123. F Oturması: Mehmet Emin Özkan ve Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın

İHD (İnsan Hakları Derneği)-İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, 123.F oturmasını 26 Temmuz günü hasta tutsak Mehmet Emin Özkan ve tüm hasta tutsaklar için gerçekleştirdi.

İHD  her hafta olduğu gibi bu hafta da, hasta mahpusların sorunlarını duyurmak için Galatasaray Lisesi önünde 123. F oturumunu gerçekleştirdi. Devletin yetkili kurum ve kişilerinin hukuk ve adaletin gereklerini yerine getirmesi, toplumunda bunun takipçisi olması için seferber ve itici güç olunması gerektiği vurgusu yapıldı.

İnsan Hakları Derneği’nin 28 yıllık kesintisiz mücadelesi boyunca hak ihlalleri ve hapishanelerde yaşanan zulme karşı duyarlılık yaratmaya çalıştığı belirtilen açıklamada, hapishanelerinin bulundukları ülkenin aynası olduğu, günümüzde “Türkiye’de hapishane gerçekliği alfabenin bütün harflerine sıkışmış bir yaşam” olduğu vurgulandı.

Hücre tipi yaşamın sadece hapishaneleri değil dışarıdaki yaşamı da hücreleştirdiği, buna karşı çıkanların “içeride ve dışarıda hücreleri parçalama” mücadelesini sürdürdüğünün altı çizildi.

Günümüzde devlet ve yetkilileri tarafından Gazze saldırıları neden ile İsrail ile ilgili yapılan açıklamalara gönderme yapılan konuşmada: “Birilerini insanlık suçu işlemekle suçlarken daha büyük zulmü kendi ülkesindeki insanlara reva görülmektedir” denildi.

Mehmet Emin Özkan: 76 Yaşında, Kronik Kalp ve Böbrek Hastası

76 yaşındaki Özkan’ın 1993 yılından beri Diyarbakır Hapishanesinde tutulduğu, kronikleşmiş pek çok hastalığının yanısıra kalp, böbrek, tansiyon, bağırsak ve zehirli guatr gibi pek çok sağlık sorunuyla boğuştu hatırlatıldı. 19 temmuz’da kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılan sonra tekrar cezavine geri götürülen Özkan’ın görüşte fenalaşması üzerine hücresine götürüldüğü belirtilirken Kızı Selma “Bu saatten sonra halen babamıza ne ceza verecekler? Babamız arık bu durumda; cezaevinde kalan her dakikası aleyhimize işliyor” demektedir.

Tecritin hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara neden olduğu, hasta tuksakların ise her gün ölüm ile yüzyüze kaldığı belirtilen açıklamada bazı tutsakların sağlık durumları hakkında bilgiler verildi:

Musa Kaya: Kırıkkale F tipi Hapishanesi’nde kalıyor, kafasında şarapnel parçası var.

Nuri Özen: İzmir-Şakran Hapishanesinde; epilepsi hastası.

Necdet Duman: Ankara-Sincan 2 Nolu Hapishanesinde; kolundan %80 engelli.

Onur Atmaca: İstanbul-Maltepe Hapishanesi’nde; %80 bedensel engelli.

Osman Habutoğlu: Balıkesir Hapishanesi’nde kalıyor cilt kanseri.

Osman Ekinci: Muğla E Tipi Hapishanesi; troidit bezinde sorun var.

Osman Akdağ: Silivri 2 Nolu Hapishanesi’nde; kronik kalp ve tansiyon hastası.

Ömer Odabaş: Amasya E Tipi Hapishanesi; %67 bedensel engelli.

Ömer Filiz: Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’nde kalıyor. Akciğer kanseri ve zatürre.

Ömer Sürer: Ödemiş M Tipi Hapishanesi; ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

“Hasta mahpuslar serbest bırakılsın, Tecrit öldürür, F Tipleri Kapatılsın diyen İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, bir sonraki hafta tekrar buluşmak üzere eylemi sonlandırdı.

Fotoğraflar: Ömür Eğribel

Kaynak: www.direnisteyiz.org

İlişkili İçerik