Yangın sonrası Kadın Tutsaklar Bakırköy’den Silivri’ye sürgün edildi

Salı, 2 Ağustos, 2016

(1 Ağustos'ta) Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki DHKP-C’li tutsakların, başlattıkları eylem nedeniyle cezaevi idaresi tarafından aile görüşlerinin kısıtlanması üzerine akşam üzerine kaldıkları C9 ve C10 koğuşlarını ateşe vermesi sonrası, cezaevine önüne gelen Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Barkın Timtik, cezaevi yönetimi ve tutsaklar ile görüşmek üzere içeri girdi.

Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından dışarı çıkan Av. Timtik, cezaevi kapısı önünde açıklamada bulundu.

Tutsakların sağlık durumlarının iyi olduğunu aktaran Timtik, cezaevi yönetimi tarafından tutsaklara yönelik çok fazla hak ihlali olduğunu ifade etti. Timtik, “Yasaklar kitap ile başladı, ardından mektup ve görüş yasakları getirildi. Bununla da kalmayıp, tutsakların görüşe birlikte çıkması engellendi. Tutsaklarda buna tepki olarak, görüşe çıkmayarak, koğuşlarını ateşe verdiler. Şu an hepsinin sağlık durumu iyi” dedi.

Cezaevi yönetiminin tutsaklara yönelik şuan için bir müdahalesinin olmadığını paylaşarak, “Cezaevi yönetimi Adalet Bakanlığı’ndan emir gelecek olursa, müdahalede bulunacaklarını söyledi. AKP hükümeti OHAL’i kullanarak şu an cezaevlerinde hak ihlalleri işliyor. Cezaevlerinde AKP işkence uyguluyor, muhalefette izliyor” diyen Timtik, olumsuzlukların önüne geçmek için cezaevi önünde nöbete başlayacaklarını ifade etti. (DİHA)

( 2 Ağustos) Dünden itibaren Bakırköy Hapishanesi önünde nöbet tutan TAYAD’lı Aileler, 35 tutsağın ring araçlarıyla sürgün edildiğini belirterek, tutsakları görmek ve sağlık durumları hakkında bilgi almak için Silivri Hapishanesi’ne gideceklerini bildirdiler. (kizilbayrak1.net)

“Tutsaklar sabah kadar protesto etti”

Silivri’deki PKK dava tutsağı müvekkillerinin görüşüne giden bir avukatın konu ile ilgili anlatımları ise şu şekilde: “PKK tutsakları ile yaptığımız görüşmede, dün gece kadın tutsakların getirildiğini, yoğun şiddet ve taciz eylemlerinin yapıldığını, kendilerinin de koğuşlardan hem ses hem görüntüleri görünce, tüm gece kapı dövme sloganları ve benzeri ciddi tepkiler verince idarenin geri adım attığını, ama o ana kadar idarenin kadın arkadaşlara işkence uyguladığını söylediler. Hem bilgi hem müdahalemiz için dışarı bilgi vermemi istediler. (www.yenidemokratkadin.net)

" Silivri Hapishanesi'ne sürgün edilen kadın tutsaklar işkence ve tacizle karşılandı.
Bakırköy Kapalı Kadın Hapishanesi’nde dün aileleriyle görüştürülmemelerinin ardından koğuşları yakarak eylem yapan DHKP-C’li kadın tutsaklar, Silivri Hapishanesi’nde işkence ve tacize uğradı.
Müvekkillerini ziyaret etmek için Silivri Hapishanesi’ne giden Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatları, tutsaklara ağır işkence ve tacizde bulunulduğunu bildirdi. Avukatlar müvekkilleriyle görüştürülmezken, hapishane idaresi de avukatların görüşme talebini kabul etmedi.
Ziyaretten çıkan diğer tutsak yakınları, içeride içerden yoğun işkence sesleri geldiğini belirttiler.
İşkenceye maruz kalan tutsaklarla görüşene kadar hapishaneden ayrılmayacaklarını belirten HHB üyesi avukatlar Av. Özgür Yılmaz ve Av. Şükriye Erden de saldırıya uğradı. İki avukat zorla, sürüklenerek hapishane dışına çıkarıldı ve boş bir araziye götürülerek bırakıldı. "

Not: yukarıdaki haberler basından derlemedir. Haberle beraber paylaştığımız fotoğraf ozgurgelecek.com sayfasından alınmıştır.