Evvel Temmuz Festivali'nde Görülmüştür grubunun açtığı sergiden İzlenimler

 İHD Hatay Eşbaşkanı Ergül Sayın serginin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: (...) "Özellikle “Görülmüştür” Ekibinin (...) oluşturduğu bu köprü takdire şayandır. Her türlü engellemelere karşı yılmadan, usanmadan, kararlılıkla mücadele ederek bizlere sunduğu bu çalışma için ne kadar teşekkür etsek azdır." 

***

Samandağ Kalkındırma Derneği(SKD) Evvel Temmuz Gündüz etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz Perşembe günü İHD Hatay Şubesi’nin katkılarıyla “Duvarı Delen Çizgiler” adlı özgürlük temalı mahpus karikatürlerinden oluşan sergi açılışı gerçekleştirildi. 
Palmira Park Cafe’de gerçekleştirilen serginin açılışına CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, İHD Eski Genel Başkanı Akın Birdal, CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, HDP Hatay İl Eş Başkanı Kerem Nalbant, CHP Samandağ İlçe Eski Başkanı İbrahim Aydoğan, İHD Hatay Şube Eski Başkanı Mithat Can, Görülmüştür Ekibi kurucularından Adil Okay, SYKP-MYK Hülya Kavuk, demokratik kitle örgüt temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı. 
İHD Hatay Eşbaşkanı Ergül Sayın serginin açılışında yaptığı konuşmada “Öncelikle bizi davet ettikleri ve mahpus çizerlerin seslerini daha çok insana duyurmamıza vesile oldukları için Samandağ Kalkındırma Derneği ile Evvel Temmuz Festival Komitesine İHD Hatay Şubesi’ne adına teşekkür ediyorum. 
Daha önce İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi Cezaevi Komisyonu olarak “Görülmüştür” İnsiyatifi’nin hazırladığı 21 mahpus karikatüristin eserlerinden oluşan Duvarları Delen Çizgiler adlı sergiyi 3-6 Mayıs 2019 tarihleri arsında Defne Turunçlu evinde sergilemiştik. 
Yoğun ilgi ile karşılattığımız bu sergide mahpusların varlığını dışarıdakilere yeniden anımsattık. Sergimizi ziyaret eden değerli dostlarımızın dönütleri bizleri ayrıca duygulandırdı ve gururlandırdı. 
Özelikle sergide mahpus karikatüristlerin yaptıkları çalışmalara ekledikleri yazıları okuduklarında göz yaşlarını tutamadıklarını, içerde özgürlüğü kısıtlanmış insanları gündelik hayatın hengamesinde düşünemedikleri için ayrıca vicdan azabı duyduklarını, hayatın sadece dışarıda değil mahpuslarda da birileri tarafından yaşandığı ve akıp gittiğini vurguladılar. 
Ayrıca mahpusların mektuplarını okuyan birçok ziyaretçimiz zaman kaybetmeksizin adreslerini aldıkları mahpuslarla mektuplaşacaklarını dostluklar kurmak istediklerini de bizlere belirtmişlerdir, işte bu kadar güzel bir çalışmayı şimdi burada Samandağ’da görüyoruz. Özellikle “Görülmüştür” Ekibinin kurucularından Adil Okay'ın içeri ile dışarı arasında oluşturduğu bu köprü takdire şayandır. Her türlü engellemelere karşı yılmadan, usanmadan, kararlılıkla mücadele ederek bizlere sunduğu bu çalışma için kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. 
Hoş geldiniz Adil Bey. Ayrıca bizleri bu güzel etkinlikle buluşturan Samandağ Kalkındırma Derneği ile Evvel Temmuz Festival Komitesine tekrardan teşekkür ediyorum.” dedi. 
Sayın’ın konuşmasının ardından Görülmüştür Ekibi kurucularından Adil Okay yaptığı konuşmada serginin oluşumundan bahsetti. 
İHD Eski Genel Başkanı Akın Birdal açılışta yaptığı konuşmada insan hak ve özgürlükleri mücadelesinde unutmaya karşı bir bellek oluşturmak, unutmamak ve unutturmamanın önemine değindi. Birdal, konuşmasında hazırlanacak yargı reformu paketine değindi. 
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu konuşmasında sergiyi hazırlayan ve düzenleyen herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından sergi gezildi. Sergi festival süresince açık kalacak.