ÖGİ’den Kasım raporu: Gazetecilere baskı sürüyor

Çarşamba, 5 Aralık, 2018
Gazetecilere yönelik ihlallerin devam ettiğini açıklayan ÖGİ, Kasım ayında 9 gazetecinin gözaltına alındığı, 2 gazetecinin tutuklandığı, 2 gazeteciye dava açıldığı, 9 gazeteciye ise ceza verildiğini belirtti. 
 
Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), gazetecilere yönelik hak ihlallerini içeren Kasım ayı raporunu açıkladı. Basına yönelik baskı, sansür ve engellerin hız kaybetmeden devam ettiği vurgulanan raporda, gazetecilerin engellendiği, gözaltına alındığı ve tutuklandığı belirtildi.
 
‘GAZETECİLER ADLİYE KORİDORLARINDA’
 
Haber takibinden alıkonulan basın çalışanlarının, haklarında açılan davalardan kaynaklı adliye koridorlarını bu ay da boş bırakmadığı ifade edilen raporda, “Haberi alıp iletmekle görevli gazeteciler, Kasım ayında da çokça yargılama ve cezalandırmaya maruz kaldı. Kasım ayı içerisinde açılan dava ve karara bağlanan dosya sayısındaki artış, aynı zamanda ülkenin basın ve ifade özgürlüğünün karnesi niteliğindedir” denildi.   
 
173 GAZETECİ TUTUKLU
 
Türkiye’de toplam 173 gazetecinin tutuklu olduğu kaydedilen raporda, Kasım ayında 9 gazetecinin gözaltına alındığı, 2 gazetecinin tutuklandığı, 10 gazetecinin yargılandığı, 2 gazeteciye dava açıldığı, 9 gazeteciye para ve hapis cezası verildiği, 1 dergi bürosuna ise baskın yapıldığı belirtildi.

İlişkili İçerik