50 Mahpusla 50 Fotoğrafçı Antakya'da Buluşuyor

“ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ” ANTAKYA’DA

 

Açılış: 22 Ekim 2021. Saat:17.00

Adres: Hatay Tabip Odası

Gazipaşa Mh. Kurtuluş Cd. Ülkü sk. No:17/A  Antakya/HATAY

 

Uzun yıllardır tutuklu ve hükümlülerle dayanışan, onların içeride zor koşullarda ürettikleri eserleri görünür kılmaya çalışan Görülmüştür Kolektifi ve objektiflerini sosyal sorunlara çevirmeleriyle tanınan fotoğrafçılardan oluşan Redfotoğraf Grubu olarak “Özgürlüğün Sesi” adlı yeni bir proje hazırladık. Bu proje kapsamında bin bir güçlüğü aşarak içlerinde yazar ve şairlerin de yer aldığı 50 Mahpus ile farklı coğrafyalarda yaşayan 50 fotoğrafçının özgürlük imgelerinin buluşmasını sağladık.

Daha önce de görülmüştür kolektifi ve redfotoğraf grubu olarak birlikte hazırladığımız “İçeriden Dışarı – Dışarıdan İçeri Fotoğraf Köprüsü” ile “Düşler Tutsak Edilemez” adlı sergilerle kamuoyunun dikkatlerini hapishanelerde “Tecride Rağmen Üreten” tutuklu ve hükümlülerin yaşadıkları hak ihlallerine çekmiştik. Bu kez “Özgürlüğün Sesi” adını verdiğimiz bu sergi projesi için yola çıktık. Farklı hapishanelerde kalan politik mahpuslara ulaşmaya çalıştık. Onlardan Özgürlük Betimlemeleri istedik. Bu süreçte yolladığımız birçok mektup ve faks OHAL’in ilanından bu yana hapishanelerde hız kesmeyen sürgün ve sevklerden dolayı sahibine ulaşmadı. Birçok mahpusa da “disiplin – iletişim” cezası gerekçesiyle mektuplarımızın zamanında verilmediğini anladık. Ama 6 aylık bir uğraştan sonra, projemize katılmaktan mutluluk duyacaklarını bildiren 50 mahpustan çarpıcı ve derinlikli “Özgürlük” betimlemesi geldi.

 

Özgürlük kavramını yeni boyutlara taşıyan, bu güne kadar duymadığımız, okumadığımız imgelerle taçlandıran şiir ve metinler bizde hayranlık uyandırdı. Sergiye katkı sunan mahpuslar; kadınlar ve erkekler 10, 20, 30 yıldır zindanda olmalarına rağmen yaşama ve özgürlüğe dair umutlu olduklarını şiir, aforizma, deneme ya da minimal öykü ile haykırdılar. Redfotoğraf grubundan Fotoğrafçı arkadaşlarımız da uzun mesailer sonucu mahpusların özgürlük imgesini, kendi düşlerini - yorumlarını da katarak anda durdurmayı, görünür kılmayı başardılar.

 

Sonuç itibariyle kolektif bir çaba sonucu “Özgürlüğün Sesi” adlı bu sergi hazırlandı.

Sergimiz Antakya Sanat Derneği’nin organizasyonu, Hatay Tabipler Odası’nın ev sahipliği ile 22 Ekim’de açılacaktır.

 

Sergi açılışından sonra Redfotoğraf grubu kurucularından yazar ve fotoğrafçı Özcan Yaman sunum yapacaktır. Görülmüştür Kolektifi’nden yazar Adil Okay da hazırladığı “Korona günlerinde mahpusluk” adlı kitabı imzalayacaktır.

 

Kamuoyuna çağrı yapıyoruz: Bu görsel – imgesel şölene katılın. Hapishanelerin kırk kilidini kıran bu sesleri dinleyin, sesinizi bu seslere katın, özgürlük taleplerinin duyulmasını sağlayın.

 

Görülmüştür Kolektifi – Redfotoğraf Grubu

İlişkili İçerik