Yaşlı, hamile, avukat, öğretmen, engelli… Çıplak aramaya maruz kalan kadınlar anlattı

Türkiye, kadınlara yönelik tarihinin en büyük çıplak arama furyasıyla karşı karşıya. Yaşlı kadınlardan hamilelere, öğretmenden ev hanımına, avukattan öğretmene kadar onlarca kadın yayınladıkları videolarla bu onur kırıcı işkenceyi ifşa ediyor.

KRONOS 19 Aralık 2020

*** 

Türkiye günlerdir cezaevlerine girişte ve karakollarda yaşanan çıplak aramayı konuşuyor. AKP’li Özlem Zengin ve Cahit Özkan’ın inkâr ederek ‘belgesini’ talep ettiği bu onur kırıcı işkenceye uğrayan onlarca kadın yayınladıkları videolarla yaşadıklarını anlatıyor. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ön ayak olmasıyla çıplak aramaya karşı seslerini yükselten kadınlara her kesimden destek yağıyor. İşte o kadınlardan bazılarının paylaştıkları hikayeleri…

60 YAŞINDA MÜCELLA YAPICI’YA

Eski TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube yöneticilerinden Mücella Yapıcı, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in “Çıplak arama yoktur” sözleri sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda tepki gösterdi.

 

Öyle mi? Siz de hiç utanma arlanma yok mu? Bir parkı savundum diye beni 60 yaşımda aşağılayıcı bir şekilde çıplak aramaya maruz bıraktınız ve bunu başka kadınlar yaşamasın diye açık açık ifşa etmek zorunda kaldım...Açtığım dava hala devam ediyor...Susun bari...

Yapıcı, daha sonra katıldığı KRT TV yayınında ise ‘ıkındırarak’ aramaya tabi tutulduğunu anlattı. “Hayatımda ilk defa gözaltına alınmış bir kadındım. Sonra fark ettim ki bütün arkadaşlarıma bu yapıldı. Bunu mahkemede de açık açık söyledim, anlattım” şeklinde konuştu.

HAMİLE KADINA

2018 Temmuz’unda tutuklanarak Tarsus Cezaevine gönderildiğini anlatan Yasemin Baltacı da yayınladığı videoda hamile iken çıplak aramaya amruz kaldığını anlattı. Baltacı, şunları anlattı: “Tutuklandığım esnada hamileliğimin son ayındaydım. Cezaevi girişinde lavaboya gidebilmek için jandarmadan izin istedim. Ben lavabodayken bayan gardiyan lavabonun kapsını yumrukladı. ‘Sana oraya girme hakkını kim verdi, söyle bana’ şeklinde. Belki de hayatım boyunca hiç bu kadar utanmamıştım. Ama tabi son değildi bu.

“Sonra çıplak aramadan geçtim. İç çamaşırına kadar soydular. Otur kalk yaptırdılar. O an itiraz etmedim, her denileni yaptım. Çünkü böyle bir hakkım olduğunu bilmiyordum. Eğer cezaevine düştüysem bu aramadan geçmek zorundayım diye düşünmüştüm. Utanmıştım ama her denileni yaptım. Doğuma da cezaevinden gittim. Doğum sonrasında bir hafta boyunca üç erkek jandarmayla aynı odada kalmıştım.”

 

Lohusaydım, yeni doğum yapmıştım. Şu an ifade etmekte zorlanıyorum ama bir lohusanın yaşayacağı sıkıntılar sorunlar, o sorunlarla birlikte aynı odada bir de üç erkek jandarmayla kalmıştım. Bebeğimi emzriyordum, üç erkek jandarmayla kalmıştım. Özlem hanım, keşke gerçek olmasaydı tüm bunlar. Ben daha birçoğunu söyleyemedim. Söyleyemeidk ama ben bu muamelelere maruz kaldım, keşke bunlar gerçek olmasaydı ama gerçek.”

AVUKATA

Tutuklandığı 2 Kasım 2017’de gönderildiği Muğla E Tipi Cezaevi’ne girişte çıplak aramaya maruz kalan avukat Betül Alpay Kabadayı, yaşananlar için, “Üzerimde atletim, üst iç çamaşırım ve alt iç çamaşırlarım kalana kadar çıkardım. Onu da çıkar, bunu da çıkar dediler” dedi.

Kabadayı, Kadın gardiyanlar dedi ki, “alt iç çamaşırını da çıkar.” Ve çök kalk dediler. Ben, bunu söylediklerinde gerçekten dehşete uğradım” sözleriyle anlattı.

ÖĞRETMENE

Edebiyat öğretmeni Tuba Özdemir de yaşadıklarını sosyal medyasınd aayınladığı video ile anlattı. Özdemir, “16 Ağustos 2019’da Şırnak’ın Cizre ilçesinde gözaltına alındım. Nezarethanede bir bayan polis, dört erkek polisin önünde zorla başımdaka eşarbı hatta lastik tokayı dahi aldı. Benim ağlayışlarım nöbetçi erkek polislerin dikkatini çekti ki gece yarısı eşarbımı getirip, ‘buyrun’ dedi. Sabah olunca Şırnak Kapalı cezaevine götürüldüm. Orada mahkum kabulde işlemlerim yapıldıktan sonra beni küçük bir odaya aldılar” dedi.

 

Özdemir, “Orada bayan gardiyan bütün kıyafetlerimi, üst ve alt iç çamaşırım da dahil olmak üzere her şeyi çıkarmam gerektiğini ifade edince. Sinir krizi geçirip ‘Hiç mi Allah’tan korkmuyorsunuz?’ diye sorunca, ‘Siz dua edin ülkede şeriat yok. Yoksa aslında idam edilmeniz gerekiyordu, demeye getirdi. Bütün kıyafetlerimi çıkarmak zorunda kaldım. Üç defa otur kalk hareketleri yaptırdılar. Bu videoyu çekerken çok zorlandım ama biliyorum ki utanması gereken bizler değiliz. bize bu zulümleri yapan, yaptıran ve hala eclis kürsülerinde ‘Türkiye’de çıplak arama yoktur’ diyen zihniyettir” şeklinde konuştu.

ENGELLİ ÇOCUĞA

Yüzde 95 engelli 7 yaşındaki annesi, cezaevine eşini görmeye gittiklerinde çocuğunun çıplak aramaya amruz kaldığını anlattı. Anne, bu işlemin cezaevine her gittiklerinde yaşandığını anlattı. Anne, “Pınar o travmayı hala atlatmadı” diyor.

KANSERDEN ÖLEN KÜÇÜK AHMET’İN ANNESİNE

Yakalandığı kanser sonrası yurtdışına tedaviye gidebilmesi için ayalrca annesine izin verilmeyen, tedavileri geciken ve bu nedenle hayatını kaybeden Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç da çıplak aramaya maruz kaldığını anlattı.

 

Yayınladığı videoda Zekiye Ataç, “Maalesef ben de çıplak aranan binlerce kadından bir tanesiyim. Söyletilen, dayatılan her şey maalesef bana da uygulandı. Ve hayatımda hiç bu kadar utanmamış, bu kadar yerin dibine girmemiştim. Sadece ben değil, binlerce kadının, belki erkeğin de olduğunu düşünüyorum. Maalesef Türkiye’de çıplak arama diye bir mesele var” ifadelerini kullandı.

İlişkili İçerik