Tutuklu yakınları: Tek Tip'e Ne biz boyun eğeriz ne de çocuklarımız

Çarşamba, 31 Ocak, 2018

Kamuoyunda tartışmaları süren tek tip elbise uygulamasına karşı direneceklerini belirten tutuklu yakınları, "Ne biz boyun eğeriz ne de çocuklarımız. Gerekirse 24 saat cezaevlerinin kapısında oturmaya hazırız" dedi. 

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 696 sayılı Karar Hükmünde Kararname (KHK) ile getirilen tek tip elbise uygulamasına tutuklu yakınlarının tepkileri devam ediyor. Şakran Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutulan Leyla Yıldız'ın annesi Viyan Yıldız, tek tip elbise uygulamasının demokrasi dışı bir uygulama olduğunu belirterek, getirilen uygulama ile cezaevlerindeki baskının daha da arttığını dile getirdi. Yıldız, "Eskiden ayda bir koğuşlarda rutin kontrol oluyordu, şimdi ise haftalık, günlük kontrol ediliyor. Her eşyalarına el koyuyorlar. Mektuplarına, resimlerine, gazetelerine, radyolarına el koymuşlar. Hiçbir haber alma ağları yok. Bunlar son 2 aydır olanlar. Bu tamamen bir işkence türüdür. İşkence için her yolu deniyorlar" dedi. 
 
Tek tip kıyafet uygulamasına karşı çocuklarını desteklediklerini vurgulayan Yıldız, demokrasi taleplerini yineledi. Uygulamanın dünyanın hiçbir yerinde uygulanmasını istemediklerini aktaran Yıldız, tek tip elbise uygulamasıyla tutsakların sindirilmeye çalışıldığını söyledi. Uygulamaya karşı tek yolun mücadele olduğunu ifade eden Yıldız, "İtaat etmelerini istiyorlar. ‘Biz ne dersek onu yapacaksınız, edeceksiniz, giyeceksiniz, kimse düşünemez demek istiyorlar.’ Bizde buna karşı direneceğiz, haksızlığa karşı tek çare mücadele etmek" diye konuştu. 
 
‘NE BİZ BOYUN EĞERİZ NE DE ÇOCUKLARIMIZ’
 
Şakran 2 Nolu T Tipi’nde tutuklan Yusuf Aydın’ın ağabeyi Abdulkadir Aydın da, uygulamanın nereye kadar dayatılacağını ifade ederek, şöyle dedi: "100 yıldır başımıza getirmedikleri kalmadı. Tutuklularda kabul etmiyor, bizde kabul etmiyoruz. Bu uygulamayı nereye kadar dayatabilirler? Devlet istiyor ki Kürt halkı ellerinin altında olsun ve onlara hizmet etsin. Biz her zaman yeter dedik. Dünya Kürt mücadelesini duydu, gördü. Boyun eğmeyeceğimizi biliyorlar. Ne biz boyun eğeriz ne de çocuklarımız. Yıllardır köylerimiz yakılıp, yerimizden yurdumuzdan edildik. Tarihe baktığımızda yine Kürt halkı onlara kucak açtı. Çünkü biz hiçbir zaman savaş istemedik. Her zaman barışı savunduk. Dünya var oldukça her türlü haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı mücadele edeceğiz. İçeride ve dışarıda yine mücadele ederek tik tipi yırtacağız." 
 
'12 EYLÜL'DE DE BAŞARAMADILAR'
 
Kırıklar 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan Agit Özer'in ağabeyi Vasfi Özer ise, uygulamaya karşı tutukluların tavrının net olduğunu dile getirerek, "Kesinlikle giymeyecekler. 'Kefen giyeriz ama tek tip kıyafeti giymeyeceğiz' diyorlar. Tek tip kıyafet dayatması çıktığından bu yana görüşe çıkmıyor tutuklular. Tek tipe karşı tutuklu aileleri de mücadelesini veriyor. Vermeye de devam edeceğiz. Gerekirse 24 saat cezaevlerinin kapısında oturmaya hazırız. 12 Eylül'de de getirilmeye çalışıldı ama başaramadılar. Şimdi de başaramayacaklar. Çünkü bizim bir direniş geleneğimiz var ve bunu kıramayacaklar" diye konuştu.   

İlişkili İçerik