sağlık ve başarı dolu bir yıl diliyorum.

 

Öncelikle bizlerin durumu iyidir. Ruhsal açıdan ve sağlık açısından herhangi bir sorunumuz yoktur. Bunun dışında zindanın hassasiyeti her zaman vardır. Bazen gerginlik, bazen sessizlik oluyor. Kış havasındayız, havalar bir soğuk oluyor, bir sıcak. Bir kar yağıyor, bir duruyor, bir güneş açıyor, bir bulutlu oluyor. Yani anlayacağınız hep değişkenlik var. Birgün hatta bir saat birbirine benzemiyor. Bazen bir günde dört mevsimi bir arada yaşıyoruz. İşte ülkemizin güzelliği buradadır. Bu yeni yılla birlikte Barış ve Özgürlük gelirse daha da güzelleşir. Bu yıl Elbistan havası güzeldir. Şu an size bu satırları yazarken karşıda küçük bir dağ var, şar dağı, az bir kar var. İnan ben karlı havayı çok seviyorum. Şu an güzel kar yağıyor. Fakat güneşli bir kar...

 

Evet sevgili Öykücüğüm, şimdilik güneş tüm parlakığıyla ışınlarını dünyaya vermiş. Tabi bizim küçük zindan dünyaya vermiş. Tabii bizim küçük zindan dünyamıza pek güneşli görünmüyor. Çüünkü dört duvar arasında olmak, güneşi özgürce görmek, onun ısısından, sıcaklığından özgürce yararlanmayı engelliyor. Çünkü özgürlük, her şeyden önce, insanın doğru bildiği şekilde yaşayabilmesi, değer verdiği ve doğru bulduğu şeyleri ifade edebilmesi demektir. Güzel ülkemizin en çok ihtiyacı olan şey Barış'tır, demokrasidir ve özgürlüktür. Çünkü demokratik ülkeler, demokratik insanın kendisinin veya kendilerinin doğruları dışında, farklı tercihlere, özgürlüğüne sagı duyması, onlar ile kavgasız şekilde birlikte yaşamanın yollarını bulma çabasıdır. Ben şu an bu mektubu size yazarken bir bsrış havası seziyorum. Bence yeni yıla barış havasında girmek çok güzel ve bir çok insanı mutlu eder. Ben de yılın ilk mektubunu barış havasında sizlerle paylaşmak istedim bu sevincimi.

 

Evet bir toplumda yaşayan insanları özgürlüklerinden ne ölçüde fedakarlık edebiliyor veya etmiyorsa, özgürlüğün sınırı ortadan çizilir. Biz yıllarca özgürlüğümüzden fedakarlık yaptık. Bu güzel ülkeye demokrasi ve özgürlük gelsin diye. Farkli kimlik, düşünce ve siyasi tercihte olanların özgürlüğüne dokunulmasını ne ölçüde içine sindirebiliyor veya sindirmiyorsa demekrasinin ve özgürlüğün sınırı ortadan çizilir.

 

Sevgili Öykücüğüm, anlayacağınız herşeye rağmen moralimiz ve coşkumuz yerindedir. Ancak bizim moralimizin, coşkumuzun kendisi dışarıdaki özgürlük ve barış mücadelesine bağlıdır. … kaynağımız budur. İrademizdedir, inancmız da buradadır. Şu bir gerçektir, en büyük mutluluk özgürlük mücadelesidir. En büyük mutluluk inançtır. Çünkü inanç, insan ruhunun güzelliğidir, başarının, zaferin mayasıdır. Dışardaki barış ve özgürlük gelişmeleri bizleri inançlandırıyor, dolayısıyla mutlu ediyor. 2013 yılı, hep birlikte Akdeniz'de kutlamak en büyük mutluluktur. Bu kutlama senin doğum gününe denk gelirse, daha da güzel olur. Sana güzel bir hediye almamı ister misin? Güzel yeğenim.

Şimdi arkadaşlar çağırıyor, çay içmeye gidiyorum. Sonra kaldığım yeden devam ederiz, anlaştık mı? Rojbaş sevgili yeğenim, şu an çok güzel bir kar yağıyor. Kar manzarası öyle güzel öyle güzel anlatamam. Neyse Öykücüğüm bu kar havasında size uzun bir öykü yazmayı düşünüyorum. Umarım beğeneceksin.  (Görülmüştür-FH)

 

Felemez ERDEM