Kaç mahpusa koronavirüs teşhisi konuldu?

 

 

Kanser hastası Deniz Yıldırım ve diğer  hasta tutukluların durumuna dikkat çeken HDP Milletvekili Alican Önlü, kaç tutukluya koronavirüs teşhisi konulduğunu sordu.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, 4 yıla aşkın süredir Elazığ Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan kanser hastası HDP Hozat İlçe Eşbaşkanı Deniz Yıldırım ve diğer hasta tutukluların durumunu Meclis gündemine taşıdı. Önlü,  Yıldırım’ın cezaevinde bulunduğu süre içerisinde kolon kanserine yakalandığını belirterek, 9 Ocak’ta ameliyat geçirdiğini ve 9 Mart itibariyle kemoterapi tedavisine başlandığı bilgisini verdi. Tedavi amacıyla günlük olarak Elazığ Fetih Sekin Şehir Hastanesi’ne götürülen Yıldırım’ın, gündelik ihtiyaçlarını tek başına karşılamasının mümkün olmadığını ifade eden Önlü, “Koronavirüsü nedeniyle Elazığ Hastanesinde korona vakalarının arttığı ve birçok hastanın tedavisinin sürdüğü tarafımızca bilinmektedir. Yıldırım’ın bu süreçte koronaya yakalanması hem kendi sağlığı için hem de diğer mahpuslar için ciddi tehlike oluşturmaktadır” dedi. 
 
‘HASTA MAHPUSLAR TAHLİYE EDİLMELİ’
 
Yıldırım’ın cezaevinde bulunan binlerce hasta tutukludan yalnızca biri olduğuna işaret eden Önlü, “İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 2019 yılı verilerine göre cezaevlerinde 457’si ağır olmak üzere toplam 3 bin 333 hasta mahpus bulunmakta. Cezaevlerinin doluluk oranı, sağlıklı beslenme ve hijyen ortamının yeterince sağlanamaması ve ülkemizde artan koronavirüs vakaları da düşünüldüğünde cezaevinde bulunan hasta mahpuslar ciddi anlamda risk altında bulunmaktadırlar. Hastalıklarından dolayı bağışıklık sistemi oldukça zayıflayan Deniz Yıldırım ve diğer hasta mahpusların bir an önce tahliye edilmeleri gerekmektedir” isteminde bulundu.
 
Önlü, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e şu soruları sordu:
 
"* 4 yılı aşkındır yargılaması devam eden ve bu süre zarfında cezaevinde kansere yakalanan Deniz Yıldırım’ın tahliye edilerek tutuksuz yargılanmasına yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?
 
* Bakanlık olarak yüksek risk grubu içerisinde yer alan hasta mahpusların tahliye edilmesine yönelik bir çalışma yürütmekte misiniz?
 
* Bakanlık olarak yüksek risk grubu içerisinde yer alan hasta mahpusların sağlıklarını korumak adına ne tür önlemler alınmaktadır? Özellikle korona konusunda cezaevlerinde ne tür önlemler alınmaktadır?
 
* Hasta mahpusların hastaneye götürülüp getirildiği sıralarda oluşacak riskleri ortadan kaldırmak adına ne tür önlemler alınmaktadır?
 
* Şu ana kadar cezaevlerinde kaç korona vakası görülmüştür?
 
* Şu ana kadar kaç mahpusa korona teşhisi konmuştur? Korona teşhisi konan mahpuslar nerede tutulmaktadır?
 
* Olası kötü senaryoya göre cezaevlerinde yayılacak bir virüs salgının sorumluluğu kimdedir? Yaşanacak can kayıplarının sorumluluğunu alacak mısınız?”
 
Önlü, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na verdiği dilekçede, komisyonun konuya dair inceleme yapmasını, bünyesinde bulunan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun, Elazığ Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Yıldırım’ın sağlık durumu ve cezaevlerinin durumuna ilişkin bilgi almasını ve kuruma bir ziyaret gerçekleştirmesini istedi.
 
kaynak: Mezopotamya ajansı

İlişkili İçerik