Anayasa Mahkemesi

Trabzon Cezaevi'nden Tahliye Olan Ruhiye İran'a Teslim Edilirse İdam Edilecek

5 Ağustos 2016

İZMİR (DİHA) - İran vatandaşı olan Ferhat Ruhiye, 28 Şubat tarihinde Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilmesinin ardından hukuksuz bir şekilde Aydın Geri Gönderme Merkezi'nde tecrit altında tutuluyor. İçişleri Bakanlığı'nın iltica talebine olumla ya da olumsuz bir yanıt vermeden sınırdışı etme kararı verdiği Ruhiye'nin avukatları, müvekkillerinin İran'a teslim edildiği anda idam edileceğini söyledi.

"Dilekçemizde yazdığımız kimi cümlelerden ötürü C.Başkanı ve Başbakan'a hakaretten hepimiz soruştumalık olduk."

"Abdülhamit döneminde 'yıldız' okuma ile kavramlara duyulan hassasiyetin bir benzeriyle yüzyüzeyiz. Dilekçemizde yazdığımız kimi cümlelerden ötürü C.Başkanı ve Başbakan'a hakaretten hepimiz soruştumalık olduk.

Kırıkkale Cezaevinde Radyo Dinlemek de Yasaklandı

Hapishanede beş yıldır kullandığı radyosuna el konulan Arslan, Anayasa Mahkemesine başvurdu. Ancak mahkeme, Arslan’ın ifade özgürlüğünün ihlal edilmediğine karar verdi.

Hapishanede dışarıyla tek bağlantısı olan radyoya el konulmasını Anayasa Mahkemesine taşıyan Mehmet Reşit Arslan’ın başvurusu sonuçlandı.

Mahkeme bugün Resmi Gazete’de yayınlanan kararında, Arslan’ın ifade özgürlüğünün ihlal edilmediğine hükmetti.

Türkiye’nin Nelson Mandela’sı, Hasan Gülbahar’a Özgürlük

Hasan Gülbahar 30 yıldır tutsak. Hasan Gülbahar 17 ay serbest kaldı, alışmaya çalıştı az buçuk. Hasan Gülbahar şimdi 7 yıl daha yatacak. 7 yıl daha yüksek duvarların dibinden gökyüzüne bakacak. 30 yıl yetmezmiş gibi 7 yıl daha takvim yapraklarını yırtıp, günleri sayacak.

‘’Haberin Var mı Soğuk Duvar Demir Kapı…’’

Şimdi Değilse Ne Zaman?

Erdoğan “Ergenekon davasında kandırıldık” dedi. Ardından Balyoz sanıklarına beraat geldi. Davalar siyasi olunca, mahkeme kararları da kaçınılmaz olarak siyasi oluyor. Varsın iktidar her sıkıştığında “Yargıya müdahale edemeyiz” desin!
 
Füsun Erdoğan Brüksel - BİA Haber Merkezi 03 Nisan 2015, Cuma 00:02
 
Türkiye gerilimli günlerden geçiyor.

Ve bütün bu karmaşanın, hızla değişen gündemin içinde bazı önemli meseleler arada kaynayıp gidiyor.

Hapishanede Boya Kalemi ve Kalemtıraş Mücadelesi

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ndeki Taner Korkmaz el konulan boya kalemlerini geri almak için İnfaz Hakimliğine başvurdu. Hapishane idaresi kalemtıraş kullanımı da yasakladı.

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden Mecit Şahinkaya, bianet’e gönderdiği mektubunda, hapishane idaresinin son birkaç ayda yasakladıklarını sıraladı ve maruz kaldıkları hak ihlallerini yazdı.

Şahinkaya’nın mektubunda puşisine de el konulduğu yazıyor. Hapishane idaresi gerekçe olarak “puşinin amacının dışında kullanılmasını” gösterdi.

Özel yetkili mahkemelerin mirası

Hatırlarsınız, özel mahkemelerin kaldırılmasıyla dosyalar, kişinin bulunduğu yerel mahkemelere devredildi. Söz konusu yerel mahkemeler, kendisine devredilen dosyaları -bakalım bu durum nereye evrilecek anlayışıyla olsa gerek- ya zamana yayıyor ya da benden uzak dursun, anlayışı ile “benimle ilgisi yok” diyerek başka yerlere göndermeye çalışıyorlar.

Hasta Tutsak Abdullah Kalay' ın Ailesinin Basın Açıklaması‏

ABDULLAH KALAY VE TÜM HASTA TUTSAKLAR TAHLİYE EDİLMELİDİR!

Üniversite heyetlerince ciddi derecede hayati tehlikesinin bulunduğu raporlanan Abdullah Kalay ısrarla Adli Tıp Kurumu tarafından oyalanıyor. Ocak 2014’ ten bu yana Adli Tıp Kurumu Üst Kurulu’ na yapılan itiraz ile Anayasa Mahkemesi ve Cumhurbaşkanlığına yapılan başvurular hâlâ neticelenmedi.

%30 Oranında Çalışan Kalp Hastalığına Kardiyologun Bulunmadığı Heyet İle Red Faciası