Cumhuriyet Gazetesi

Suriyeli mahkûmların sayısı devlet sırrı mı?

Adalet Bakanlığı, CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi’nin “Ceza İnfaz Kurumlarındaki Yabancı Mahkûmlar”a ilişkin önergesine yanıt verdi. Bakanlık tarafından açıklanan veriler, cezaevlerindeki yabancı tutuklu ve hükümlü sayısında büyük bir artış yaşandığını ortaya çıkardı. 2009 yılında, 158 farklı uyruktan 1880 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevlerinde, 2017 yılı Haziran ayı itibarıyla 2 bin 398’i hükümlü, 2 bin 870’i tutuklu olmak üzere 6 bin 31 mahkûmun bulunduğu açıklandı.

1 yıllık OHAL 12 Eylül’ü geçti

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkan Vekili, CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, 37. yıldönümü olan 12 Eylül darbesi süreci ile 15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL sürecini karşılaştırdı. Sonuçlarıyla bir yıllık OHAL sürecinin, 9 yıllık 12 Eylül sıkıyönetim sürecini aştığını belirten Sarıhan, “Yaşananlarla karşılaştırdığımızda yaşadığımız günlerin ‘karanlığı’ daha net olarak ortaya çıkıyor. Ve o günden bugüne Türkiye, pek çok olağanüstü hukuksuz uygulamanın olağan hale geldiği bir sürece girdi” dedi.

Adli mahpusa su bile kısıtlı

OHAL’in ardından cezaevlerinin kapasitenin üstünde dolması adli mahpusları da canından bezdirdi. Cezaevleriyle ilgili haberimiz üzerine çok e-posta aldık. Tutuklu ve hükümlü yakınları, 6 kişilik koğuşlarda 25 kişinin barındırıldığını söylüyor. FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla tutuklanan hâkim ve savcıların kapattığı dosyaların yeniden açılmasını istiyorlar.

Kokudan durulmuyor

Cezaevlerinde sürgün furyası: Aynı maphus her ay başka cezaevinden mektup yazıyor.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden Berivan Korkut, uzun süredir cezaevleriyle ilgili çalışmalar yapıyor. Dernek olarak sorunların çözümü için yetkili kurumlara başvurular yapıyorlar. Korkut ile Beyoğlu’ndaki dernek binasında OHAL uygulamalarını konuştuk. Korkut, “Dikkat çekici bir sorun, mahpusların istekleri dışında sevk edilmeleri. İstek dışı sevk oranlarında ciddi artış var.

Miraz Bebek Hastaneye kaldırıldı

Annesi Gülistan Diken Akbaba ile Maltepe Cezaevi’nde kalan bir yaşındaki Miraz bebek, önceki gece ateşlenince hastaneye kaldırıldı. Miraz bebeğin babası Cengiz Zaza Akbaba, oğluna serum verildiğini bununla birlikte ateşinin düştüğünü söyleyerek, “Mirazın annesinin yanında olması gerekiyor. Süt emiyor, annesini arıyor. İyi olunca annesine götüreceğim” dedi.

24 Temmuz Basın Bayramı: "ha içerisi ha dışarısı"

Görülmüştür Notu: Tabi ki basın bayram yapamıyor. Görülmüştür grubu'ndan arkadaşlarımızın yolladığı yasal kitap ve dergiler kimi cezaevlerinde sakıncalı denilerek verilmiyor. Birçok cezaevinde tutsaklar günlük gazete alamıyor. Bu koşullarda bayramdan değil eza'dan söz etmek gerekiyor. Konu ile ilgili bir yazı paylaşıyoruz:

***

Sayfalar