24 yılda 11 sürgün: Bir kez olsun kendi talebimle sevk edilmedim

Salı, 21 Kasım, 2017

Tutuklu kaldığı 24 yıl içinde “Bir kez olsun kendi talebimle sevk edilmedim” diyen Tahir Temel, 11 kez sürgün edildi, birçok farklı kentte cezaevinde kaldı.

Elazığ 2 No’lu Cezaevi’nde kalan Tahir Temel, OHAL ilanıyla daha da artan sürgün uygulamalarına dair mektup gönderdi. Temel, mektubundan şunları aktardı: “Daha önce büyük devrimci Kemal Pir’in memleketindeydim (Gümüşhane). 29 Temmuz sabah saatlerinde haber vermeden ve gerekçe söylemeden benimle beraber 30 arkadaşı Elazığ 1 ve 2 No’lu Cezaevi’ne sürgün edildiler. 27 Temmuz saat 19.30’da arama adı altında baskın yapılmıştı. Baskında çakmak taşı dahi bulamadılar. Aramadan yarım saat sonra tekrardan askerler odamıza gelip adayı boşaltmamı istediler. Arkadaşlar nedeni sorunca ‘yukarıdan talimat geldi’ dediler. Arkadaşlar da bir provokasyona meal vermeden odayı boşalttılar. 28 Temmuz günü ise cezaevinde olağanüstü bir durum vardı. 24 saat drone cezaevinde üzerinde uçtu. Neden olduğu bilmiyorduk.”
 
Temel, mektubunda sürgün edilenlerin isimlerini şöyle paylaştı: “Biz, 2 No’luya gelenler kabul işlemlerinde sorun çıkmadı. İki gün bekleme odasında kaldık. 31 Temmuz günü hepimizi teklilere verdiler. Şu anda tekli hücredeyim. 
 
2 No’luya gelenler; Tahir Temel, Bayar Uğurlu, M. Salih Erden, Adan Çakı, Mustafa Geylani, Çetin Altan, Kasım Sözen, Mahmut çakmak, Emin Doğan, Necat Danış ve Azad Çiçga. 
 
1 No’luya gelen 19 arkadaş;  Kutbettin Elbin, Serdar Şitilay, Metin Serhat, Bülent Akar, Özay Özer, Şerafettin Özalp, Fırat Nebioğlu, Talip Kalın, Kaçak Demirci, Emrah Aba, Murat Çelik, Özkan Doğan, Engül Tuncay, Murat Esen, Mesut Bağcık, Abdullah Şaşmaz, Leşkir Acar ve Ender Taş.”
 
Temel, “Zindanlarda o kadar çok sirkülasyon oluyor ki bazen bir arkadaşa ulaşabilmek için zorlanıyoruz. Bu mektuba yerimizi deşifre ettik. Umarım bu mektup yeni bir sürgün nedeni olmaz” dedi.
 
Mektubunda 24 yıl cezaevinde kaldığını ve 11 kez sürgün edildiğini yazan Temel, “Bu güne kadar kendi talebimle zerine hiç sevk edilmedim. Hep böyle sürgünlerde onlarca cezaevi gördüm. Mersin, Elbistan, Yozgat, Adana, Malatya tekrar Adana, Van, Muş ve Gümüşhane. En son da yerin Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevidir” ifadelerini yer verdi. 
 

İlişkili İçerik