Yeni Yaşam Gazetesi

MAHPUS KARİKATÜRLERİ KİTAPLAŞTI: DUVARLARI DELEN ÇİZGİLER

Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek, tecrit edilen mahpusların sesini duyurmak amacıyla sekiz yıldır faaliyet gösteren, ülkede ve Avrupa’da bu temada çeşitli sergiler açan “Görülmüştür Ekibi”, HOMUR Karikatür ve Mizah Grubu’nun desteği ile “Duvarları Aşan Çizgiler” karikatür projesini kitaplaştırdı. Tutuklu ve hükümlü ressam ve karikatüristlerin çizimlerinin de yer aldığı tamamı mahpuslardan gelen ”Özgürlük” temalı karikatürlerin oluşturduğu kitap Ütopya Karikatür Yayınevi imzasıyla kitapçılarda yerini aldı.

Arin Mirkan 5. yaşına cezaevinde girdi

Hakkında açılan bir soruşturmadan 8 ay ceza alan başka bir davasının da devam ettiği öğrenilen Yüksel’in Temmuz ayına kadar cezaevinde tutulacağı öğrenildi. Annesiyle birlikte 3 yaşında cezaevine giren Arin Mirkan’ın geçtiğimiz günlerde 5. yaş gününün kutlandığı öğrenildi.

İki kızıyla cezaevine gönderilen ve 15 Ocak’ta tahliyesi beklenen Yüksel, tahliye edilmedi. Yüksel’in 3 yaşında cezaevine kendisiyle alınan kızı Mirkan, 5. yaşını cezaevinde karşıladı

10 Gardiyan Saldırdı

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Mehmet Yıldırım isimli tutuklunun gardiyanlar tarafından infaz koruma memurları darp edildiği iddia edildi.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi, tutukjlulara yönelik yeni bir darp olayı ile daha gündeme geldi. Cezaevinde kalan Mehmet Yıldırım isimli tutuklu, 15 Ocak günü gardiyanlar tarafından darp edildi.

Atılım, Yeni Demokrat Gençlik, Partizan, Özgür Gelecek... yasaklandı mı?

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ndeki bazı uygulamalar

İÇERİDEN

Posta Kutusu: 253    Yenişehir – ANKARA

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan mahpuslara gelen Atılım, Yeni Demokrat Gençlik, Partizan, Özgür Gelecek gazete-dergileri hakkında toplatma kararı olmaması rağmen içeriye alınmamış. Yine gönderilen kitaplardan bazıları bandrolsüz olduğu gerekçesiyle mahpuslara verilmemiş.

Kırıklar 2 nolu F Tipi’nde iç ve dış güvenlik anlaşmazlığı

Resmiye Vatansever, beş yıldır cezaevinde. TKP/ML davasından yargılanmış ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış. Bulunduğu Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde Leyla Güven’e destek amacıyla, tecride karşı yapılan açlık grevine katıldı. Bunun üzerine kendisine disiplin soruşturması açıldı. 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nun 47. maddesinin 4. fıkrasına göre yazılı veya sözlü savunma hakkına sahipti. Bundan hareketle sözlü savunma yapmak istedi. Savunmasında Leyla Güven’in tecride karşı başlattığı açlık grevi eyleminin gerekçeleri konusunda konuşmak istedi.

İçeriden: Cezaevlerindeki koşullar, ülkenin haline ayna tutuyor

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Sima Dorak - Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi

Cengiz Ayar - Akhisar T Tipi Cezaevi

Mahsum Sima - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi

M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi

Nuri Keleş - Diyarbakır 1 nolu T Tipi Cezaevi

Orhan Yüzal - Diyarbakır 1 nolu T Tipi Cezaevi

Resul Baltacı - Düzce T Tipi Cezaevi

Mazhar Güler - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Fethullah Demirtaş - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Savaş Özer - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Adalet Nöbeti: Mahkemeler bağımsızlık sıfatını tamamen yitirdi

Adalet Nöbeti’nin 82’nci haftasında konuşan Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, mahkemeler bağımsızlık sıfatını tamamen yitirdiğini belirtirken, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu da, “Bu nöbetin parolası hukuk, işareti de demokrasidir” dedi.

Avukatların Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde tutuklu meslektaşlarının serbest bırakılması amacıyla başlattıkları Adalet Nöbeti, 82’nci haftasında devam etti. Adliyenin Atrium alanında bulunan Themis Heykeli önünde başlayan nöbet, C kapısında yapılan açıklamayla devam etti.

Demokrasi davasında tahliye yok: Bizim şahsımızda gazetecilik yargılanıyor

Özgürlükçü Demokrasi gazetesi sahibi, yazı işleri müdürü ve editörlerinin yargılandığı davada 5 gazetecinin tutukluluğunun devamına karar verildi. Gazeteciler yapmış oldukları savunmada “Bizim şahsımızda gazetecilik yargılanıyor” dedi. Duruşma 21 Mart 2019’a ertelendi.