Mustafa Eren

KHK ile Mahpusların Öğrenim Hakkına Engelleme

TCPS'den Mustafa Eren örgüt çerçevesinde suçlarla ilgili tutuklu ve hükümlülerin sınavlara girme hakkını kaldıran KHK maddesinin yasalarca tanımlanan öğrenim hakkını engellediğini belirtti.

677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mahpusların sınavlara girme hakkında engelleme getirdi.

Ölüme mahkûm edilenler

06.02.2016 Cumartesi

ADALET Bakanı hapishanelerde ağır ve sürekli hastalığı sağlık kurulu raporuyla tespit edilen tutuklu ve hükümlü sayısının 387 olduğunu açıkladı.

Bunların 114’ü kanser hastası imiş. Türkiye’de yılda 300’den fazla mahpusun hapishanelerde öldüğünü biliyor muydunuz? Evet, neredeyse her gün hapishanelerden bir tabut çıkıyor.

‘Ecel’ deniyor...

Ama pek öyle değil.

*

Türkiye’de kaç hapishanede hastane var dersiniz?
Sadece beş kampus tipi hapishanede 50 yataklı hastane mevcut.

21-22 Mayıs Konferans Programı: Hapiste Yabancı, Engelli, LGBTi olmak

Hapishanede Engelli, Yabancı, LGBTİ Olmak

21-22 Mayıs 2015, İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü

Konferans programını indirmek için tıklayın: CİSST Özel İhtiyaç Sahibi Mahpuslar Konferansı Programı – 21-22 Mayıs ’15

Program

21 Mayıs 2015

Açılış

10.00 – 11.00

Mahpuslar için El Kitabı Hazır

“Mahpus Hakları El Kitabı” özellikle adli mahpuslara haklarının ne olduğu, hak ihlaline karşı neler yapabilecekleri ve başvurabilecekleri yolları anlatıyor.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden Başak Ekinci ve Mustafa Eren mahpuslara haklarını anlatmak, hak ihlallerine karşı nereye, nasıl başvuracakları konusunda bilgilendirmek amacıyla “Mahpus Hakları El Kitabı”nı kaleme aldı.

Kapatılmanın Patolojisi - Osmanlı'dan Günümüze Hapishanenin Tarihi

Türkiye 2000 yılından bu yana, F Tipi Hapishanelerin inşasıyla beraber, hapishaneler konusunda oldukça ciddi bir yeniden inşa sürecinin içerisindedir. Açılan, kapatılan ve yeniden düzenlenen hapishaneler ile birlikte mimari olarak yapısal bir dönüşüm gerçekleştirilmekte, koğuş esasına göre inşa edilmiş hapishaneler tasfiye edilirken "oda sistemi" hakim mimari tarz haline gelmektedir. Aynı süreçte, bu yeniden inşa sürecini anlamlandırmaya yardımcı olacak iki önemli gelişme daha yaşanmaktadır. Bunlardan ilki artan kriminalizasyon süreci ikincisi ise mahpus sayısında görülen artıştır.

1914 Çocuk Cezaevinde

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın HDP'li Buldan’ın soru önergesine verdiği cevaba göre, cezaevlerinde 1914 çocuk bulunuyor. Ayrıca 353 çocuk tutuklu veya hükümlü olan annelerinin yanında kalıyor. Çocukların ortalama tutukluluk süresi 110 gün.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın cezaevlerindeki çocuklarla ve çocukların yaşadıkları baskılarla ilgili verdiği soru önergesine cevap verdi.

Hem hapsettiler hem ranzaya mahkum ettiler

Birçok kez hastaneye sevk edilmesine karşın kullandığı sağlıksız protez bacağı değiştirilmeyen Afyon Korkmaz, ranzaya mahkum bir hayat yaşıyor.

ÇAĞLA AĞIRGÖL

Afyon Korkmaz 41 yaşında. Sağ bacağı dizden aşağısı olmadığından eski ve kırık bir protez bacak kullanıyor. Defalarca doktora gitmesine karşın Korkmaz'ın, bacağına uygun bir protez yapılmadı. Gebze Cezaevi'nde kaldığı koğuşun nemli olmasından dolayı da bacağı kesildiği yerden sürekli iltihaplanma yapan Korkmaz'ın, havası kuru olan başka bir cezaevine sevk talebi ise rededildi.   

Cezaevinde 'ağır hasta'

Ağır hasta tutuklu ve hükümlülerin yaşadığı sorunlar zaman zaman gündeme geliyor ama tedavi süreçlerinden çok ölüm haberleriyle. Sivil Toplum Örgütlerine göre cezaevlerinde 550, Adalet Bakanlığı'na göre 334 ağır hasta var.

Basına yansıyan son haber 4 Ocak tarihli: Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulduğu tek kişilik hücrede kalp krizi geçiren, zamanında müdahale edilmeyen ve 18 gündür hastanede yaşam mücadelesi veren 45 yaşındaki Seyithan Taşkıran adlı mahkum hayatını kaybetti. 

Hapishanedeki Translar

“Cezaevinde 42 numara topuklu ayakkabı, bulmak çok zor. Ücretini ödesek de memurlar getiremiyor. Burada kurum müdürümüz bizi anlıyor, ancak Ankara’da kalanlar cımbızın bile kısıtlı verildiğinden, diğerleri de hep personel şiddetinden dert yanıyor. Sizden isteğim, bana 42 numara topuklu ayakkabı göndermeniz.” (Deniz’in Mektubundan bir parça)

ÖNDER ABAY [email protected]