Yeni Yaşam Gazetesi

İçeriden: Cezaevlerindeki koşullar, ülkenin haline ayna tutuyor

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Sima Dorak - Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi

Cengiz Ayar - Akhisar T Tipi Cezaevi

Mahsum Sima - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi

M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi

Nuri Keleş - Diyarbakır 1 nolu T Tipi Cezaevi

Orhan Yüzal - Diyarbakır 1 nolu T Tipi Cezaevi

Resul Baltacı - Düzce T Tipi Cezaevi

Mazhar Güler - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Fethullah Demirtaş - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Savaş Özer - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Adalet Nöbeti: Mahkemeler bağımsızlık sıfatını tamamen yitirdi

Adalet Nöbeti’nin 82’nci haftasında konuşan Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, mahkemeler bağımsızlık sıfatını tamamen yitirdiğini belirtirken, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu da, “Bu nöbetin parolası hukuk, işareti de demokrasidir” dedi.

Avukatların Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde tutuklu meslektaşlarının serbest bırakılması amacıyla başlattıkları Adalet Nöbeti, 82’nci haftasında devam etti. Adliyenin Atrium alanında bulunan Themis Heykeli önünde başlayan nöbet, C kapısında yapılan açıklamayla devam etti.

Demokrasi davasında tahliye yok: Bizim şahsımızda gazetecilik yargılanıyor

Özgürlükçü Demokrasi gazetesi sahibi, yazı işleri müdürü ve editörlerinin yargılandığı davada 5 gazetecinin tutukluluğunun devamına karar verildi. Gazeteciler yapmış oldukları savunmada “Bizim şahsımızda gazetecilik yargılanıyor” dedi. Duruşma 21 Mart 2019’a ertelendi.

Trabzon Beşikdüzü Cezaevi’ndeki hak ihlalleri

HDP Milletvekili Tayip Temel, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Tayip Temel, Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nda yaşanan hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

‘İşkence merkezleri’

Görüşçülere damga vurdular

Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklulara işkence yapıldığı iddialarına bir de görüşçülerine kötü muamele eklendi. Açık görüşte tutuklu ve ailesi arasına sandalye konularak temas kesilirken, açık görüşe giden ailelerin kollarına, göz tarama aletinin bozuk olduğu iddiasıyla ‘T.C. Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ yazılı bir damga vuruldu. Abisi Abdurrahman İzer’in görüşüne giden Rabia İzer, tutukluların çok zor koşullar altında yaşamlarını idame ettirdiğini dile getirdi. İzer, “Görüşlerde aramızda masa oluyor. Onlarla zar zor konuşabiliyoruz.

Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım’ın Ölüm orucu 70. gününde!

Van F Tipi Cezaevi’nde MLKP davasından tutuklu Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım’ın maruz bırakıldıkları hak ihlallerini protesto etmek amacıyla başlattıkları ölüm orucu eylemi 70. gününe girdi.

Şimdiye kadar yapılan görüşmelerde sonuç alamayan Karabak ve Yıldırım’ın sağlığının giderek kötüleştiği belirtildi.

Bebekliği cezaevi yollarında geçiyor

Urfa’nın Birecik ilçesinde yaşayan Zeliha Karadaş (30) ve eşi Mehmet Akil Karadaş (30) Kasım 2017’de verilen cezanın onanması üzerine tutuklanmıştı.

O dönem 1 yaşında olan Dicle bebek de Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde annesi ile birlikte kalan 9 ay cezaevinde kaldı. Ancak 3 ay önce koğuştaki sayının artması üzerine babaannesi ve dedesinin yanına dışarı gönderildi.

Tedavi edilmezse ölüm tehlikesi var: Erkan Benli’nin tedavisi 2 yıldır engelleniyor!

Nusaybin’de sokağa çıkma yasakları sırasında yaralı olarak gözaltına alınıp tutuklanan müzisyen Erkan Benli, vücudundaki şarapnel parçalarının çıkarılması için olması gereken ameliyat, cezaevi yönetimi tarafından 2 yıldır engelleniyor. Avukatı Acun, tedavi edilmezse ölüm tehlikesinin olduğunu söyledi. 

"Tutuklu Belediye Başkanı Bekir Kaya yeni doğan oğlunu iki yılda sadece 15 dakika görebildi"

Yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya’nın eşi Aslı Kaya, Kaya’nın tutuklanmadan önce kendisine ”Bu koltuklara talip olduysak bunun bedelini de ödememiz gerekiyor. Kendimi aileme değil bu halka karşı sorumlu hissediyorum” dediğini belirtti.

Sayfalar