Tutuklu şair İlhan Sami Çomak’a Galler PEN Uluslararası Onursal Üyeliği verildi

 

27 yıldır tutuklu şair İlhan Sami Çomak'ın Galler PEN Uluslararası Onursal Üyeliği online bir etkinlikle kutlanacak

Galler PEN, 27 yıldır tutuklu şair İlhan Sami Çomak'a onursal üyelik verdi. Galler PEN Başkanı Menna Elfyn tarafından kaleme alınan mektupta ‘’Büyük bir memnuniyetle, Galler PEN'in, sizi Galler PEN Uluslararası Onursal Üyesi olmaya davet ederek, çalışmalarınızı tanımayı oybirliğiyle kabul ettiğini tarafınıza bildirmek için yazıyorum’’ dendi.  

PEN Norveç ve PEN Galler işbirliği ile, tutuklu Kürt şair İlhan Sami Çomak'ın ve Galler PEN tarafından kendisine layık görülen Galler PEN Uluslararası Onursal Üyeliği’nin verilmesi ve doğum gününü kutlamak amacıyla 8 Mart tarihinde online bir müzik ve şiir etkinliği düzenlenecek. Etkinlik, yerel saatle 17.00’de (Türkiye saati ile 20.00’de) gerçekleşecek .

Şarkıcı Suna Alan’ın Nûdem Durak ve tüm politik tutsaklar için bestelediği Dargerînok (Sarmaşık) isimli şarkısı ile başlayacak etkinlik, PEN Norveç Türkiye Danışmanı Caroline Stockford’ın konuşması ile açılacak. Şair Çomak’ın annesinin de katılacaği etkinlikte, Çomak’ın vasisi İpek Özel de mesajlarını iletecekler.

İki bölüm şeklinde gerçekleşecek etkinliğin ilk programında; Alice Oswald, Galler PEN Başkanı Menna Elfyn, Norveçli şair Aasne Linnestå ve Yeni Zelandalı şair Sophia Wilson şiir okuyacaklar. Devamında şair Çomak’ın çalışmalarını anlatacak Türkiye Yazarlar Sendikası Üyesi Hakkı Zariç’in ardından şair Nilay Özer, Çomak’ın bir şiirini okuyacak. Ardından Çomak'ın Onursal Üye seçilmesine dair Galler PEN'e yönelik ele aldığı mesajı okunacak.

Etkinliğin ikinci bölümünde Caryl Bryn, Çomak'ın "Burda Neler Yok" şiirini Galce arp eşliğinde okuyacak. Çomak için şiirlerini okuyacak üç Amerikalı şairin ardından program, Çomak'ın şiirlerinin operatik yorumu ile Øivind Hånes ve Karsten Brustad'ın videosunun gösterimi gerçekleşecek.  

Şair Çomak'a doğumgünü mesajlarının da bırakılabileceği online etkinliğe kaydolmak için [email protected]adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Galler PEN’in tutuklu şair Çomak’a Uluslararası Onursal Üyeliği mektubu şu şekilde:

"Sevgili İlhan,

Büyük bir memnuniyetle, Galler PEN'in, sizi Galler PEN Uluslararası Onursal Üyesi olmaya davet ederek, çalışmalarınızı tanımayı oybirliğiyle kabul ettiğini tarafınıza bildirmek için yazıyorum.  Bu, ülkenizin edebiyatına Türkçe yazan bir Kürt şair olarak olağanüstü katkınızı takdir etmek ve aynı zamanda merkezimizin de yer aldığı PEN Norveç tarafından başlatılan projeyi takiben dünya çapında okuyucusu olan bir şair olarak artan tanınırlığınızı tanımak içindir.    

Sadece bir şair ve edebi şahsiyet olarak çalışmalarınızı değil, tüm engellere rağmen dünya şiirini bu güzellikle zenginleştirme biçiminizi de takdir ediyoruz. Bizler, hapiste geçirdiğiniz yıllar boyunca, şair Haydar Ergülen'in deyimiyle, "her şeyi şiire dönüştürmeyi" başardığınız gerçeğini  takdir ediyoruz. Doğanızı saran umut ve özgürlük duygusu, şiir, özgür ifadeyi savunmak ve Galce ve İngilizce'de geniş kitlelere edebi ifadeyi büyütmek ve teşvik etmek olan Galler PEN'de ulaşmak istediğimiz hedefe iyi oturuyor.  

Bu nedenle, Galler PEN'in ilk,  açılış törenindeki  Uluslararası üyesi olma davetimizi kabul edeceğinizi umuyoruz. Aslında size verdiğimiz onur üyeliğinin, sizi şiirde kardeşimiz ve merkezimizin gururlu bir üyesi olarak kabul etmenin bizim için daha büyük bir onur olduğuna inanıyoruz.  Çalışmanızı daha da fazla tanıtmanın ve vizyonunuzu ve sözlerinizi Galler halkıyla, kendi dilimizde ve ait olduğunuz küresel şiirsel toplulukla paylaşmanın bir ayrıcalık olduğunu düşünüyoruz.

Galler PEN'e hoş geldiniz, İlhan. 

İçtenlikle,  

Menna Elfyn 

Galler PEN Başkanı"

İLHAN SAMİ ÇOMAK KİMDİR?

Şair İlhan Sami Çomak 1994 yılında henüz 21 yaşında İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencisiyken, çok işkenceli on altı günlük gözaltı süresinden sonra tutuklandı. AIHM’in 2007’de adil yargılanmadığına dair hükmüne rağmen, son 27 yıldır tutuklu yargılanan Çomak’ın cezaevinde iken çıkardığı 8 şiir kitabı var. Çomak’ın son şiir kitabı “Geldim Sana” geçtiğimiz yıl Sennur Sezer birincilik ödülüne layık görüldü. Çomak’ın yazılarından oluşan kitabı ‘’Karınca Yuvasını Dağıtmamak’’ bu yıl İletişim Yayınları’ndan çıkacak.

İlişkili İçerik