Şiddet uygulanan mahpus için 'başını kapıya vurdu' denildi

Cezaevinde maruz kaldığı darbeler sonucu kafasında çatlaklar oluşan mahpus için 'başını oda kapısına kendisi vurdu' denildi.

Şakran Cezaevi'nde kalan mahpusların darp edilmesi olayına ilişkin tutulan disiplin tutanağında skandal ifadeler yer aldı. Hazırlanan tutanakta, maruz kaldığı darbeler sonucu kafasında çatlaklar oluşan mahpuslardan Ferhat Demirbaş'ın "başını oda kapısına ve koridorda bulunan şebeke kapısına vurduğu" ileri sürüldü. Yaşananlar sonrası İHD, ÖHD ve ÇHD üyelerinden oluşan bir heyet, tutsaklar ile görüşmek üzere cezaevine gitti.

İzmir'in Aliağa ilçesinde bulunan Şakran Cezaevi'nin T-4 bölümünde kalan mahpusların 30 Mayıs sabahı gardiyanların saldırısına uğramasıyla ilgili yeni bir skandal daha ortaya çıktı. Sözkonusu koğuşta bulunan mahpuslardan Erkan Tamir'in, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, sabah sayımı sırasında gardiyanların odalarının havalandırma bölümünde oturan arkadaşlarından Osman Furuncu'nun kalkmasını istemesi üzerine çıkan tartışmayla birlikte yaklaşık 15 gardiyanın saldırısına maruz kaldıklarını aktarmıştı.

Saldırı sonucu birçok mahpusun ağır yaralandığını, kendisinin de bir ayağı ve kolunun kırıldığını anlatan Tamir, arkadaşlarından Ferhat Demirbaş'ın ise aldığı ağır darbeler sonucu kafasında çatlaklar oluştuğunu kaydetmişti.

Yaşanan bu saldırının ardından cezaevi idaresi tarafından disiplin cezası verilen, mahpuslardan Müslüm Şahin, Ferhat Demirbaş, Selim Eklik, Fahrizat Tutan, Abdulcelil Erinfik, Erkan Tamir, Abbas Kaya, Hüseyin Tunç ve Delil Tekin, tek kişilik hücrelere konuldu.

Olayla ilgili cezaevi personelince tutulan tutanakta ise skandal ifadeler yer aldı.

AĞIR YARALANAN MAHPUSLARA 'ORANTILI GÜÇ' KULLANILMIŞ!

Hazırlanan tutanakta, mahpusların görevlileri tahrik ettiğini iddiasında bulunuldu. Görevli personelin görevini yapmasının engellendiği ve bunun üzerine sözde 'orantılı güç' kullanıldığı ifade edilen tutanakta, "Odada arbede yaşanması ile birlikte görevli personel olayın daha fazla büyümesini engellemek amacıyla personele direnen, fiziki ve sözlü saldırıda bulunan ve odada kalan diğer 'terör' hükümlü ve tutuklularını galeyana getirmeye çalışan hükümlü ve tutuklular kollarından tutularak ve orantılı güç kullanılarak odadan çıkarılmıştır" denildi. 

'KAFALARINI DUVARA VURMAK İSTEDİLER BİZ ENGELLEDİK'

Tutanakta dikkat çeken diğer bir nokta ise, aldığı darbeler sonucu kafasında kırıklar oluşan Ferhat Demirbaş için dile getirilinler. Cezaevi idaresinin ve personellerin iddialarına göre, tutsakların gözü önünde darp edilen Demirbaş kafasını koridorda duvarlara vurmuş!

Tutanağa göre, Demirbaş'ın kendine zarar vermesi de cezaevi personeli tarafından zorla engellenebildiği ifade edilen tutanakta, "Personele direnen ve fiziki saldırıda bulunan Ferhat Demirbaş, başını oda kapısına ve koridorda bulunan şebeke kapısına vurmaya çalışmış, görevli personel tarafından kendisine zarar vermesinin önüne geçilmeye çalışılmışsa da hükümlü kendisine zarar verme eğilimine devam etmiştir. Görevli personel Demirbaş'ı orantılı güç kullanarak etkisiz hale getirmiştir" denildi.

HEYET İNCELEME YAPMAK İÇİN CEZAEVİNDE

Bu yaşananlar üzerine cezaevinde incelemelerde bulunmak üzere İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyelerinden bir heyet oluşturuldu. Oluşturulan heyet, şiddete maruz kalan mahpuslar ve cezaevi idaresi ile görüşmek üzere incelemelerde bulunmak üzere Şakran Cezaevi'ne doğru bugün yola çıktı. 

Ailelerin de mahpusların durumunu öğrenmek için cezaevine gitmesi beklenirken, insan hakları savunucuları ve avukatlardan oluşan heyetin yaptıkları incelemeleri raporlaştıracağı ve önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağı öğrenildi. (DİHA)

Kaynak: Evrensel Gazetesi, www.evrensel.net