Özürlü raporuna rağmen cezaevinde!

Gezi eylemlerinin ardından İzmir’de tutuklanan Burcu Koçlu’nun tahliyesi raporuna rağmen kabul edilmiyor.

Türkiye genelinde Gezi eylemleri nedeniyle en çok tutuklama yapılan şehir İzmir oldu. İzmir’de eylemlere katıldıkları iddiasıyla bir çok kişi “örgüt üyesi olmak” ve “örgüte yardım etmek” suçlamasıyla tutuklandı. Tutukluluk incelemelerinde tahliye taleplerinin büyük bölümü de reddedildi.

Tahliye talebi reddedilenler arasında Şakran Cezaevi’ne gönderilen, “Myasthenıa Gravıs” denilen ağır kas zaafı hastası 25 yaşındaki Burcu Koçlu da yer aldı.

Koçlu’nun avukatı Serdar Gültekin, genç kızın hastalığı nedeniyle uzun mesafe yürüyemediğini, çoğu zaman kaslarının kenetlendiğini ve kımıldayamadığını, stres ve gergin ortamların hastalığını tetiklediğini belirtti. Koçlu’nun “yüzde 52 özürlü” raporu olmasına rağmen tahliye edilmediğini belirten Gültekin, “Savcılık ve hakimlik sorgusunda raporu sunduk. Hatta hakimlik sorgusunda hakim ‘Rahatsızsınız sanırım. İsterseniz oturun sorgunuza öyle devam edelim’ demesine rağmen tutuklamakta sakınca göremedi” diye dedi.

“Hastalığı ilerliyor”

Anne Fatma Koçlu, kızının sağlığı için çok endişeli. Ameliyat olan kızının göğüs kafesinin açıldığını, alacağı en ufak darbede bile ölüm riskinin bulunduğunu belirten Koçlu şunları söyledi:

“Kızım günlük kortizon kullanmak zorunda. Hastalığından kaynaklı depresyon ve kriz nöbetleri geçiriyor. Çok fazla kapalı yerlerde kalamıyor. Hastalığı günden güne ilerliyor” dedi. 

Kaynak: haber.gazetevatan.com

İlişkili İçerik