57. Gün.... Açlık Grevleri Yayılıyor... Yeni Katılımlar var...

57 gününe giren süresiz dönüşümsüz açlık grevine her geçen gün yeni cezaevleri ve tutuklular katılıyor. Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi verilerine göre, 27 cezaevinde devam eden süresiz dönüşümsüz açlık grevinde 38’i kadın 219 tutuklu bulunuyor.

Yaklaşık 2 aydır cezaevlerinde başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevine her gün gruplar halinde yeni tutuklular katılıyor.

SİİRT’TE 8 TUTUKLU AÇLIK GREVİNDE

Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklular aileleri aracılığıyla gönderdikleri mektupta 10 Nisan tarihinden itibaren süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladıklarını duyurdu. Tutuklular “PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin ve baskıların giderilmesi” talebiyle başlattıkları eylem, talepleri yerine getirilinceye kadar devam edeceğini belirtti.

Cezaevinden aileleri aracılığıyla gönderdikleri mektupta “AKP hükümeti 2015 yılında başlatmış olduğu siyasi soykırım operasyonlarıyla beraber cezaevlerindeki baskılarda artmaya başladı. İnsanlık dışı tecridi Önder Apo şahsında derinleştirdiler. Önder Apo da biz siyasi tutsaklar için varlık yokluk demektir. Önder Apo bizim kırmızı çizgimizdir. Tecridin ulaştığı yer bizim kaldırabileceğimiz düzeyde değildir. Biz bunu kabul edemeyiz.” şeklinde ifadeler yer alıyor.

13 Mart tarihinden itibaren eylemsellik başlattıklarının belirtildiği mektupta “13 Mart’ta 5 kişilik bir grup olarak süresiz dönüşümlü açlık grevi başlattık. Açlık grevine giren 5 arkadaşımız bu gerekçeyle 17 Mart tarihinde Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevine sürgün edildi. Daha sonra 7 kişi ile 2’inci grubumuz eylemi devraldı. Sonrasında ise 3’üncü grubumuz 5 kişi ile devraldı. Bu arkadaşlarımızın eylemi 10 gündü” diyen tutuklular PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kalkmadığı sürece eylemlerini devam edeceklerini belirtti.

Mektupta süresiz dönüşümsüz açlık grevine girme kararı aldıklarını ve 10 Nisan tarihinden itibaren 5 kişi olarak başladıklarını aktaran tutuklular “Kürt halkı üzerindeki katliam ve kırımlar son bulmadığı için süresiz dönüşümsüz açlık grevine girme kararı aldık” şeklinde gerekçelerini belirtti.

10 Nisan tarihinden itibaren süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olanların isimleri Şerif Güngen, Zekeriya Seven, Zeki Cengiz, Yavuz Ödümlü, Mustafa Gündüz

28 Mart tarihinden itibaren süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Sevim Ekin ile 12 Nisan’da ikinci grup olan Naime Kaplan ile Kübra Çelik açlık grevi eylemine gireceklerini duyurdu.

SİNCAN’DA ÜÇÜNCÜ GRUP DA BAŞLADI

İlk grupta 7 kadın tutuklu, ikinci grupta 9 kadın tutuklunun açlık grevi başlattığı Sincan Cezaevi'nde üçüncü grup da 10 Nisan’dan itibaren açlık grevine başladı. 9 kişinin daha girdiği açlık grevcilerinin sayısı Sincan’da 25 oldu.

BOLU’DA 8 TUTUKLU DAHA KATILDI

Bolu F Tipi Cezaevi'nde daha önce 10 tutuklunun girdiği süresiz dönüşümsüz açlık grevine 8 tutuklu daha katıldı. Bolu T Tipi Cezaevi'nde 11 Nisan itibariyle açlık grevine giren 8 kişinin isimleri ise şunlar: Recep Belik, Ali Dalaban, Mahmut Yamalak, Savaş Barik, Süphan Delen, Murat Çetinkaya, Murat Satılmış, Özkan Kart.

TOKAT’TA 5 TUTUKLU GREVDE

Tokat T Tipi Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevine girdi. Tokat T Tipi Cezaevi'nde 11 Nisan’dan itibaren açlık grevine giren 5 tutuklunun isimleri şöyle: Rojhat Aydın, Mehmet Yiğit, Murat Sönmez, Sinan Sayık, Mehmet Emin Oğur.

27 CEZAEVİNDE 219 TUTUKLU GREVDE

Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi’nden alınan bilgilere göre, 27 cezaevinde devam eden süresiz dönüşümsüz açlık grevinde 38’i kadın 219 tutuklu bulunuyor.

İlişkili İçerik