Avukatların duruşması ertelendi: İşkenceye uğradık

ÇHD ve HHB üyesi 17’si tutuklu 20 avukatın yargılandığı davanın duruşması yarına ertelendi. Tutuklu avukatlar askerler tarafından işkenceye uğradıklarını belirtti. 
 
Halkın Hukuk Bürosu (HHB) ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 17’si tutuklu 20 avukatın yargılandığı dava, askerler ile tutuklu avukatlar arasında yaşanan arbededen sonra devam etti. Gerginliğin yaşandığı sırada duruşma salonunun dışında bulunan avukatlar polislerce salona alınmadı. Duruşmanın yapıldığı salonun bulunduğu koridora da çok sayıda çevik kuvvet polisi konuldu. Bazı çevik kuvvet polisleri kalkanları ile duruşma salonuna girdi. 
 
‘İŞKENCEYE UĞRADIK’
 
Mahkeme heyetinin yerini alması sırasında da gerginlik devam etti. Avukatlar mahkeme başkanının talimatına rağmen bir süre salona alınmadı. Yaşananları mahkeme heyetine aktaran tutuklu avukat Aytaç Ünsal, "Salonun içerisinde işkenceye uğradık. Yerlerde tekmelendik. Yüzümüz yumruklandı. Bir anda saldırıya uğradık. Gözlüklerimiz kırıldı. Bu şekilde savunma yapılacak mı diyorsunuz. Biz İçişleri görevlisi askerler tarafından bu duruşma salonunda dövüldük" dedi. 
 
‘ASKERLER HAKKINDA İŞLEM YAPILSIN’
 
Avukat Several Ballıkaya da askerler hakkında işlem yapılmasını talep ederek, müvekkillerinin can güvenliğinin olmadığını ifade etti. 
 
Avukat Bahri Belen de duruşma salonunda söz hakkının mahkeme başkanında olduğunu dile getirerek, "Burada görevlerini sizin talimatınızla yapsınlar" dedi.
 
‘AVUKATLIK DELİL OLAMAZ’
 
Duruşma tutuklu avukat Ahmet Mandacı'nın savunması ile devam etti. Mandacı, savunmasında gözaltı ve tutuklamaların muhalefeti susturmaya yönelik bir politika olduğunu anlattı. Gözaltına alındıklarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve soruşturma savcısının emniyete geldiğini ileri süren Mandacı, "Avukat halka karşı sorumludur. Biz sorumluluğumuzu yerine getirdik" dedi. Mandacı, soruşturmayı yürüten savcı ve polislerin hüküm verdiğini vurgulayarak "soyut iddialarla bir yıldır tutukluyuz. Örgüt üyesi olsak ne olacak. Somut ne var. Avukatlık delil olamaz" diye konuştu.
 
Mandacı’nın savunmasının ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi. 
 

İlişkili İçerik