Nota örgütsel şifre oldu

 

 

 

 

Eskişehir Cezaevi’nde idare tarafından tutuklulara akıl almaz yasaklar getirildi: Müzik notaları örgütsel şifre oldu

Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi tutuklulara dönük ihlallerin arttığı öğrenildi. Görüşçüsü olduğu Emre Can Demir’in ihlallere ilişkin anlattıklarını aktaran Can Çıldır, açık görüşe gelen ailelerin, Kürtçe konuşmalarının engellendiğini söyledi Çıldır, “Bir yandan Öcalan’a uygulanan bir tecrit, bir yandan topluma, bir yandan ise cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülere yönelik bir tecrit uygulaması var. Son süreçte, ailelerin açık ve kapalı görüşlerinde sorunlar yaratmaya başladılar. Özellikle Kürtçe konuşan ailelere dönük ciddi uygulamalar var. Orada bulunan tutuklu ve hükümlülere görüşe gelen ailelerin görüşleri, gardiyanlar tarafından çeşitli biçimlerde engelleniyor. Açık görüşlerde gardiyanlar, ‘Bizim anlamadığımız dilde ne konuşuyorsunuz! Konuştuğunuz dili anlamamız gerekiyor. Birbirinize ne aktarıyorsunuz’ gibi söylemlerle görüşleri engellemeye dönük psikolojik baskılar yapıyor” diye anlattı.

 

Tutuklular arasında da iletişim kanallarının tıkatılmaya çalışıldığını ifade eden Çıldır, tutukların sohbet ve tartışma saatleri sırasında koğuşa özel harekat polisleri ile baskın yapıldığını dile getirdi. Çıldır, duruma itiraz edenlerin, ‘Yukarıdan emir var. Bu işi yapacağız. Engel olursanız sizinle farklı konuşuruz’ tehditlerine maruz kaldığını aktardı. Kürtçe yazılan mektupların ve gönderilen fotoğrafların içeriye alınmadığını aktaran Çıldır, duruma ilişkin cezaevi yönetiminin verilen itiraz dilekçelerine olumsuz yanıt verdiğini söyledi.

Çıldır, “İçerde kültür sanat alanında yapılan çalışmalara izin verilmiyor. Resim çizmek ya da dışarıya müzik notalarının gönderilmesine izin verilmiyor. Gerekçe ise ‘örgütün şifreli mesajlaşması’ gibi bahaneler bulup, orada sanatla buluşmaya emek veren tutsakların hakkı engelleniyor. Farklı cezaevlerine gönderilen müzik enstrümanları yasaklanıyor” diye konuştu. Çıldır, tutukluların duyarlılık çağrısı yaptığını söyledi.

Kaynak : Yeni Yaşam